سرنوشت خودروهای پیش فروش شده یورو ۴

بروزرسانی در: شنبه 30 آذر 98 ساعت 11:07
سرنوشت خودروهای پیش فروش شده یورو 4

سازمان حفاظت محیط‌ زیست پس از تذکر به ایران‌ خودرو بابت پیش ‌فروش محصولات یورو۴ (با موعد تحویل سال آینده)، از این شرکت بابت عدم رعایت قانون هوای پاک، به سازمان بازرسی کل کشور شکایت کرد.

آن‌طور که دبیر کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست ‌محیطی سازمان محیط‌ زیست عنوان کرد، طبق ماده ۴ قانون هوای پاک شماره‌گذاری و فروش خودروها از ابتدای سال آینده، منوط به رعایت استاندارد آلایندگی یورو۵ است، با این حال ایران ‌خودرویی‌ها اقدام به پیش‌فروش محصولات خود با استاندارد یورو۴ کرده‌اند. بهزاد اشجعی افزود:با توجه به اینکه چنین پیش‌فروشی اصلاً نباید انجام می‌شد، سازمان حفاظت محیط ‌زیست مراتب شکایت خود را از ایران‌ خودرو به سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد. وی تاکید کرد:در دیداری که با مسوولان سازمان بازرسی کل کشور داشتیم، قول دادند این موضوع را پیگیری کنند.

هفته پیش بود که ایران‌ خودرو برای چهار محصول خود پیش ‌فروش با موعد تحویل سال آینده در نظر گرفت و این اقدام، با واکنش سازمان حفاظت محیط‌ زیست رو به رو شد. محیط ‌زیستی‌ها در مکاتباتی که با ایران‌ خودرو داشتند، ممنوعیت پیش ‌فروش خودروها با استاندارد پایین‌تر از یورو۵ از ابتدا سال آینده را متذکر شدند. آن‌ها تاکید کردند که طبق قانون هوای پاک، شماره‌گذاری و فروش خودروها از ابتدای سال آینده، منوط به داشتن استاندارد آلایندگی یورو۵ است، اما محصولات پیش ‌فروش شده توسط ایران‌ خودرو، از این استاندارد تبعیت نمی‌کند.

در واکنش این موضوع، انجمن خودروسازان ایران اعلام کرد به خاطر تحریم و استاندارد نبودن بنزین، امکان تجهیز خودروها به استاندارد آلایندگی یورو۵ وجود ندارد. اما ایران ‌خودرویی‌ها تاکید کردند که محصولات پیش ‌فروش شده را در سال آینده با استانداردهای مصوب از جمله آلایندگی یورو۵ تحویل خواهند داد. با این حال سازمان حفاظت محیط ‌زیست قانع نشده و همان‌طور که دبیر کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست‌ محیطی گفته، از ایران‌ خودرو به سازمان بازرسی کل کشور شکایت کرده است. این در حالی است که ایران‌خودرو چند روز بعد از پیش ‌فروش نخست، برای هفت محصول دیگر خود هم پیش ‌فروش گذاشت. در پیش ‌فروش جدید هم نام خودروهایی به چشم می‌آید که از استاندارد آلایندگی یورو۵ برخوردار نبوده و موعد تحویل‌شان هم سال آینده است.

در این وضعیت باید منتظر ماند و دید سازمان بازرسی چه واکنشی به شکایت محیط ‌زیست از ایران خودرو نشان داده و حق را به کدام طرف خواهد داد و چه سرنوشتی در انتظار خودروهای پیش‌فروش شده است.

فرصت محدود به پراید و پژو ۴۰۵

دبیر کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست ‌محیطی سازمان محیط ‌زیست به سرنوشت خودروهایی که استاندارد یورو۵ ندارند و قرار است سال آینده از رده تولید خارج شوند، پرداخت. بنابر اعلام خودروسازان، دو مدل از پراید و همچنین پژو ۴۰۵ مدل GLX نهایتاً تا پایان تیر ماه ۹۹ به تولید رسیده و پس از آن حذف خواهند شد. با توجه به اینکه طبق ماده ۴ قانون هوای پاک، از ابتدای سال آینده هیچ خودرویی بدون اخذ استاندارد یورو۵ مجوز شماره‌گذاری نمی‌گیرد، این سؤال پیش آمده که سرنوشت پراید و پژو ۴۰۵ چه خواهد شد. در جواب به این پرسش، اشجعی از احتمال شماره‌گذاری خودروهای موردنظر به طور محدود خبر داد. وی گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست از ابتدای سال آینده به خودروهای زیر استاندارد آلایندگی یورو۵ مجوز شماره‌گذاری نخواهد داد، مگر آنگه به یورو۵ تجهیز شده یا خودروسازان برنامه حذف آنها را ارائه کنند. اشجعی تاکید کرد: اگر خودروسازان واقعاً قصد حذف پراید و پژو ۴۰۵ را داشته باشند، ممکن است برای تعداد محدودی از این خودروها مجوز شماره‌گذاری (با وجود عدم تجهیز به استاندارد یورو۵) صادر شود.

یورو۵‌هایی که یورو۴ هم نیستند

موضوع دیگری که دبیر کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست‌ محیطی سازمان محیط ‌زیست به آن اشاره کرده، واقعی نبودن استاندارد بعضی خودروهای داخلی است. اشجعی گفت: در بررسی‌هایی که انجام دادیم، مشخص شد ۲۰ درصد خودروهای داخلی با وجود اعلام خودروسازان مبنی بر یورو۴ بودن آنها، عملاً این استاندارد را پاس نمی‌کنند. وی در خصوص خودروهای یورو۵ هم تاکید کرد: بررسی‌های ما نشان می‌دهد ۵۰ درصد خودروهایی که گفته شده به استاندارد یورو۵ مجهز هستند، حتی یورو۴ را هم پاس نمی‌کنند. دبیر کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست‌ محیطی سازمان محیط ‌زیست ادامه داد:در واقع خودروسازان خواسته‌اند این محصولات را به استاندارد آلایندگی یورو۵ مجهز کنند، اما عملاً آنها را یورو۴ هم نکرده‌اند. وی این را هم گفت که دو خودرو در محدوده مشکی استاندارد (محدوده‌ای که امکان صدور مجوز شماره‌گذاری به خودروها را نمی‌دهد و خودروسازان باید اقدامات لازم برای ارتقای آنها را انجام دهند) قرار داشته‌اند و در این بین، یکی اصلاح شده و وضع دیگری در دست بررسی است.

بهانه خودروسازان

اما آن طور که دبیر انجمن خودروسازان بتازگی اعلام کرده، به خاطر تحریم و نبود بنزین استاندارد، امکان تجهیز خودروها به یورو۵ وجود ندارد. در واکنش به این ادعا، دبیر کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست ‌محیطی سازمان محیط‌ زیست تاکید کرده که این دلایل بیشتر بهانه است. اشجعی گفت: بنزین یورو۴ و یورو۵ تفاوت زیادی با هم ندارند، بنابراین اگر در خودرو یورو۵، سوخت یورو۴ استفاده شود، آسیب عدیده‌ای ایجاد نخواهد کرد. وی با ذکر اینکه البته ممکن است در مواردی خاص، صدماتی به خودروها وارد شود، افزود: این صدمات به حدی نیست که بخواهیم به دلیل آن، استاندارد آلایندگی یورو۵ را عقب بیندازیم. به گفته اشجعی، هم اکنون کشورهایی مثل مکزیک، برزیل و استرالیا از خودروی یورو۵ و بنزین یورو۴ استفاده می‌کنند و کلاً در دنیا این طور نیست که بگویند ابتدا سوخت استاندارد توزیع شود و پس خودرو متناسب با آن. وی در واکنش به اینکه گفته می‌شود بنزین توزیعی فعلی از استاندارد یورو۴ هم برخوردار نیست، گفت: طبق پایش‌های انجام گرفته توسط وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد و ما در سازمان محیط ‌زیست، ۸۰ درصد بنزین توزیعی در کشور از استاندارد یورو۴ برخوردار است.

علاوه بر مساله سوخت ولی تحریم هم یکی از دلایلی است که انجمن خودروسازان با استناد به آن تاکید کرده نمی‌توان به استاندارد آلایندگی یورو۵ دست پیدا کرد. در این خصوص، دبیر کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست‌ محیطی سازمان محیط زیست گفت: ازآنجا که بیشتر خودروهای داخلی از داخلی‌سازی بالایی برخوردارند، تحریم و نبود شرکای خارجی نمی‌تواند مانع دستیابی به استاندارد موردنظر باشد. وی در خصوص محصولات مونتاژی در خودروسازی کشور هم تاکید کرد: بیشتر آنها استاندارد یورو۵ را پاس می‌کنند و بنابراین مشکل خاصی ندارند.

دنیای اقتصاد

قیمت محصولات ایران خودرو

ترکیبات سرطان زا از بنزین حذف شد

رویدادهای مهم خودرویی هفته چهارم آذر ۹۸

گام‌های بلند ایران‌ خودرو درزمینه تولید دوگانه سوزها

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar