برنامه‌های پیش بینی شده برای گذر از وضعیت سخت کنونی سایپا

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:35
برنامه‌های پیش بینی شده برای گذر از وضعیت سخت کنونی سایپا

مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا گفت: اجرای محورهای پنج گانه برنامه‌های پیش بینی شده برای گذر از وضعیت سخت کنونی با همراهی و تلاش همه کارکنان، شرکت سایپا را در مسیر رشد و پویایی قرار خواهد داد.

مراسم معارفه و تودیع مدیران عامل جدید و قدیم شرکت خودروسازی سایپا با حضور معاون توسعه صنایع حمل و نقل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، اعضای هیات مدیره، معاونان و مدیران عامل شرکت‌های گروه خودروسازی سایپا در این شرکت برگزار شد.

در این مراسم دکتر محمدرضا سروش، مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا گفت: اینجانب با اطلاع از وضعیت دشوار صنعت خودرو و سایپا قبول مسئولیت کردم و نگاه من تقویت رویکرد اقتصادی بنگاه است.

سروش با اشاره به محورهای پنج گانه برنامه‌های گروه سایپا گفت: نخستین محور، مدیریت منابع به منظور سودآوری برای تمامی ذی نفعان و شرکای تجاری است که باید تمامی ذی نفعان متناسب با ویژگی‌های خودشان به سودآوری برسند و تلاش خواهیم کرد که این مهم برای سهامداران در آینده تحقق یابد.

وی تاکید کرد: با راهبردهای بلندمدت بر اساس نیاز متقاضیان و ذی نفعان در راستای پویایی بنگاه اقتصادی با رویکرد سودآوری حرکت خواهیم کرد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در ادامه دومین محور برنامه‌های خود را اعمال اصول حاکمیتی شرکتی دانست و گفت: سازمان سایپا نیاز به اصلاح ساختار دارد به طوری که نظام پاسخ گویی در سازمان سایپا انسجام بیشتری پیدا کند و اگر بخواهیم به موفقیت دست یابیم باید ساختار متناسبی در راستای اصول حاکمیتی شرکتی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه بروکراسی سازمان باید در راستای شفافیت فرآیندها بازیابی شود، تاکید کرد: از حاشیه‌ها و تنش‌های محیطی و سیاست بازی پرهیز خواهیم کرد و تمرکزمان بر تولید و توسعه محصول خواهد بود.

سروش چابک سازی سازمانی و انضباط مالی، اصل پاکدستی و توجه به اصول اخلاقی و رعایت انصاف، آموزش کارکنان و مدیران و اصلاح فرآیندهای عملیاتی در فروش و زنجیره تأمین را از محورهای اصلی فعالیت‌ها در سایپا معرفی کرد.

وی رعایت حقوق شرکای تجاری و تأمین کنندگان را مهم دانست و گفت: فرآیند زنجیره ارزش تأمین کنندگان باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و در این خصوص تلاش خواهیم کرد.

مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا با اشاره به ذهنیت نامناسب جامعه در مورد بعضی از محصولات شرکت سایپا گفت: با تمام تلاش‌هایی که در گذشته انجام گرفته در خصوص اصلاح ذهنیت جامعه نسبت به بعضی از محصولات شرکت سایپا باید تلاش بیشتری در حوزه‌های رفتاری و ارتباطی صورت پذیرد.

وی در مورد قیمت تمام شده محصولات خواستار همکاری بیشتر وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجلس شورای اسلامی شد و گفت: بنگاه اقتصادی نمی‌تواند محصولی تولید کند که با زیان همراه باشد البته باید با اصلاح ساختار درونی بر قیمت تمام شده محصولات، مدیریت بهتری اعمال شود.

سروش تاکید کرد: قیمت خودرو باید شفاف، به روز و منصفانه باشد و بر این اساس باید تمرکزمان بر مدیریت بهره ور و به دور از هرگونه ریخت و پاش باشد و همچنین ببر روی سازماندهی کمی و کیفی منابع انسانی توجه بیشتری انجام گیرد.

وی ارتقای کیفی محصولات و خدمات پس از فروش را محور سوم برنامه‌های خود دانست و گفت: فرهنگ خدمت رسانی شایسته در شبکه خدمات پس از فروش، آموزش کارکنان و تأمین قطعات با نگاه به داخلی سازی از الزامات اصلی شرکت سایپا است و باید فعالیت‌ها در این حوزه سودآور و توام با افزایش رضایت مندی متقاضیان باشد.

مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا افزود: محور چهارم برنامه‌ها باید بر اساس اصلاح ساختار محصولات تولیدی آتی گروه سایپا اجرا شود و تنوع محصولات در همه رده‌های قیمتی و کلاس خودرویی مد نظر قرار گیرد.

وی تاکید کرد: باید بر توسعه برند و تمرکز بر تولید محصولات داخلی بیشتر از گذشته تلاش شود و علاوه بر این در حوزه تولید خودروهای تجاری هم با توجه به پتانسیل‌های موجود و نیاز کشور باید برنامه ریزی دقیق‌تری انجام گیرد چون که تولید خودروهای تجاری سودآور خواهد بود.

سروش افزود: تجهیز و توسعه ناوگان شهری و بین شهری با تولید مینی بوس، اتوبوس‌های شهری و بین شهری، وانت و کشنده‌ها فرصت‌های خوبی را در کشور فراهم کرده و باید در این حوزه برنامه‌های جدی‌تری را دنبال کنیم که نیازمند کار عمیق و وسیع با بهره گیری از تمام ظرفیت‌ها است.

وی اصلاح ساختار کسب و کار شرکت‌های زیر مجموعه گروه سایپا را محور پنجم برنامه‌های خود معرفی کرد و گفت: باید دارایی و نرخ بازده شرکت‌ها با هم تناسب داشته باشند.

مدیرعامل گروه سایپا تصریح کرد: در گروه سایپا شرکت‌های گوناگونی وجود دارند که بعضاً خارج از زنجیره ارزش هستند و با فضای فعلی باید با بازنگری در روش‌ها و فرآیندها به سودآوری برسند.

سایپانیوز

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar