چه مشکلاتی در مسیر تولید خودروهای شاسی بلند وجود دارد؟

چهارشنبه 23 مرداد 98 ساعت 17:12
چه مشکلاتی در مسیر تولید خودروهای شاسی بلند وجود دارد؟

هم‌زمان با تغییر سلیقه خریداران خودرو از خودروهای سدان و هاچ بک به خودروهای پرطرفدار کراس اوور، صنعت خودرو هم همپای این تغییر برنامه‌هایی درزمینهٔ تولید این دسته از خودروها تعریف کرده است و تجربه تولید این خودروها را با مشارکت شرکای خارجی در پرونده کاری خود قرار داده است ولی در این بین این سؤال مطرح می‌شود که با توجه به نیاز کشور به خودروهای شاسی‌بلند چه مشکلاتی در مسیر تولید این دسته از خودروها وجود دارد و خودروسازان برای برون‌رفت از مشکلات احتمالی تولید این خودروها باید چه راهکارهایی را مدنظر قرار دهند؟

شهرام آزادی، کارشناس صنعت خودرو با تأکید بر این‌که مشکل عمده‌ای درزمینهٔ تولید خودروهای کراس اوور نسبت به خودروهای سواری سدان در بین خودروسازان داخلی وجود ندارد، گفت: تنها مسأله ای که درزمینهٔ تولید این خودروها مطرح می‌شود این است که اگر خودروهای کراس اوور که از آن با عنوان SUV یاد می‌شود، به‌صورت دو دیفرانسیل تولیدشده و در عمل چهارچرخ محرک باشد، سابقه تولید این خودروها که محور عقب هم محرک باشد در داخل کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به شرایط مشابه سوزوکی گرند ویتارا و دارا بودن چنین فناوری افزود: اگرچه این خودرو تحت لیسانس در ایران‌خودرو به تولید رسید ولی ازآنجاکه سازنده اکسل و سیستم محرک آن خودروساز داخلی نبود، دانشی در این خصوص وجود ندارد که این امر بزرگ‌ترین مشکل در مسیر تولید خودروهای کراس اوور به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: نکته جالب این است که در حال حاضر خیلی از خودروهای کراس اوور که از طرف خودروسازان چینی عرضه می‌شود، دارای محور عقب محرک نیستند و در حقیقت خودرو ازلحاظ سایز و کلاس در حد یک خودرو کراس اوور است، ولی محور عقب محرک نیست که لازم است خودروسازان داخلی هم به این موضوع توجه داشته باشند.

آزادی اظهار کرد: اگر کاربری این خودروها برای شرایط خاص ازجمله جاده‌های کوهستانی و جاده‌هایی که آسفالت نیستند و همچنین شیب‌ها و شرایط مختلف آب و هوایی نباشد و دارندگان این خودروها تنها خواستار استفاده از این دسته از خودروهای شاسی‌بلند در داخل شهرها باشد مشکلی ایجاد نخواهد کرد. ازآنجاکه باوجود فاصله زیاد بین شهرهای ایران، مسیرها پرپیچ و خشک نیست، خیلی از خودروهای چینی در این کلاس عرضه‌شده که با استقبال بالایی هم رو به رو شده است.

این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: با توجه به چنین مواردی می‌توان پیش‌بینی کرد که ساخت این خودروها بدون داشتن محور عقب محرک، امکان‌پذیر است و سابقه آن هم وجود دارد و تفاوت چندانی با خودروهای سدان ندارد که با توجه به چنین سابقه و وضعیتی توصیه می‌شود گروه‌های بزرگ خودروسازی وارد این عرصه شوند و در این کلاس نسبت به توسعه محصولات خود با برند داخلی اقدام کنند.

وی افزود: خودروسازان داخلی می‌توانند حال که تقاضا برای خرید این دسته از خودروها افزایش‌یافته با توجه به چنین موضوعی خودروسازان چینی را که با شماری از خطوط تولید بسیار ساده و با واردکردن قطعات ، بازار را در اختیار گرفته‌اند دور بزنند این در حالی است که نگاهی به روند تولید در سال‌های گذشته نشان می‌دهد خودروسازان در این زمینه عقب‌مانده‌اند.

آزادی با تأکید بر این‌که تنها نکته‌ای که خودروسازان باید در این مسیر به آن توجه داشته باشند، ارتقای موتور این خودروها متناسب با وزن آن است، تصریح کرد: برنامه‌هایی که خودروسازان در این زمینه انجام داده‌اند نشان می‌دهد که برای این کار برنامه دارند و نگرانی دراین‌باره وجود ندارد.

این کارشناس صنعت خودرو یادآور شد : بدون تردید باوجود خودروسازان چینی که محصولات خود را در این زمینه عرضه می‌کنند رقابت دشوار شده و سخت می‌توان با آن‌ها رقابت کرد مگر آن‌که فاکتورهایی مانند قیمت و کیفیت از طرف خودروسازان موردتوجه قرار گیرد.

بر اساس این گزارش، با تغییر در ذائقه مصرف‌کنندگان و خریداران خودرو لازم است خودروسازان هم برنامه‌های توسعه‌ای خود همگام با این تنوع تغییر دهند ولی به‌طورقطع موانع احتمالی در این مسیر وجود دارد که نخستین امر، قطع ناگهانی همکاری بعضی از شرکا است در این وضعیت می‌توان با تغییر فناوری‌ها از یک طرف و توجه به نهضت داخلی سازی قطعات از طرف دیگر، موانع موجود در مسیر تولید خودروهایی با پلتفرم‌های گوناگون ازجمله شاسی بلندها را مرتفع کرد که این عمل نیازمند به‌روزرسانی فناوری موجود در صنعت خودرو است.

عصر خودرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar