تولید ۱۰۳ هزار دستگاه خودرو در دی ماه

دوشنبه 7 بهمن 98 ساعت 12:43
تولید 103 هزار دستگاه خودرو در دی ماه

بررسی آمارهای منتشره سامانه کُدال حاکی از تولید ۱۰۳ هزار و ۶۷۷ دستگاه خودرو از طرف سه خودروساز مطرح و بزرگ کشور یعنی ایران ‌خودرو، سایپا و پارس‌ خودرو در دی‌ ماه امسال است.

دی‌ماه امسال ایران‌ خودرو ۵۱ هزار و ۹۲۳ دستگاه، سایپا ۳۹ هزار و ۸۶۳ دستگاه و پارس‌ خودرو ۱۱ هزار و ۸۹۱ دستگاه خودرو تولید کردند.

نکته بارز آمارهای سایپا در این ماه، تولید ۴۶ دستگاه سراتو است. در حالی که به‌دنبال تصمیمِ کمپانی کره‌ای کیاموتورز برای تبعیت از تحریم‌ها، اواسط مرداد تولید خودرو سراتو در سایپا متوقف شده بود، اما به نظر می‌رسد سایپا برای پاسخگویی به اندک تعهدات باقی‌مانده خود به مشتریان، قطعات سراتو را نگه داشته و در این ماه مثل ماه گذشته مونتاژ و عرضه کرد.

همچنین آنچه در آمار این ماه پارس‌خودرویی‌ها جلب نظر می کند تولید ۲۲۵ دستگاه خودرو از گروه رنو است. این در حالی است که هیچ محصولی از این گروه در شهریور، مهر، آبان و آذر ماه تولید نشده بود.

روز پیش شرکت خودروسازی سایپا اعلام کرد که با ترخیص قطعات باقی مانده پیشین محصولات رنو از گمرک، امکان تولید حدود سه هزار دستگاه رنو ساندرو و پارس‌تندر در گروه پارس ‌خودرو فراهم شده است.

آمار تجمعی ۱۰ ماهه

برپایه آمارهای یاد شده، سه خودروساز مطرح کشور از ابتدای امسال تا پایان دی ماه ۷۰۶ هزار و ۸۲۳ دستگاه خودرو تولید کردند که سهم ایران‌ خودرو ۳۱۲ هزار و ۴۵۷ دستگاه، سایپا ۳۰۹ هزار و ۷۳۵ دستگاه و پارس‌ خودرو ۸۴ هزار و ۶۳۱ دستگاه بود.

ایران‌خودرو

در ۱۰ ماهه امسال ایران‌خودرو ۲۱۹ هزار و ۳۹۳ دستگاه خودرو در گروه پژو، ۴۴ هزار و ۲۶۲ دستگاه در گروه سمند، ۱۲۰ دستگاه سوزوکی، ۶ هزار و ۱۹۰ دستگاه رانا، ۲۴ هزار و ۷۴۶ دستگاه دنا و هزار و ۴۲۶ دستگاه تندر (ال ۹۰) تولید کرد.

همچنین، تولید پنج هزار و ۹۸۶ دستگاه هایما، دو هزار و ۲۲۱ دستگاه دانگ‌فنگ، دو هزار و ۶۱۹ دستگاه گروه وانت و دیگر محصولات و پنج هزار و ۴۹۴ دستگاه پژو ۲۰۰۸ در این گروه خودروسازی به ثبت رسید.

سایپا

برپایه آمارهای منتشره سامانه کدال، در شرکت خودروسازی سایپا در این مدت ۱۵۷ هزار و ۴۳۷ دستگاه پراید، ۱۳۸ هزار و ۹۹۸ دستگاه تیبا، سه هزار و ۶۷۰ دستگاه سراتو، ۶۴۸ دستگاه آریو، پنج هزار و ۶۲ دستگاه چانگان CS35 و سه هزار و ۹۲۰ دستگاه اس. کی. دی تولید شد.

به گفته مسئولان سایپا، اس. کی. دی ها برای تولید خودرو در سایت‌های خارجی این شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اس. کی. دی (SKD- Semi Knocked Dawn) یا همان قطعات نیمه کامل، شیوه ای است که در کارخانه های داخلی اجرا شده و در آن یک‌سری از قطعات به خاطر فناوری بالا، فرآیند تولید خاص و غیره به شکل آماده از کشور مبدا وارد و در شرکت‌های داخلی سرهم‌بندی می‌شود.

پارس خودرو

بررسی آمارها حاکیست در مدت یاد شده سه هزار و ۱۴۵ دستگاه در گروه رنو، ۱۹۵ دستگاه در گروه برلیانس، ۷۷ هزار و ۱۷۲ دستگاه در خانواده X100 (پراید)، چهار هزار و ۱۰۰ دستگاه در گروه Q200 (کوئیک) و تنها ۱۹ دستگاه در گروه S200 (ساینا) در پارس خودرو تولید شد.

سامانه کدال همچنین به تولید نشدن خودروهای ریچ P27‌ و ون دولوکس در شرکت پارس‌خودرو از ابتدای امسال اشاره دارد.

ایرنا

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar