چه بلایی به سر بازار خودرو آمد؟

بروزرسانی در: یکشنبه 8 اردیبهشت 98 ساعت 13:28
چه بلایی به سر بازار خودرو آمد؟

چه اتفاقی در بازار خودرو افتاده؟ رشد ۲۰۰ میلیونی قیمت خودروهای وارداتی طی ۱۰ روز

این روزها آشفته بازار قیمت انواع خودرو وارد فاز جدیدی شده به طوری که خرید و فروش قفل شده و همه به نوعی برای کسب سود بیشتر فروشنده شده‌اند.

هم اکنون یک ماه از شروع فعالیت بازار خرید و فروش خودرو می‌گذرد ولی متأسفانه این بازار در سال جدید نه تنها رنگ رونق به خود نگرفته بلکه وارد فاز جدید افزایش قیمت‌ها هم شده است. البته رشد قیمت‌ها به حدی غیر منطقی است که مشتریان خودرو فقط نظاره گر بازار بوده و دست از خرید کشیده‌اند.

از طرفی رشد قیمت‌ها عاملی شده تا مردم سرمایه‌ها را به سمت این بازار برده و با خرید خودرو درصدد سود بیشتر برای خود هستند. به نوعی امروز دلالی در بازار خودرو رونق دارد و هرکس برای سود بیشتر خودرو خریداری و در انبار نگهداری می‌کند.

رشد ۲۰۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای وارداتی طی ۱۰ روز

یکی از فروشندگان خودرو در همین ارتباط می‌گوید: رشد قیمت‌ها در خودروهای خارجی غیر قابل تصور است به طوری که روزانه به صورت متوسط قیمت خودروهای خارجی ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا می‌کند. البته فروشنده‌ای هم در بازار نیست و فقط هر روز قیمت‌ها تغییر پیدا می‌کند.

وی با ذکر اینکه مشکلات ترخیص خودروها، سرنوشت نا مشخص واردات خودرو و افزایش قیمت ارز را باید علت این مشکلات دانست، گفت: دولت هیچ تصمیم روشنی برای تعیین تکلیف واردات خودرو ندارد و همین بلاتکلیفی بازار این خودروها را آشفته‌تر از دیروز می‌کند. به عنوان نمونه طی ۱۰ روز اخیر سانتافه از ۷۰۰ میلیون تومان به ۹۰۰ میلیون تومان، توسان از ۵۵۰ میلیون تومان به ۷۵۰ میلیون تومان، اسپورتیج از ۵۵۰ میلیون تومان به ۸۰۰ میلیون تومان و النترا از ۴۰۰ میلیون تومان به ۵۳۰ میلیون تومان رسیده است.

سرمایه‌گذاری جمعی برای خرید یک خودرو

فروشنده دیگری با اعلام اینکه کم فروشی در بازار خودرو غوغا می‌کند می‌گوید: دیروز چند نفر دسته جمعی آمده بودند یک خودروی ۱۰۰ میلیون تومانی بخرند تا در ماه‌های آتی آن را فروخته و سود کسب کنند برای ما هم سؤال شده بود که چرا همه در پی دلالی و سود در بازار خودرو هستند.

وی افزود: جالب اینجاست هنوز خبری از واحدهای نظارتی در بازار نیست و هر کس بنا به سلیقه خود قیمتی را برای خودروهای زیر ۵۰ میلیون تومان اعلام می‌کند.

این فروشنده با اعلام اینکه چرا پژو ۲۰۶ تیپ ۵ باید در بازار با قیمت ۱۰۸ میلیون تومان معامله شود، گفت: قیمت پراید هم از ۵۱ میلیون تومان گذشته است برای خود ما هم سؤال است مگر در بازار آنهم اول سال چه اتفاقی افتاده که هر روز قیمت‌ها گران‌تر از دیروز می‌شود.

سودهای میلیونی در بازار خودرو؛ خبری از سازمان حمایت نیست

فروشنده دیگری با اعلام اینکه عرضه خودرو با وجود تمام دستورها همچنان محدود است، می‌گوید: هنوز تحویل خودرو توسط خودروسازان با تأخیر انجام می‌شود البته نباید سودهای بالای خودروسازان را در بازار آزاد نادیده گرفت.

وی اضافه کرد: علاوه بر این با هر طرح فروش فوری همه به سمت سایت حمله می‌برند تا با تحویل خودروها از شکاف قیمت‌ها استفاده کرده و با فروش آنها در بازار سودهای میلیونی کسب کنند.

این فروشنده البته مقصر اصلی آشفته بازار خودروهای داخلی را خودروسازان در عدم اجرای تعهدات می‌داند و با اعلام اینکه اگر خودروهای پیش فروش شده تحویل مردم داده می‌شد قیمت‌ها انقدر روند صعودی پیدا نمی‌کرد.

رشد ۲۰ درصدی قیمت خودروهای داخلی طی ۲۰ روز

فروشنده دیگری با اعلام اینکه طی ۲۰ روز اخیر قیمت خودروهای داخلی ۵ تا ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده است، گفت: پراید از ۴۷ میلیون تومان به ۵۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ از ۶۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به ۸۲ میلیون تومان، پژو پارس از ۸۶ میلیون تومان به ۱۰۱ میلیون تومان، پژو ۲۰۶ از ۷۲ میلیون تومان به ۹۵ میلیون تومان و سمند از ۷۲ میلیون تومان به ۸۵ میلیون تومان رسیده است.

وی اضافه کرد: البته قیمت‌ها در بعضی از خودروها مثل h30 و ساندرو رشد قابل توجهی دارد، افزود: خودروی H30 از ۱۱۴ میلیون تومان به ۱۴۵ میلیون تومان و استپ وی از ۱۵۶ میلیون تومان به ۲۰۱ میلیون تومان رسیده است.

هم اکنون آشفته بازار قیمت انواع خودروهای داخلی وارد فاز جدیدی شده به طوری که خرید و فروش قفل شده و همه به نوعی برای کسب سود بیشتر فروشنده شده‌اند جالب اینجاست در این وضعیت دستگاه‌های و حتی خودروسازان روزه سکوت گرفته و خبری از تصمیم آنها برای مدیریت بازار نیست. امروز بازار خودرو جولانگاه دلالان شده و خبری از بهبود اوضاع نیست.

تسنیم

قیمت روز خودرو 

فرمول دردسرساز قیمت‌گذاری خودرو
چرا پراید و دیگر خودروها این‌قدر گران شده است؟
تاخت و تاز پراید در بازار خودرو
رکود بازار خودرو و پیش بینی قیمت پراید
قیمت منطقی پراید چقدر است؟
بازار خودرو همچنان در خواب بهاری است
پیش بینی قیمت خودروهای داخلی در سال ۹۸
قیمت خودرو کاهش می‌یابد
قیمت خودرو روبه کاهش است و خرید و فروشی انجام نمی‌شود
کاهش قیمت و رکود بازار خودرو را فرا گرفت

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

5 دیدگاه ها برای "چه بلایی به سر بازار خودرو آمد؟"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
Reza
مهمان

همه این کارا دست دولت هست اگه واردات رو ازاد کنه تعرفه رو بیاره پایین این بلا سر ما نمیاد فقط دولت میتونه قیمتها رو بیاره ودر ضمن این خود دولت هست که خودرو رو گرون میکنه چون اون بالا یه دست هایی هست که خودروهای وارداتی رو اروم اروم تزریق بازار میکنه با قیمتهای نجومی

Monza , Itali
مهمان

فاتحه ایران و ایرانی رو بخونید ، دیگه بوی حلواش پیچیده

saman
مهمان

تعرفه واردات رو آزاد نمیکنن
بیخیالم که هستن و اصلاً انگار نه انگار…
هیچ تصمیمی هم واسه این بحران گرفته نمیشه
خو قشنگ معلومه دلال و موافق این اوضاع خوده خودشونن دیگه…
مملکتی که یه اشغال به تمام معنای ایرانیزه (۲۰۶) بالای ۱۰۰ میلیون داخلش قیمت داره با حقوق کارمند ۳ تومنی
فاتحش خوندست

ارش
مهمان

عزیزم تو متن ننوشتی تمامی این دلال ها خوده خودرو ساز ها هستند و آدم عتدی نمیتونه ماشین رو بخره همه اینا زیره سره دولت و خودرو ساز ها هستش و مردم هم که اونایی که ماشین دارن با گرون شدن ماشینشون خوشحال میشن بدونه توجه به اینکه دادیم نابود میشیم اون بیچاره هایی هم که ماشین ندارن فقط نگاه میکنن و کلا بیخیاله خرید ماشین میسن هر بلایی سرمون میاد از نادونی خودمون هست که داریم به نابودی میریم

حمید
مهمان

وقتی تیگو ۷ چینی بی اصل و نسب میشه ۴۰۰ میلیون،
سمند و ۴۰۵ و پرشیا بالای سیصد میلیون ارزش دارند