لاستیک اجاره ای برای معاینه فنی موجود است!

بروزرسانی در: جمعه 18 آبان 97 ساعت 00:36
لاستیک اجاره ای برای معاینه فنی موجود است!

لاستیک اجاره ای برای معاینه فنی موجود است؛ کاغذنوشته روی شیشه یکی از تعمیرگاه ها که در طول چند روز اخیر به طور گسترده در شبکه های اجتماعی دست به دست می چرخد.

هشتگ های «صداقت در گرفتن معاینه فنی» و «واقعا داریم سر کی کلاه میذاریم» با پخش این تصویر این روزها داغ شده و میان مردم در شبکه های اجتماعی تبادل می شود.

گرچه گفته می شود این کاغذ نوشته به یکی از تعمیرگاه های شهر اصفهان مربوط است ولی مسئولان وقوع این پدیده در تهران را هم تایید می کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهر تهران روز شنبه گفت: بعضر از تعمیرگاه های اطراف مراکز معاینه فنی اقدام به این کار غیراخلاقی می کنند.

«نواب حسینی منش» ادامه داد: خودروهای دارای رینگ های اسپرت در آزمون معاینه فنی رد می شوند و از این رو بعضی تعمیرگاه های اطراف مراکز فنی لاستیک های معمولی را به مالکان این وسایل نقلیه اجاره می دهند.

لاستیک اجاره ای برای معاینه فنی موجود است!

به گفته این مقام مسئول در گذشته اجاره کاتالیست خودروها برای گرفتن برگه معاینه فنی هم رایج بود که با حک کردن کد کاتالیست این تخلف کنترل و مسئولان مراکزی که اقدام به این تخلف می کردند به محاکم قضایی معرفی شدند.

حسینی منش در عین حال تاکید می کند که راهکاری برای تشخیص لاستیک های اجاره ای به لحاظ فنی وجود ندارد و اینجا مساله مسئولیت اجتماعی و صداقت هر فرد مطرح است.

وی استفاده از لاستیک فرسوده در خودروها را بویژه در معابر شهری خطرناک عنوان و ذکر کرد: اگر در معبر یا سرپیچ، لاستیک فرسوده دچار ترکیدگی شود عملا خودرو غیرقابل کنترل و باعث اتفاقات ناگواری می شود.

حسینی منش خاطرنشان کرد: موضوع سلامت مردم و کاهش آلودگی هوا از مهمترین علت های اخذ معاینه فنی خودرو است و همه شهروندان باید این موضوع را جدی قرار دهند.

مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران در مورد راهکار قانونی برای برخورد با این پدیده هم گفت: بندهایی از قانون هوای پاک به سازمان محیط زیست این اختیار را داده که از هر فردی که در روند طبیعی اخذ معاینه فنی دست ببرد شکایت کند.

این مقام مسئول همچنین پیشنهاد کرد که می توان برای اینگونه تخلفات دادگاه های تخصصی در نظر گرفت.

برپایه گزارش ها در تهران ۱۳ مرکز معاینه فنی ثابت موجود است.

ضرورت کسب تاییدیه معاینه فنی از سال ۹۵ در پایتخت برای خودروهایی که وارد محدوده طرح ترافیک یا زوج و فرد شوند آغاز شده است؛ خودروهایی که این تاییدیه را نداشته باشند روزانه جریمه می شوند.

در اجرای مرحله دوم این طرح که قرار است از ابتدای آبان امسال شروع شود خودروهایی که چهار سال از عمر آنها گذشته باشد و تاییدیه معاینه فنی نداشته باشند درصورت ورود به هرمحدوده از شهر جریمه خواهند شد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar