تعطیلی خودروسازان تمدید خواهد شد؟

یکشنبه 17 فروردین 99 ساعت 03:43
تعطیلی خودروسازان تمدید خواهد شد؟

در حالی که قرار است رئیس‌جمهوری امروز تصمیمات جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا را اعلام کند، گویا خودروسازان بنا دارند روند عادی تولید را از بیستم فروردین از سر بگیرند. از آن طرف قطعه‌سازان هم اعلام کرده‌اند فعالیت خود را از بیست و دوم فروردین آغاز می‌کنند، آن هم در حالی که پیش‌تر با ارسال نامه‌هایی به نهادهای دولتی، خواستار تمدید تعطیلی موقت در صنایع خودرو و قطعه تا اوایل اردیبهشت شده بودند.

خودروسازان و قطعه‌سازان تقریباً از یک هفته مانده به پایان سال ۹۸، خطوط تولید را از بیم ابتلای پرسنل خود به ویروس کرونا، تعطیل کردند. طبق روال هر سال، آن‌ها پس از تعطیلات نوروز، بلافاصله تولید را از سر می‌گرفتند، اما امسال به خاطر شیوع کرونا، این برنامه فعلاً اجرایی نشده است. اگرچه قطعه‌سازان (و البته خودروسازها) خواستار تمدید تعطیلی موقت خطوط تولیدشان تا اوایل اردیبهشت هستند، اما طبق اطلاعیه‌هایی که صادر کرده‌اند، ظاهراً بناست تولید از چند روز دیگر آغاز شود.

در این بین، ایران خودرو اعلام کرده «با توجه به تصمیمات ستاد مقابله با بیماری کرونا و دستور رئیس‌جمهوری مبنی بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی تا بیستم فروردین در تمامی بنگاه‌های اقتصادی با رعایت کلیه پروتکل‌های مربوطه، ضروری است از تاریخ ۱۶ لغایت ۲۰ فروردین، یک سوم نفرات که از طریق پیامک فراخوان شده‌اند، در محل کار فعالیت کرده و مابقی هم از طریق دورکاری و به طور چرخشی در قرنطینه خانگی، همکاری کنند.» ایران خودرو همچنین تاکید کرده که نیروی انسانی این شرکت (آن‌ها که در قرنطینه بوده و دورکاری می‌کنند) باید به‌طور دائم در دسترس بوده و سفر نروند. طبق اعلام این شرکت، شرایط یاد شده مختص بازه زمانی اعلام شده (۱۶ تا ۲۰ فروردین) است و پس از آن، طبق تقویم کاری و روال عادی، تولید انجام خواهد شد.

از آن طرف اما سایپا هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده «به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، ضروری است واحدهای ستادی و پشتیبانی با یک سوم نیروی انسانی فعالیت کرده و مابقی دورکاری کنند. سایپایی‌ها هم تاکید کرده‌اند که پرسنل دورکار، نباید اقدام به مسافرت کنند و در صورت اثبات سفر، مشمول غیبت غیرمجاز خواهند شد. اگرچه سایپا در اطلاعیه خود بازه زمانی مشخصی را اعلام نکرده، اما به نظر می‌رسد شرایط اعلامی فعلاً تا بیستم فروردین (آخرین روز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی) برقرار است و اگر امروز دستورات جدیدی مبنی بر محدودیت و ممنوعیت فعالیت واحدهای تولیدی صادر نشود، تولید به زودی از سر گرفته خواهد شد.

در نهایت اما قطعه‌سازان هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده‌اند تا بیست و دوم فروردین آغاز به کار نخواهند کرد. در اطلاعیه آنها آمده که «بازه زمانی شانزدهم تا بیستم فروردین به پیاده‌سازی پروتکل‌های بهداشتی در خطوط تولید قطعه‌سازان، اختصاص یافته است؛ بنابراین انتظار می‌رود قطعه‌سازان طی این بازه زمانی اقدام به پیاده‌سازی پروتکل‌های بهداشتی و پیشگیرانه در خطوط تولید کنند.» در این اطلاعیه همچنین تاکید شده که پس از بیست و دوم فروردین، تولید در قطعه‌سازی با تمام ظرفیت انجام خواهد شد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar