دلایل افزایش دو برابری قیمت تایر چیست؟

بروزرسانی در: شنبه 4 خرداد 98 ساعت 15:55
دلایل افزایش دو برابری قیمت تایر چیست؟

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر درخصوص اختلاف تقریباً دو برابری قیمت تایر در کارخانه و بازار آزاد گفت: مثل خودرو که در بازار گران‌تر عرضه می‌شود، دلالان این کالا هم با قیمت دلخواه تایر را در بازار می‌فروشند. اگر کسی می‌خواهد گران‌تر نخرد، از کارخانه‌ها خرید خود را انجام دهد.

این روزها شاهد اختلاف قیمتی تقریباً دو برابری تایر از کارخانه تا بازار آزاد هستیم. هم اکنون قیمت تایر پراید در کارخانه ۲۸۴ هزار تومان است اما در بازار با قیمت ۵۳۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. قیمت تایر سمند هم در کارخانه ۳۷۵ هزار تومان است در حالی که در بازار با قیمت ۵۱۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

در این زمینه بتازگی رئیس اتحادیه فروشندگان لاستیک در مورد دلایل افزایش قیمت تایر پراید در بازار اظهار کرده بود "هر کالایی که تقاضایش زیاد و عرضه آن محدود باشد، به طور حتم شاهد افزایش قیمت خواهد بود. طی یک ماه گذشته عرضه لاستیک از طرف کارخانه‌ها به بازار کاهش پیدا کرده است و همین توزیع نامناسب کالا عاملی شده تا شاهد افزایش قیمت انواع تایرهای سواری در سطح بازار باشیم".

در همین رابطه مصطفی تنها سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر، اظهار کرد: همانطور که در ماه‌های گذشته گوشت، خودرو و دیگر اقلام با افزایش قیمت‌های غیرمنطقی مواجه شده‌اند، تایر هم از این قاعده مستثنی نبوده است. هم اکنون هر صاحب سرمایه‌ای اقدام به خرید کالا کرده و روز بعد با هر قیمتی که می‌خواهد آن را در بازار به فروش می‌رساند.

وی افزود: تایر، گوشت، خودرو، مرغ و … همگی در بازار در چنین اوضاعی به سر می‌برند و منطق بازار ما دچار این وضعیت شده است؛ پس مقصر گرانی‌ها تولیدکننده نیست. تولیدکنندگان با نرخ مصوبی که معلوم است کالای خود را به نمایندگی‌ها عرضه می‌کنند. حتی در کارخانه‌های تایرسازی بعضی درصد قابل توجهی تا ۴۰ درصد از محصول خود را از طرق سایت فروش خود عرضه می‌کنند. به عبارتی مصرف‌کننده نهایی و واقعی می‌تواند به سایت مراجعه کرده و سفارش داده و تایر را به قیمت مصوب خریداری کند ضمن اینکه همچون سایت فروش خودروها هم نیست که در عرض دو دقیقه فروش تمام و سایت بسته شود.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر اظهار کرد: بیش از این چه کاری از دست تولیدکننده بر می‌آید؟ خود ما گاهی می‌دانیم برخی مواد اولیه مورد نیازمان چقدر قیمت دارد ولی مجبور هستیم تا سه برابر قیمت آن را خریداری کنیم تا تنها تولید متوقف نشده و کارخانه‌ها تعطیل نشوند.

تنها ادامه داد: کاهش عرضه بعضاً به این خاطر اتفاق می‌افتد که ارز به موقع تأمین نمی‌شود یا تأمین شده اما انتقال داده نمی‌شود. در وضعیت جنگ اقتصادی تبادلات مالی بین ما و خارج از کشور راحت انجام نمی‌گیرد، پس تأمین مواد دچار نوساناتی می‌شود که تولید را هم دچار نوسان می‌کند.

وی افزود: اصلی‌ترین مشکل کارخانه‌ها تأمین به موقع مواد اولیه مورد نیازشان است که البته منحصر به مواد اولیه خارجی هم نیست؛ تولیدکنندگان ما در تأمین مواد اولیه داخلی هم مشکلات کم ندارند.

سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر دلیل تأمین دشوار مواد اولیه داخلی را چنین بیان می‌کند: بعضی کارخانه‌های تأمین‌کننده مواد اولیه مورد نیاز از آن جایی که می‌دانند ما گزینه‌ای جز همکاری با آن‌ها نداریم و انحصاری هستند، این انحصار باعث سوءاستفاده آنها شده است.

تنها افزود: مشکل تایرسازان این است که قیمت محصول ما تحت کنترل بوده و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نظارت بر آن دارد ولی در زنجیره تأمین ما کنترلی بر قیمت نیست. در نتیجه کسانی که مواد اولیه ما را تأمین می‌کنند دست‌شان باز است که با هر قیمتی که می‌خواهند مواد اولیه به ما می‌فروشند. از طرف دیگر نرخ تعرفه مواد تولید داخل قیمت بالایی دارند، تأمین ارز مشکل دار بوده و قیمتی بالایی دارد؛ این مجموعه عوامل موجب می‌شود که تولیدکنندگان داخلی مواد اولیه عملاً معادل قیمت شارزی را تبدیل به ریال کرده و با ارز آزاد به ما می‌فروشند.

ایسنا

چگونه تایرهای خودرو را باد کنیم؟

روشهای ساده پنچرگیری تایر خودرو

گرمای تابستان با تایر خودرو چه میکند؟!

تولید تایر ضد نویز با کمک هوش مصنوعی + تصاویر

 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "دلایل افزایش دو برابری قیمت تایر چیست؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
کریم
مهمان

متاسفانه در بازار و واقعیت اینطوری که اشاره شده نیست. بعنوان مثال من خودم میخواستم لاستیک پراید ایرانی بگیرم که متاسفانه در سایت شرکت بارز و کویر امکانات فروش اینترنتی نبود وصرفاً قیمت لاستیکها درج شده بود و اصلاً موجودی نداشتن که با تماس با نمایندگیهای شرکتهای مذکور اعلام نمودند که هیچ لاستیک برای خودروهای سواری برای فروش ندارند. این درحالیست که در بازار لاستیک با دو برابر قیمتهای کارخانه به وفور یافت میشود.