راهکارهای جلوگیری از جوش آوردن آب رادیاتور خودرو

بروزرسانی در: سه شنبه 2 مهر 98 ساعت 15:13
راهکارهای جلوگیری از جوش آوردن آب رادیاتور خودرو

در صورت اطلاع از دلایل گوناگون جوش آوردن آب رادیاتور خودرو، می‌توانید جلوی خسارتهای میلیونی را بگیرید.

اگر سیستم خنک کننده خودروی شما به درستی عمل نکند گرمای حاصل از احتراق پیشرانه به درستی انتقال نمی‌یابد و موجب آسیب رسیدن به اجزای داخلی پیشرانه می‌شود. برای پیشگیری از بالا رفتن آمپر آب باید از سلامت کامل سیستم خنک کننده و داشتن مایع کافی در آن مطمئن شوید و هنگام رانندگی هر از چند گاهی چشمتان به آمپر دمای پیشرانه باشد تا به محض اینکه دما کمی از حد نرمال بالاتر رفت اقدامات لازم برای پیشگیری از جوش آوردن را اجرا کنید

حال اگر در موقعیتی قرار گرفتید که آمپر آب در حالت عادی از مقدار مشخص شده هنگام روشن شدن فن بالاتر رفت و پس از مدتی به جای قبلی خود برنگشت باید جلوی بالا رفتن بیش از حد دمای آب گرفته شود.

خرابی سنسور دمای آب یا رله‌ی فن از دلایل عمده مختل شدن کارکرد فن‌های الکتریکی و بالا رفتن دمای آب می‌باشد.

پایین بودن سطح آب رادیاتور:

سطح آب رادیاتور باید حداقل هفته‌ای یک بار بازدید شود. البته در سیستم خنک کننده خودرویی که مداربسته و تحت فشار است، باید با توجه به مندرجات کتابچه راهنمای خودرو عمل شود و در صورت نیاز به اضافه کردن آب، حداقل نیم ساعت صبر کرد تا آب رادیاتور خنک شود.

وجود هوا در سیستم:

همانطور که می دانید اگر در سیستم خنک کننده هوا وجود داشته باشد جلوی گردش آب را می‌گیرد و موجب بالا رفتن دما می‌شود. برای رفع این مشکل پیشرانه را خاموش کرده و برای جلوگیری از چسبیدن رینگ پیستونها نکات ذکر شده در خصوص سوم را رعایت کنید و پس از خنک شدن پیشرانه باید عمل هواگیری توسط مکانیک ماهر انجام شود تا مشکل رفع شود.

معیوب بودن ترموستات (قفل کردن ترموستات):

وظیفه ترموستات در پیشرانه خودرو این است که وقتی پیشرانه سرد است مسیر جریان آب را به رادیاتور موقتی مسدود می‌کند. هر ترموستات در درجه حرارت معینی باز می‌شود که این عدد روی آن حک شده و در بازار در ۲ نوع ۷۴ و ۸۲ درجه موجود است. اگر این نقطه به وظیفه خود به خوبی عمل نکند موجب افزایش دمای پیشرانه می‌شود که در این حالت باید ترموستات را تعویض کرد.

روش تشخیص قفل شدن ترموستات به این صورت است که دست خود را به رادیاتور نزدیک کنید و اگر حس کردید دمای آن بالا نیست دستتان را روی رادیاتور بگذارید. اگر احساس کردید رادیاتور سرد است اما دمای آمپر آب پیشرانه از حد نرمال بالاتر بود احتمال قفل شدن ترموستات وجود دارد.

مسدود شدن مجاری عبور آب در رادیاتور یا کثیفی پره‌های رادیاتور:

وجود املاح در آب معمولی و همچنین حرارت بالا موجب ایجاد رسوب در مدار رادیاتور می‌شود و این رسوبات موجب اختلال در گردش آب خواهد شد. در این راستا سازندگان خودرو اغلب توصیه می‌کنند که در سیستم خنک کننده از مواد افزودنی ضدزنگ رادیاتور استفاده شود. ضدیخ خاصیت ضد زنگ هم دارد که ریختن آن در رادیاتور در تمام طول سال کاری مفید و مقرون به صرفه خواهد بود. البته بهتر است هر ۲ سال یکبار مدار داخلی رادیاتور شست وشو شود.

برای اینکه مطمئن شوید داخل رادیاتور شما جرم ندارد یا مسدود نشده است باید به رادیاتور ساز معتبر مراجعه کنید تا وضعیت کل سیستم را برای شما بررسی کند. مسلماً در صورت انسداد، آب نمی‌تواند به راحتی گردش کند و خنک شدن پیشرانه مختل می‌شود. این مشکل ممکن است در مواقع عادی که فشار روی پیشرانه زیاد نباشد (مثل حرکت در سرپایینی) خودش را نشان ندهد و تنها هنگامی که به پیشرانه فشار بیاورید (حرکت در سربالایی، روشن بودن کولر و …) بروز کند.

وجود برگ و گل و لای و حشرات در میان پره‌های رادیاتور هم از بازدهی آن به شدت می‌کاهد.

پارگی تسمه دینام یا تنظیم نبودن آن:

کارکرد صحیح سیستم خنک کننده بستگی به تسمه پروانه یا واترپمپ دارد که وظیفه اصلی آن، گردش آب در پیشرانه است. اگر تسمه شل بوده و روغنی یا صدمه دیده باشد، آب با سرعت لازم در شبکه خنک کننده نخواهد چرخید و در نتیجه پیشرانه داغ می‌کند.

از کار افتادن واتر پمپ:

اگر مشاهده کردید که پیشرانه خودرو آب کم می‌کند، فوراً پمپ آب را بررسی کنید. در صورت مشاهده نشتی زیر پمپ آب، به احتمال قوی کاسه نمد داخل پمپ خراب است که در خودروهای جدید قابل تعمیر نیست و باید پمپ آب کامل تعویض شود.

این حالت معمولاً به ندرت اتفاق می‌افتد. برای رفع عیب باید واتر پمپ بررسی شده و در صورت نیاز تعویض شود.

مشکل سرسیلندر و واشر:

تشخیص عیب واشر سر سیلندر کار ساده‌ای نیست و باید توسط افراد اهل فن بررسی شود اما علائم شایع آن سفت شدن بیش از حد شیلنگهای رادیاتور هنگام گرم بودن پیشرانه (در حدی که با دست نتوانید آنها را فشار دهید)، کم کردن مداوم آب رادیاتور، بد کار کردن پیشرانه هنگام استارت اول صبح و شنیدن صدایی مثل باز کردن در نوشابه هنگام باز کردن در رادیاتور (پس از پایین اومدن آمپر آب) است که نشان از وجود کمپرس پیشرانه در داخل سیستم خنک کننده است.

توصیه‌های ایمنی:

در صورت جوش آوردن آب رادیاتور، پیش از سرد شدن، مبادرت به باز کردن در رادیاتور نکنید؛ چون به خاطر وجود بخار تحت فشار با دمای بسیار بالا امکان دارد که در اثر پاشیده شدن آب داغ، آسیب جدی به دست و صورت وارد شود و سوختگی شدیدی به وقوع بپیوندد.

پس از جوش آوردن خودرو باید سریعاً آن را متوقف کرده و خودرو را بدون خاموش کردن بگذارید چند لحظه‌ای در حالت درجا کار کند. در این راستا نخستین اقدام پس از متوقف کردن خودرو، ریختن آب روی بدنه رادیاتور، برای کاهش دمای آن است. البته باید توجه کرد که آب باید روی بدنه رادیاتور ریخته شود، نه روی پیشرانه؛ چون ریختن آب روی پیشرانه ممکن است باعث ترک خوردگی بدنه آن شود. پس از خنک کردن بدنه رادیاتور باید درب رادیاتور را با دستمال نیم دور چرخاند تا در صورت وجود بخار داخل آن، به تدریج تخلیه شود. پس از آن می‌توان در رادیاتور را کامل باز کرده و آب به رادیاتور را اضافه کرد.

برای جلوگیری از مشکلات فوق این اقدامات را می‌توان انجام داد:

رسیدگی مرتب به رادیاتور و بررسی کامل اجزای آن و اطمینان از عدم هر گونه نشتی در سیستم، تعویض به موقع مایع سیستم خنک کننده (طبق دفترچه راهنمای خودرو – معمولاً هر ۲ سال یکبار)، چک کردن میزان آب موجود در سیستم به طور هفتگی، چک کردن وضعیت فن‌ها، اطمینان از پر بودن گاز کولر هنگام استفاده از آن (در صورت کمبود گاز در مدار کولر، فرمان روشن شدن فنها در حالت تند صادر نمی‌شود)، بررسی وضعیت در رادیاتور و تعویض آن در صورت نیاز، هواگیری صحیح و اصولی و تمیز کردن پره‌های رادیاتور سالی یکبار از مهمترین اقداماتی است که می‌توان انجام داد تا از بالارفتن دمای آب پیشرانه پیشگیری شود.

تسنیم

۵ دلیل برای خرابی باتری خودرو

مشکل صندلی خودرو را چگونه برطرف کنیم؟

دلایل از کار افتادن بلندگوهای خودرو چیست؟

چه زمانی کابین خودرو گازهای سمی منتشر می‌کند؟

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar