معایب پژو 206 تیپ 2

دوشنبه 23 دی 98 ساعت 02:24
معایب پژو 206 تیپ 2

پژو 206 تیپ 2 یکی از پرفروش‌ترین هاچبک‌های بازار کشور است که از سال 1380 تاکنون بر روی خط تولید شرکت ایران خودرو قرار دارد. در این مقاله از سری مقالات مشاوره خرید سایت Z4CAR به سراغ این هاچبک ایرانیزه رفته و قصد داریم شما مخاطبین گرامی را از معایب پژو 206 تیپ دو آگاه کنیم.

پژو 206 تیپ 2 هاچبکی دوست‌داشتنی و مقرون به صرفه از شرکت فرانسوی پژوست که از اوایل دهه هشتاد خورشیدی تاکنون مهمان ایران خودرو بوده است. هنگامی که پژو 206 وارد بازار ایران شد، کشور ما برای مدتی طولانی از نبود خودروهای جدید رنج می‌برد و این مورد به عاملی برای استقبال گرم از پژو 206 تیپ 2 تبدیل شد که تا امروز نیز ادامه دارد.
در بازار کشور ما پژو 206 تیپ 2 در طی این سال‌ها تغییرات متعددی را به خود دید؛ امکانات بسیاری به این خودرو افزوده یا از آن حذف شدند. طراحی داشبورد تغییر یافت و دیگر نمی‌توان رودری‌های پارچه‌ای آبی‌رنگ را در پژو 206 تیپ 2 مشاهده کرد. همچنین برای مدتی نسخه سدان این خودرو نیز با نام پژو 206 صندوقدار V20 به بازار عرضه گردید.
به واسطه عرضه گسترده پژو 206 تیپ 2 در طی دو دهه اخیر، در حال حاضر می‌توان نمونه‌های مختلفی از این خودرو را در بازار یافت. این خودرو با توجه به قیمتی که دارد، جز گزینه‌های خرید برای بسیاری از افرادی است که به خودروهای هاچبک علاقه دارند. در این مطلب از سایت Z4CAR به بررسی «معایب پژو 206 تیپ 2» می‌پردازیم و قصد داریم شما را با مشکلات این هاچبک اقتصادی آشنا کنیم. البته در این محدوده از بازار، انتخاب چندانی برای مشتریان ایرانی وجود ندارد و تقریبا تمامی گزینه‌ها نزدیک به یکدیگر هستند.

مورد اول، افت کیفیت ساخت

افت کیفیت ساخت پژو 206 تیپ 2

پژو 206 تیپ 2 خودرویی فرانسوی بود و تا اواخر دهه هشتاد خورشیدی با استفاده از این قطعات مونتاژ می‌شد. به همین دلیل مشکلات کیفی در این خودرو چندان مشاهده نمی‌شدند، اما از ابتدای دهه نود به دلیل اعمال تحریم‌های خودروسازی قطعات ایرانی و چینی جایگزین قطعات فرانسوی شدند که نتیجه آن افت شدید کیفیت پژو 206 تیپ 2 بود.
نخستین محلی که افت کیفیت پژو 206 تیپ 2 را می‌توان در آن مشاهده کرد کابین خودروست. کابین پژو 206 تیپ 2‌های ایرانیزه که از سال 1391 به بعد وارد بازار شدند، بسیار دلگیر و خسته کننده بوده و دیگر خبری از رنگ آبی در آن نیست. علاوه بر آن پلاستیک خشک بی‌کیفیت اکثر قسمت‌های کابین را پوشانده است. این پلاستیک خشک موجب به صدا افتادن زودتر قطعات داشبورد خودرو خواهد شد.
مورد دیگر قالب‌های بی‌کیفیت بدنه است؛ استفاده از قالب‌های بی‌کیفیت موجب شده که بین قسمت‌های مختلف بدنه پژو 206 تیپ 2، فواصل ناخواسته ایجاد شود، همچنین قطعات فنی مورد استفاده در ساخت خودرو نیز افت کیفی چشمگیری را تجربه کرده‌اند. مشکلات متعدد فنی و نیاز به تعویض زودتر از موعد قطعات، تجربه مشترک مالکین پژو 206 تیپ 2‌های ساخته شده از سال 91 به بعد است.

مورد دوم، فضای اندک داخلی

فضای کم کابین پژو 206 تیپ 2

پژو 206 تیپ 2 خودرویی هاچ‌بک است و نباید توقع خاصی از فضای کابین این خودرو داشت. با این حال به نظر می‌رسد فرانسوی‌ها در کوچک ساختن این خودرو افراط کرده‌اند. فاصله محوری کم پژو 206 موجب شده که فضای پای سرنشینان عقب بسیار محدود باشد. صندوق عقب پژو 206 تیپ دو نیز بسیار کوچک بوده و حجم آن حدود 245 لیتر است که برای مصارف خانوادگی کفایت نمی‌کند؛ مگر آن‌ که از خانواده کوچکی برخوردار باشید!
در رنج قیمتی پایین‌تر، نزدیک‌ترین خودروهای هاچبک به پژو 206 تیپ 2، محصولاتی نظیر سایپا کوییک یا تیبا 2 هستند که آن‌ها نیز در وضعیت نسبتا مشابهی قرار دارند، اما در مجموع کمبود فضای پژو 206 تیپ دو به مراتب بیشتر است.

مورد سوم، هزینه نگهداری بالا

هزینه نگهداری بالای 206 تیپ 2

هزینه تعمیرات دوره‌ای پژو 206 تیپ دو، نسبتا بالاست و با افزایش سن و کارکرد موتور، بیشتر هم می‌شود. استهلاک پژو 206‌های ساخته شده از سال 91 به بعد نسبت به مدل‌های قدیمی بیشتر است. علت آن نیز به کارگیری قطعات کم‌ کیفیت و مونتاژ بی‌دقت پژو 206‌های اخیر عنوان می‌شود. علاوه بر مشکلات فنی مربوط به موتور، ایرادات برقی بخش دیگری از معایب پژو 206 تیپ 2 را تشکیل می‌دهند. در کنار خرابی‌های گاه و بی‌گاه نمونه‌های کارکرده پژو 206 تیپ دو، هزینه قطعات این خودرو نیز به نسبت قیمت آن بسیار بالا بوده و این موضوع می‌تواند مشکلات فراوانی را برای صاحب این خودرو فراهم کند.

مورد چهارم، سواری نامطلوب

سواری 206 تیپ دو

افرادی که تجربه رانندگی با پژو 206 تیپ 2 دارند، سواری نامطلوب این خودرو را حس کرده‌اند. سیستم تعلیق پژو 206 هاچ‌بک خشک و خشن بوده و به هیچ عنوان سواری نرمی ندارد. این مشکل در 206‌های ایرانیزه تشدید شده و اصطلاحا اتاق خودرو بیشتر می‌کوبد.
سیستم تعلیق عقب پژو 206 تیپ 2 در مسافت‌های طولانی به راحتی می‌تواند باعث آزار سرنشینان عقب این خودرو شود. همچنین این خودرو پایداری مناسبی ندارد و کنترل آن در پیچ‌های تند کمی سخت است. در سفرهای جاده‌ای این مشکل پژو 206 تیپ دو برای رانندگان بسیاری دردسرساز بوده و سوانح رانندگی متعددی را رقم زده است.

مورد پنجم، قیمت بالا در کنار تنزل آپشن‌ها

آپشن های 206 تیپ 2

موضوع دیگر در خصوص معایب پژو 206 تیپ 2، کاهش امکانات رفاهی و ایمنی این خودرو است. ایران خودرو برای مدت کوتاهی 206 تیپ 2 را به سنسور دنده عقب و رادیو پخش جدید تجهیز کرد. در کمال تاسف این امکانات دوام طولانی مدتی در پژو 206 تیپ 2 نداشتند. تحریم‌های خودروسازی و نیاز به مونتاژ اقتصادی، ایران خودرو را وادار کرد این امکانات را از این هاچبک محبوب حذف کند. به عبارتی در مدل‌های اخیر پژو 206 تیپ 2، خودرو بیش از هر زمان دیگری ساده‌ شده و مشتری از خرید خود رضایت چندانی نخواهد داشت.

کلام آخر

پژو 206 تیپ 2 با تمام ایرادات و نواقصی که دارد، خودرویی پرطرفدار محسوب می‌شود. پرطرفدار بودن این خودرو موجب رشد روزافزون تقاضا برای آن شده که حاصل آن قیمت بالای 206 تیپ 2 در بازار کشور است. در حال حاضر نمونه‌های کارکرده پژو 206 تیپ 2 در بازار قیمتی در حد رانا دارند. در حالی‌که رانا با پیشرانه قوی‌تر، صندوق عقب بزرگ‌تر و امکانات بیشتر خودرویی مناسب‌تر برای مصارف خانوادگی محسوب می‌شود. قیمت بالای پژو 206 تیپ 2 موجب شده تا ارزش خرید این خودرو نسبت به گذشته کاهش یابد.
در نهایت می‌توان گفت که گرچه پژو 206 تیپ 2 از معایب فراوانی برخوردار است، اما تاکنون هیچ یک از شرکت‌های داخلی نتوانسته‌اند با عرضه یک هاچبک اقتصادی رقیبی جدی برای این خودرو به بازار عرضه کنند؛ به همین دلیل بسیاری از افراد برای بهره‌مندی از یک هاچبک اقتصادی و کم مصرف که از طراحی جوان پسندی نیز برخوردار باشد، مجبور به انتخاب 206 تیپ 2 خواهند بود. 

در رنج قیمتی نمونه‌های صفر کیلومتر 206 تیپ 2، میتوان به سراغ نمونه‌های کارکرده خودروهای هاچبکی همچون پژو 206 تیپ 5 یا برلیانس H220 نیز رفت. ناگفته نماند که بزودی در مقاله‌ای جداگانه به بررسی مزایای پژو 206 تیپ 2 و دلایل خرید آن نیز می‌پردازیم؛ در آخر می‌توانید نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبین سایت Z4CAR به اشتراک بگذارید.

نویسنده: سعید رنجبر

 

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "معایب پژو 206 تیپ 2"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
علی قاسمی
مهمان

شانسیه. ما مدل 86 داریم دوازده ساله که هزارتومن خرج ور نداشته.تو جاده پارس معمولی به پاش نمیرسه.180 تا راه میره.

نادر
مهمان

محاله ۲۰۶ دوازده سال وجود داشته باشه(فقط وجود داشته باشه کار کردنش جای خود داره…) بدون خرج حتی فرانسوی اصلم باشه و تو این دوازده سال کار نکرده باشه این ماشین حتی توی پارکینگ هم استهلاک خاص خودشو داره شک نکند…