زمان جایگزینی خودروهای بازنشسته فرا رسیده است

بروزرسانی در: یکشنبه 12 آبان 98 ساعت 11:45
زمان جایگزینی خودروهای بازنشسته فرا رسیده است

یک کارشناس صنعت خودرو ضمن بیان اینکه اکنون زمان بازنشستگی خودروهایی همچون پراید و پژو ۴۰۵ است، گفت: باید اجازه داد محصولات جدید طبق یک دوره مشخص جایگزین محصولات قدیمی شوند.

موضوع ضرورت بازنشستگی پراید و پژو ۴۰۵ از چند سال پیش مطرح بود ولی در ابتدای آبان ماه امسال، سرانجام برنامه زمان‌بندی این موضوع از طرف وزیر صنعت، معدن و تجارت به طور رسمی اعلام شد.

در این رابطه شهرام آزادی عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی اظهار کرد: اگرچه تاکنون بیشترین سهم تولید شرکت خودروسازی سایپا به پراید تعلق داشته است ولی در هر صورت این گروه هم با برنامه‌ریزی‌هایی که در این زمینه انجام داده، برای ارائه محصولات جدید اعلام آمادگی کرده؛ بنابراین زمان بازنشستگی پراید و پژو و به ویژه جایگزینی آنها با محصولات باکیفیت‌ بالاتر فرا رسیده است.

وی افزود: گروه سایپا این برنامه جایگزینی را در نظر گرفته و از نقطه نظر فنی، مشکل خاصی وجود ندارد ولی با افزایش تیراژ تولید روی محصولات فعلی، این هدف محقق خواهد شد. خودروهای ساینا و تیبا با افزایش تیراژ تولید به خاطر اینکه از سطح کیفیت بالاتری برخوردار هستند، می‌توانند جایگزین مناسبی برای پراید باشند.

این کارشناس صنعت خودرو اظهار کرد: روی پلت‌فرم‌های محصولات جدید که در دست توسعه هستند، می‌توان ارتقای سطح تکنولوژی و کیفیت را محقق کرد و فقط فرصتی می‌خواهد برای اینکه طبق یک دوره مشخص، تیراژ محصولات قدیمی کاهش و محصولات جدید جایگزین شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی تاکید کرد: اگر در شرایط فعلی محصولی مانند پراید از خط تولید خارج شده و محصولات دیگری جایگزین این خودرو شوند که دارای سطح فناوری بالاتری باشند، موجب می‌شود که شرکت خودروسازی سایپا تغییراتی بر روی تولیدات خود داشته باشد.

آزادی ادامه داد: به طور قطع شرکت سایپا به این موضوع فکر کرده تا جایگزینی برای پراید داشته باشد؛ بر این اساس توسعه محصولات جدید را در دستور کار خود قرار داده که این محصولات از ابتدای سال آینده به بازار عرضه خواهند شد.

وی وضعیت کنونی را از هر لحاظ مناسب برای حذف پراید از خط تولید شرکت خودروسازی سایپا دانست و گفت: به هرحال در نقطه‌ای باید این اتفاق می‌افتاد و اکنون زمان مناسبی برای حذف پراید است و زیان حاصل از حذف این خودرو از خط تولید خودروسازان را می‌توان با افزایش تولید دیگر خودروهای این گروه خودروسازی جبران کرد.

ایسنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar