سرنوشت قیمت بنزین در سال ۹۸

بروزرسانی در: جمعه 24 آبان 98 ساعت 11:25
سرنوشت قیمت بنزین در سال 98

ثبت نام کارت سوخت ۹۸ 

قیمت بنزین در آبان ماه سال ۹۸ 

آیا با افزایش قیمت بنزین خودرو ارزان میشود ؟

ماجرای بازگشت مجدد سهمیه بندی و دونرخی شدن بنزین چند ماهی است که مطرح می‌شود. گاهی نمایندگان مجلس از اختصاص سهمیه بنزین به افراد سخن می‌گویند و از آن طرف وزیر نفت دو نرخی‌شدن را راه حل مبارزه با قاچاق سوخت می‌داند؛ با این حال هنوز سرنوشت بنزین مشخص نیست.

اواخر سال پیش و با تصویب بودجه سال ۹۸، بیشتر افراد گمان می‌کردند که بنزین امسال گران نمی‌شود و وضعیت شرایط موجود حفظ خواهد شد چون هیچ کدام از سناریوهای مطرح شده در کمیسیون انرژی مجلس رأی نیاورد.

این در وضعیتی بود که چند ماه پیش از آن احیای کارت سوخت به دولت ابلاغ شده بود و در فراخوان‌های گوناگون از صاحبان خودرو که کارت سوخت خود را گم کرده بودند و یا به هر دلیل خودروی آنها فاقد کارت سوخت بود، خواسته بودند تا برای صدور کارت جدید اقدام کنند.

در همان زمان ولی اعلام شد که بازگشت کارت سوخت به معنای بازگشت سهمیه بندی و دونرخی‌شدن بنزین نیست و تنها برای رصد مصرف سوخت توسط خودروها در مناطق گوناگون کشور انجام می‌شود.

با این حال در ادامه معلوم شد نه تنها سهمیه بندی انجام خواهد شد بلکه در نوع سهمیه بندی هم شاهد تغییرات خواهیم بود. میزان سهمیه بندی هم تغییر خواهد کرد. همچنین هنوز معلوم نیست این سهمیه به افراد یارانه‌بگیر تعلق می‌گیرد و یا دوباره خودروها سهمیه بنزین می‌گیرند.

سهم هر فرد از یارانه بنزین

اختصاص سهمیه بنزین به خودروها ولی همواره محل اختلاف بوده و از طرف صاحبنظران با انتقاداتی رو به رو شد. این افراد عقسده دارند که سهمیه بنزین به خودروها موجب می‌شود تا یارانه بیشتری به افراد ثروتمند داده شود و در مقابل افرادی که از نظر اقتصادی ضعیف‌تر هستند و حتی خودرو شخصی ندارند از این یارانه محروم شوند.

این در وضعیتی است که فلسفه پرداخت یارانه در سراسر دنیا حمایت از افراد فقیرتر است تا از حداقل‌های زندگی برخوردار باشند.

آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر، دهک دهم یعنی پردرآمدها ۲۳ برابر دهک نخست یعنی کم درآمدها از یارانه گاز، برق و بنزین بهره‌مند می‌شوند. دهک اول (کم درآمدها) ۱.۳ درصد مجموع یارانه بنزین و دهک دهم ۲۲.۶ درصد آن را مصرف کرده‌اند.

پس چندان دور از ذهن نیست که دولت بخواهد نحوه پرداخت یارانه بنزین را برای نزدیک‌شدن به وضعیت عادلانه‌تر تغییر دهد و در این راه یکی از راهکارهایی که در اختیار دارد سهمیه بندی بنزین در شکل و شمایلی جدید خواهد بود.

بر همین اساس، شرکت ملی پالایش و پخش فرورده های نفتی با تأیید کلیت خبر بازگشت سهمیه بندی و دو نرخی شدن بنزین اما اعلام کرده که جزئیات، زمان و قیمت دقیق هوز مشخص نیست و تمام مواردی که در فضای مجازی و یا از طرف رسانه‌ها به عنوان قیمت بنزین و یا زمان سهمیه بندی مطرح می‌شود در حد گمانه زنی‌هاست.

توجه به شرایط اقتصادی برای سهمیه بندی بنزین

«غلامرضا شرفی»، عضو کمیسیون انرژی مجلس با ذکر اینکه موضوع سهمیه بندی بنزین بررسی شده است، گفت: با این حال هنوز به نتیجه‌ای نرسیده که در مجلس قابل طرح باشد.

به گفته شرفی، فضای مجازی بخشی از تحلیل‌ها و اخبار را کنار هم گذاشته پس اطلاعات اعلام شده موثق نیست.

شرفی ادامه داد: به نظر من چاره‌ای جز دونرخی شدن بنزین نداریم چون این سوخت که مورد نیاز همگان است و بر همه موئلفه‌های ملی تأثیر می‌گذارد باید بیشتر از گذشته کنترل شود.

وی با اشاره به اینکه هنوز قیمت بنزین سهمیه بندی و بنزین آزاد مشخص نیست، افزود: با توجه به وضعیت سخت اقتصادی، این موضوع با دیدگاه کارشناسی و روانشناختی این مقطع و وضعیت موجود انجام می‌شود تا با مردم به یک توافقی در کنترل و عرضه بنزین برسیم.

این نماینده مجلس گفته که در صورت اختصاص سهمیه بنزین به افراد، سهم هر نفر بیشتر از ۲۴ لیتر در ماه خواهد بود ولی هنوز تصمیم نهایی برای نحوه سهمیه بندی مشخص نیست.

سهمیه بندی بنزین در کمیسیون انرژی مطرح نشد

با این حال «اسدالله قره خانی»، سخنگوی کمسیون انرژی مطرح شدن مجدد موضوع سهمیه بندی بنزین در کمیسیون انرژی را رد کرد و گفت: در حالی که وزیر نفت دوشنبه هفته پیش در کمیسیون حضور داشت ولی چیزی در این زمینه بیان نشد و کمیسیون هم تصمیمی در این موضوع ندارد مگر اینکه دولت لایحه‌ای به مجلس ارائه کند.

وی ادامه داد: دولت اگر لایحه دهد، کمیسیون و مجلس بررسی می‌کنند و در نهایت با تصمیم مجلس، اقدام اجرایی و عملی انجام می‌گیرد.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه تاکنون چنین چیزی به مجلس اعلام نشده، افزود: هنوز معلوم نیست پیشنهاد دولت چیست چون در این زمینه مباحث گوناگونی مثل دونرخی شدن بنزین، نحوه سهمیه بندی، استفاده از کارت سوخت و قیمت‌گذاری وجود دارد.

ابلاغی برای افزایش قیمت بنزین نداشتیم

همچنین «بیژن حاج محمدرضا»، رئیس اتحادیه جایگاه داران بنزین در این مورد گفت: موضوع سهمیه بندی بنزین از پاییز سال پیش مطرح شده و تا از زیرساخت‌ها استفاده کنند.

وی ادامه داد: البته هدف بیشتر افزایش قیمت فرآورده است اما تاکنون محقق نشده است. این در حالی است که سال پیش افزایش قیمت تکذیب شد و امسال هم هنوز ابلاغی مبنی بر افزایش قیمت بنزین نداشته‌ایم.

به عقیده حاج محمدرضا این کار منطقی نیست و مساله سهمیه‌بندی در فرآورده فساد را بیشتر می‌کند؛ پس این کار نه تنها چیزی را حل نمی‌کند بلکه استمرار آن مشکل‌ساز خواهد بود.

وی با ذکر اینکه قاچاق سوخت از جایگاه‌ها انجام نمی‌شود، افزود: در آغاز سهمیه‌بندی در سال‌های اخیر، مصرف در ابتدا پایین می‌آید ولی در ادامه مصرف مجدداً بالا می‌رود.

رئیس اتحادیه جایگاهداران بنزین تاکید کرد: اگر قرار است قیمت را بالا ببرند نیاز به سهمیه‌بندی نیست و اینکار باید انجام شود.

وی به عرضه یک میلیون خودرو در سال اشاره کرد و گفت: قرار بود سالانه خودروهای اسقاطی را جمع کنیم ولی اینکار نشد و هر سال به تعداد خودروها افزوده می‌شود که موجب افزایش مصرف بنزین در کشور است پس توزیع و عرضه سوخت اگر بالا رفته به معنای افزایش قاچاق نیست.

بهینه کردن مصرف با عرضه سوخت به قیمت واقعی

«محسن دلاویز» مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت هم عقیده دارد که شرایط حمل و نقل کشور بر مصرف بنزین تاثیرگذار است و در بحث قیمت‌گذاری حامل‌های انرژی نیازمند تصمیمات منطقی و جسورانه هستیم و برای ساماندهی تقاضای مصرف سوخت باید نگاه‌ها به خودروسازان معطوف شود.

وی پیش از این با اشاره پایین بودن سرانه مالکیت خودرو در ایران، ادامه داد: اما شدت انرژی بالاست و همین عمل موجب شده تا نزدیک به ۲۴ درصد از انرژی در کشور در بخش حمل و نقل مصرف شود.

دلاویز به موضوع سهمیه‌بندی هم اشاره کرد و افزود: تجربه نشان داده که این موضوع بر مصرف بنزین تأثیر گذار است ولی نقطه مطلوب برای بهینه کردن مصرف، عرضه سوخت به قیمت واقعی، فارغ از سهمیه و یارانه است.

وی تاکید کرد: یارانه هنگفت انرژی در این وضعیت لطمه‌های جبران ناپذیری به اقتصاد و توسعه کشور وارد می‌کند و این قیمت‌گذاری و مصرف بی‌رویه پیامدهای خطرناکی خواهد داشت و نیازمند عزم ملی و همکاری همه مردم و نهادها به ویژه مجلس و دولت برای برون رفت از این وضعیت هستیم.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar