کاهش ۲۴ درصدی تیراژ خودروسازان بخش خصوصی

چهارشنبه 22 اسفند 97 ساعت 15:23
کاهش 24 درصدی تیراژ خودروسازان بخش خصوصی

با اعلام آمار تولید خودروهای سواری در کشور، معلوم شد گروه‌های بخش خصوصی ضمن کاهش تیراژ، باز هم با نزولی شدن سهم‌شان در بازار رو به رو شده‌اند.

طبق آمار منتشره از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت، تا پایان بهمن ماه امسال، در مجموع ۸۹ هزار و ۶۶۸ دستگاه محصول سواری در بخش خصوصی صنعت خودرو کشور به تولید رسیده است. این رقم نشان می‌دهد تولید خصوصی‌ها در ۱۱ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال اخیر ۲۴ درصد کاهش داشته است.

با توجه به تیراژ اعلامی و با در نظر گرفتن آمار کل تولید خودروهای سواری در ۱۱ ماه امسال، سهم خصوصی‌سازان از کل تیراژ به حدود ۱۱ درصد رسیده که نشان از کاهش آن در مقایسه با ماه‌های اخیر دارد. با شروع تحریم‌های آمریکا علیه خودروسازی ایران، نه تنها خودروسازان بزرگ وابسته به دولت؛ بلکه خصوصی‌ها هم با مشکل تأمین قطعات و از دست دادن شرکای خارجی رو به رو شدند. این مشکلات نه تنها آمار کل تولید خودرو را در کشور پایین آورد، بلکه سهم خصوصی‌ها را هم در بازار کاهشی کرد. خودروسازان خصوصی زمانی بیش از ۱۷ درصد سهم بازار خودرو کشور را در بخش محصولات سواری، در اختیار داشتند، اکنون اما این سهم به ۱۱ درصد نزول کرده است.

در بین خودروسازان بخش خصوصی ولی بیشترین تیراژ در طول ۱۱ ماه امسال باز هم به «مدیران خودرو» تعلق یافته است، گروهی که محصولاتی از برند چینی «چری» را مونتاژ می‌کند. بنابر آمار اعلامی از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت، این شرکت ۳۷ هزار و ۲۸۱ دستگاه انواع محصولات سواری را در ۱۱ ماه امسال به تولید رسانده و این رقم نشان می‌دهد مدیران خودرو نسبت به بازه زمانی مشابه سال اخیر، بیش از ۴۳ درصد کاهش تیراژ داشته است.

این گروه همچنین در بهمن امسال تنها ۳۷ دستگاه تولید داشته و این در حالی است که در ماه قبل از آن، تولید در مدیران خودرو متوقف شده بود. در بین محصولات مدیران خودرو، بیشترین تیراژ طبق معمول نصیب ام‌وی‌ام X22 شده و کمترین تیراژ را هم مدل ۱۱۰ جدید به خود اختصاص داده است.

بعد از این شرکت، کرمان موتور دارای بیشترین تیراژ در بین خودروسازان متعلق به بخش خصوصی است. بنابر آمار اعلامی، کرمان موتوری‌ها تا پایان بهمن ماه امسال ۳۵ هزار و ۶۴۷ دستگاه انواع محصولات سواری را مونتاژ کرده‌اند تا در مقایسه با ۱۱ ماه سال گذشته، نزدیک به ۱۰ درصد کاهش تیراژ را تجربه کنند. در بین محصولات تولیدی توسط کرمان موتور در طول ۱۱ ماه امسال، هنوز هم هیوندایی دیده می‌شود و این گروه در ۱۱ ماه امسال ۵۴۰ دستگاه مدل النترا را مونتاژ کرده است. البته در بهمن امسال کرمان موتور نتوانسته این محصول را مونتاژ کند و این احتمال وجود دارد که ذخایر قطعه‌ای آن به اتمام رسیده باشد.

 دیگر محصولات مونتاژی کرمان موتور در ۱۱ ماه امسال را مدل‌های چینی (جک و لیفان) شامل می‌شوند که بیشتر آنها با کاهش تولید رو به رو شده‌اند. البته ظاهراً تولید لیفان در طول چند ماه اخیر در این شرکت متوقف شده و هم اکنون کرمانی‌ها فقط میزبان مدل‌های جک هستند. بیشترین رقم تولید در کرمان موتور به جک S5 تعلق دارد و کمترین تیراژ نیز نصیب مدل J4 شده است. طبق آمار منتشره، کرمان موتور در بهمن امسال دارای بیشترین تیراژ در بین خودروسازان خصوصی بوده و توانسته یک هزار و ۸۷۵ دستگاه انواع سواری را به تولید برساند. دیگر خودروساز بخش خصوصی یعنی شرکت بهمن هم در طول ۱۱ ماه امسال ۹ هزار دستگاه محصول سواری را به تولید رسانده است. با توجه به این آمار، گروه بهمن نسبت به مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۳. ۳ درصد کاهش تیراژ را به خود می‌بیند.

این گروه، مزدا ۳، بسترن وهاوال را مونتاژ می‌کند، که اولی با افت تولید رو به رو شده و دومی رشد کرده است. تولید هاوال هم در این شرکت فعلاً ادامه دارد، اگرچه ظاهراً خودروساز چینی نمی‌خواهد به مونتاژ محصولاتش در ایران ادامه دهد. آمار یازدهمین ماه امسال نشان می‌دهد بهمنی‌ها تیراژی ۶۵۲ دستگاهی را در کارنامه تولیدشان به ثبت رسانده‌اند.

سری هم به دیگر خودروسازان بخش خصوصی بزنیم و ببینیم آنها چه افت‌وخیزی در تولید طی ۱۱ ماه امسال داشته‌اند. در این بین، «صنعت خودرو آذربایجان» که به مونتاژ محصولات ام جی چین مشغول است، در بازه زمانی تحت بررسی، ۳ هزار و ۵۷۰ دستگاه ام جی (MG) را مونتاژ کرده است. این آمار نشان می‌دهد خودروساز موردنظر توانسته تولید خود را نسبت به ۱۱ ماه سال اخیر حدوداً ۵. ۷ برابر افزایش دهد. مدل ام جی ۳۶۰ بیشترین تیراژ را در بین محصولات «صنعت خودروی آذربایجان» در طول ۱۱ ماه امسال داشته است. همچنین آمار منتشره نشان می‌دهد صنعت خودرو آذربایجان طی بهمن ماه سال جاری فقط ۴۱ دستگاه تولید داشته است.

ولی از کارمانیا دیگر خودروساز بخش خصوصی هم خبر می‌رسد این گروه در ۱۱ ماه امسال و نسبت به مدت مشابه سال اخیر، با افت بیش از ۴۶ درصدی رو به رو شده است. کارمانیا که محصولات BYD چین را در دو مدل S6 و F3 مونتاژ می‌کند، تنها ۹۳۲ دستگاه از این خودروها را تا پایان بهمن ماه امسال به تولید رسانده است. تولید این گروه در ماه بهمن فقط ۵۳ دستگاه گزارش شده است.

بنابر آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، دیگر شرکت بخش خصوصی به نام «خودروسازان بم» در ۱۱ ماه امسال تیراژی یک هزار و ۷۳۷ دستگاهی را از خود به جا گذاشته است. با توجه به این رقم، «خودروسازان بم» در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته، نزدیک به ۶۳ درصد رشد تولید را به خود می‌بیند.

این گروه البته در بهمن امسال هیچ تولیدی نداشته و مشخص نیست سرنوشت آن در طول سال آینده چه خواهد شد. بم خودرویی‌ها از محصولی چینی به نام جیلی میزبانی و مدل GC6 این خودرو را مونتاژ می‌کنند.

از بم که بگذریم، دیگر خودروساز بخش خصوصی به نام ریگان خودرو هم توانسته در ۱۱ ماه امسال تیراژی یک هزار و ۴۹۹ دستگاهی را از خود به جا بگذارد. این گروه محصولی به نام کوپا مونتاژ می‌کند که به یکی از زیرمجموعه‌های زوتی چین تعلق دارد. ریگان خودرو در بهمن امسال هیچ تولیدی نداشته، پس باید منتظر ماند و دید در طول سال آینده وضع تولید و مشارکت آن با خودروسازان خارجی چگونه خواهد بود.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar