مزایای نیسان رونیز

بروزرسانی در: چهارشنبه 22 مرداد 99 ساعت 13:52
مزایای نیسان رونیز

نیسان رونیز، یک از پر طرفدار ترین خودرو های آفرودی است. این خودرو که در خارج از کشور با نام ایکس تریل یا پالادین شناخته می شود از موفق ترین خودرو های دهه 80 در ایران بود. امروز در z4car به بررسی عوامل موفقیت این خودرو می پردازیم.

نیسان رونیز یک شاسی بلند ژاپنی است که در اوایل دهه ۸۰ به عنوان جایگزینی برای نیسان پاترول به بازار آمد. جایگزینی مدرن تر ، زیبا تر و البته با قیمتی بالا تر از پاترول که خیلی زود محبوب شد. اولین مدل نیسان رونیز در سال ۱۳۸۲ به بازار آمد دقیقا زمانی که در بازار خودروی شاسی بلند جدیدی نداشتیم و بازار به همچین خودرویی نیاز داشت. رونیز تا قبل از این که پرادو وارد بازار ایران شود یکه تاز خودروهای شاسی بلند جدید بازار ایران بود. این خودرو یکی از خودروهای محبوب برای طبیعت گردی است و امروز در سایت z4car  به بررسی مزایای نیسان رونیز می پردازیم.

قابلیت های آفرود و خارج جاده ای

offroad

امکان ندارد به یک تور آفرودی بروید یا عکس های آن را ببینید و رونیز در آن ها حضور نداشته باشد! رونیز یکی از محبوب ترین خودروها برای فعالیت های آفرود و خارج جاده ای است. دلیل این نکته مثبت میتواند در ارتفاع بالای ماشین ، شاسی چند تکه ، زاویه ورود و خروج مناسب و بسیاری از فاکتورهای دیگری باشد که باعث می شوند رونیز در خارج از جاده بسیار خوب عمل کند و طرفداران زیادی داشته باشد. برای رونیز کیت های آفرودی بسیاری نیز موجود است و هزاران قطعه وجود دارد که میتوان به رونیز اضافه کرد و بیراهه ها را فتح کرد. اسنورکل، سپر های آفرودی، رکاب ها، باربند و هر چیزی که فکرش را بکنید برای رونیز و شخصی سازی آن وجود دارد. شاید سوزوکی ویتارا از رقبای کره ای اش در آفرود بهتر عمل کند، اما در مقابل رونیز باید باخت را قبول کند!

کابین بزرگ و جادار

back seats

هیچ چیز بیشتر از یک کابین جادار نمی تواند در آفرود و طبیعت گردی  به ما کمک کند. خودرویی که مناسب کمپینگ است و می توانید تمام وسایل مورد نیاز  خود را در آن جای دهید.‌ رونیز مخصوصا در صندلی عقب فضای بسیار زیادی دارد و یک صندوق عقب بزرگ هم دارد که بدون هیچ محافظی میتوانید  در هر ارتفاعی که مایلید وسایل خود را در آن قرار دهید. از طرفی با توجه به اینکه سقف ماشین پله ای است باربندهای مخصوصی وجود دارد که میتوانید از سقف بزرگ رونیز هم برای قراردادن وسایل خود استفاده کنید. به طور کل رونیز برای یک سفر آفرودی ۵ نفره بی نظیر است. در بین رقبا سوزوکی ویتارا با اختلاف پس از رونیز قرار می گیرد و گروه وانت ها یعنی ریچ، کاپرا و پیکاپ به دلیل جدا بودن فضای بار از کابین در رده بعدی قرار می گیرند.

عملکرد فنی مناسب

roniz back

همانطور که می دانید در آفرود بیش از اینکه horsepower  یا قدرت موتور بر حسب اسب بخار مهم باشد ، گشتاور اهمیت دارد. نیسان رونیز گشتاور مناسب ۲۰۸ نیوتون متری  را ارائه می دهد و با ۱۵۰ اسب بخار قدرت هم در آفرود کم نمی آورد. البته باید گفت برای رونیز منیفیولد   و یا هدرز های دست ساز  مناسبی هم وجود دارد که اگر بخواهید می توانید با نصب آن ها تا ۱۰ اسب بخار به قدرت  خودرو اضافه کنید و دیگر در آفرود مشکلی نداشته باشید. در بین رقبا رونیز جایگاه مناسبی دارد و در حد و اندازه آن ها قرار می گیرد. توجه کنید ویتارایی که رقیب این خودرو است مدل ۲ لیتری است و مدل ۲.۴ لیتری ویتارا قیمت به مراتب بالا تری دارد که ۱۶۹ اسب بخار قدرت دارد.

دسترسی  گسترده به قطعات

roniz engine

یکی از ویژگی های مهمی که یک ماشین خوب و قابل اطمینان  باید داشته باشد این است که اگر مشکلی برای ماشین پیش آمد بتوان قطعات و لوازم آن را به راحتی پیدا کرد. رونیز با توجه به اینکه حدود ۱۰ سال در خط تولید پارس خودرو وجود داشته ، به وفور قطعات آن پیدا می شود و شما با خیال راحت می توانید رونیز را بخرید و  در جاده ها برانید. از طرفی اگر بخواهید به آفرود بروید ، میتوانید چندتا از قطعات مهم و مصرفی را بخرید و همراه خود داشته باشید. محدودیتی در این زمینه هم وجود ندارد. یادتان باشد وینگل یا کاپرا در این زمینه خودرو های قابل اطمینانی نیستند و همیشه خطر در تعمیرگاه خوابیدن خودرو وجود خواهد داشت.

بازار دست دوم خوب

interior

رونیز از خودروهایی است که به واسطه ی قیمت مناسبی که نسبت به بقیه خودروها دارد بازار دست دوم خوبی را برای خود ایجاد کرده است. فرض کنید شما میخواهید با ۳۰۰ میلیون تومان یک خودرو بخرید. قطعا رونیز می تواند بهتر از چینی ها عمل کند. بنابراین وقتی رونیز را می خرید مطمئن باشید اگر روزی بخواهید آن را عوض کنید ، رونیز بازار دست دوم خوبی دارد و افت قیمت چندانی هم نخواهد داشت. در مقابل ویتارا هم بازار خوبی دارد و شاید کمی بهتر از رونیز باشد. اما هردوی این خودرو ها از چینی های هم قیمت، وینگل، کاپرا و پیکاپ ریچ بهتر هستند.

نتیجه گیری

front headlight

رونیز یک خودروی آفرود عالی است. خودرویی که در هر شرایطی می توانید به آن اعتماد کنید و دوام بالایی دارد. از طرفی این خودرو در بحث آپشن ضعیف است و اگر آپشن می خواهید سوزوکی گرند ویتارا گزینه بهتری است. اما یادتان نرود، همیشه ژاپنی های قدیمی از چینی های صفر بهتر هستند!

نویسنده: دانیال جهاندار

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "مزایای نیسان رونیز"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
فرشاد
مهمان

ماشین های ژاپنی فارغ از هر برندی عالی هستن
با تشکر از نویسنده