چرا پراید و دیگر خودروها این‌قدر گران شده است؟

چهارشنبه 4 اردیبهشت 98 ساعت 16:37
چرا پراید و دیگر خودروها این‌قدر گران شده است؟

اگر مشکل تورم حل شود و بانک‌ها قادر به حفظ ارزش پول و سرمایه مردم شوند، در این صورت خودرو به جایگاه کالایی و مصرفی خود باز خواهد گشت و قیمت آن مثل سال‌های پیش متعادل خواهد شد.

عباس عبدی در روزنامه شهروند نوشت: از هنگامی که قیمت خودرو رو به فزونی نهاد، خیلی‌ها سؤال می‌کنند که چرا پراید و دیگر خودروها این‌قدر گران شده است؟ مگر نه اینکه خودروهای داخلی دارای کمترین کیفیت هستند و به طور معمول در تست کیفیت نمره پایینی را به دست می‌آورند، پس چرا قیمت آنها سریع‌تر از دیگر خودروها افزایش یافته است؟

این امر بی‌سابقه نیست. اجازه دهید به طور مثال به یک سابقه اشاره کنیم. سال ۱۳۷۴، یک دستگاه پراید که از کارخانه خریداری می‌شد، نزدیک به ۴ میلیون و خرده‌ای قیمت داشت. آن زمان با این رقم می‌توانستید به راحتی یک آپارتمان ۸۰ متری در یک منطقه متوسط تهران خریداری کنید. قیمت پیکان حتی به رقم ۷ میلیون تومان هم رسیده بود. از آن زمان تاکنون شاخص قیمت‌ها از کمتر از عدد ۴ به رقم ۱۴۰ رسیده و سطح عمومی قیمت‌ها نزدیک به ۳۸ برابر شده است و اگر قرار بود قیمت پراید متناسب با سطح عمومی قیمت‌ها افزایش پیدا کند، الان باید ۱۵۰ میلیون تومان می‌بود. اما همه می‌دانیم که تا چندسال پیش قیمت پراید نزدیک به ۸ میلیون تومان بود، یعنی دو برابر آن زمان، در حالی که سطح عمومی قیمت‌ها از سال ۱۳۷۴ تا زمانی که پراید ۸ میلیون تومان بود، حداقل ۲۰ برابر افزایش یافته بود. به‌عبارت دیگر، پراید به قیمت ثابت ۱۰ برابر ارزان‌تر شده بود.

چرا پراید در آن زمان تا این حد گران بود و سپس رشد قیمتی آن متوقف شد و نزدیک به دو دهه این وضع ادامه داشت و اکنون مجدداً در مسیر گذشته قرار گرفته است. علت اصلی بالا رفتن قیمت خودرو حفظ ارزش پول و قدرت نقدشوندگی آن و نه ارزش کالایی خودرو است. در آن زمان که تورم سالانه بالا بود، سکه، ارز، خودرو و هم خانه ویژگی حفظ ارزش پول را همراه قدرت نقدشوندگی داشتند. هر کدام ویژگی خاص خود را داشتند و هر کدام بخشی از مردم را بیشتر راغب به خرید می‌کردند.

دلار و سکه ضمن آن‌که قدرت نقدشوندگی بالایی داشتند، در عین حال ریسک خاص خود را هم داشتند. خرید مسکن و ملک بیشتر برای ارقام بالا مناسب بود، ضمن آن‌که قدرت نقدشوندگی آن کم بود. اما خودرو منافع خود را دارد و وسیله رفت‌وآمد و حتی کار هم محسوب می‌شود، پس به‌طور قطع عوامل مختلفی در افزایش قیمت کالاها تأثیر دارد که مهم‌تر از همه افزایش قیمت ارز است اما خیلی از این عوامل در نهایت در قالب تحلیل اخیر است که توجیه‌کننده این حد از افزایش قیمت خودرو است. تا تورم وجود دارد، مردم در پی یافتن راهی برای حفظ ارزش پول و دارایی خود هستند و خرید خودرو داخلی مثل پراید یکی از بهترین شیوه‌هاست، چون سرعت نقدشوندگی آن خیلی بیشتر است و هزینه نگهداری آن هم کمتر از دیگر خودروهاست. اگر مشکل تورم مثل دوره اصلاحات حل شود و بانک‌ها قادر به حفظ ارزش پول و سرمایه مردم شوند، در این صورت خودرو به جایگاه کالایی و مصرفی خود بازخواهد گشت و قیمت آن مثل سال‌های اخیر متعادل خواهد شد.

روش قیمت‌ گذاری خودرو چینی در ایران
بررسی قیمت خودروهای شاسی بلند در چین و ایران
فرمول دردسرساز قیمت‌گذاری خودرو
چه بلایی به سر بازار خودرو آمد؟
تاخت و تاز پراید در بازار خودرو
رکود بازار خودرو و پیش بینی قیمت پراید
قیمت منطقی پراید چقدر است؟
بازار خودرو همچنان در خواب بهاری است
پیش بینی قیمت خودروهای داخلی در سال ۹۸
قیمت خودرو کاهش می‌یابد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "چرا پراید و دیگر خودروها این‌قدر گران شده است؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
پرنیان
مهمان

چرت چه ربطی داره شماها خودرو رو قیمتی که نسبت به ارزشش هست نگه دارید هر کس با هر توانی یه خودرو می خره بهتر بگید دنبال سود های سیصد درصدی خودمونیم نه سرمایه مردم

Sadra
مهمان

کم و بیش با حرفاتون موافقم؛ به جز یک مورد! هزینه نگهداری پراید، با توجه به تعداد دفعاتی که مجبورین به تعمیرگاه مراجعه کنین و مشکلات معمولی که گاها ارزونم نیستن، آن چنان هم کم نیست! مصرف سوختشم که مثل خیلی خودرو های دیگه‌ست و اصلا سوارش شدن، یه جور ریسکه! آلایندگیم بزارین رو هزینه های بلند مدت نه خریدار و نه مالک، که دولت و چندین هزینه ریز و درشت دیگه… فکر کنم باید تجدید نظر کنین!