اجرای تعرفه ۲۵ درصدی واردات خودرو به تعویق افتاد

پنج شنبه 24 آبان 97 ساعت 10:40
اجرای تعرفه ۲۵ درصدی واردات خودرو به تعویق افتاد

نشست دونالد ترامپ با وزارت بازرگانی ایالات متحده آمریکا با نتیجه به تعویق افتادن اجرای تعرفه ۲۵ درصدی واردات خودرو و قطعات آن تا آخر سال جاری میلادی به پایان رسید.

با توجه به افزایش تنش و جنگ تجاری بین ایالات متحده آمریکا با چین و اروپا، چند ماه پیش بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که می‌خواهد به منظور حمایت از تولیدات داخلی، پیشگیری از واردات بی رویه محصولاتی که در خارج از این کشور تولید می‌شوند به خاک آمریکا، قصد دارد تعرفه واردات خودرو و قطعات وابسته به آن را به ۲۵ درصد برساند.

همان زمان بود که خیلی از کارشناسان و تحلیلگران فعال در حوزه بازار کالاهای گوناگون اعم از خودرو و محصولات فناوری پیش بینی کردند که اعمال این قانون ضربات جبران ناپذیری را به اقتصاد کشورهای درگیر این جنگ تجاری به ویژه کمپانی‌های خودروسازی آمریکایی که در خاک کشور چین کارخانه‌های بزرگ و فعالی دارند، وارد خواهد کرد.

اکنون به نظر می‌رسد نشست محرمانه‌ای که ترامپ با ویلبر رأس، وزیر بازرگانی آمریکا با حضور دیگر افرادی که هویت آنها یاد نشده است، داشته است با به تأخیر انداختن اجرای قانون افزایش تعرفه ۲۵ درصد بر واردات خودرو و قطعات آن به اتمام رسیده است. به عبارتی دیگر، اجرای تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات خودرو و قطعات آن تا پایان سال جاری میلادی به تعویق افتاده است و به گفته خیلی از منتقدان و کارشناسان، در این بازه زمانی اندک خودروسازان فرصت خواهند داشت به واردات خودروهای تولید شده و فروش آنها بپردازند چون که پس از اعمال این قانون، با ضرر و زیان‌های قابل توجهی رو به رو خواهند شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، در این نشست همچنین در خصوص تاثیرات تعرفه‌های گمرکی بر واردات خودرو و قطعات آن بررسی شد و بدین ترتیب بازرسان، محققان، کارشناسان و وزارت بازرگانی آمریکا تا پایان سال ۲۰۱۸ فرصت دارند گزارش دقیق و جامعی از این مساله را تحویل کاخ سفید و دونالد ترامپ بدهند تا در عرض مدت ۹۰ روز در خصوص این قانون تصمیم گیری کند.

تحلیلگران فعال در حوزه بازار خودرو عقیده دارند که قانون تعرفه ۲۵ درصدی بر واردات خودرو به معنای حقیقی صنایع خودروسازی آمریکایی و غیر آمریکایی را فلج خواهد کرد چون که پیشتر کارشناسان انجمن ملی فروشندگان خودرو آمریکا (NADA) پیش بینی کرده بودند این تعرفه‌های جدید نزدیک به ۲ هزار و ۲۷۰ دلار به هزینهٔ تولید خودروهایی که در آمریکا مونتاژ می‌شوند و ۶ هزار و ۸۷۴ دلار هم به خودروهای تولیدی خارج از آمریکا، اضافه خواهند کرد که رقم بسیار بالا و هزینه بزرگی برای خودروسازان محسوب می‌شود و آنها را از پای درخواهد آورد. به علاوه، مصرف کنندگان نهایی و متقاضیان خودرو هم در این کشور باید هزینه بسیار بالاتری را برای خرید خودرو بپردازند که در نهایت منجر به نارضایتی آنها خواهد شد.

این در حالیست که همزمان با برگزاری نشست ترامپ با مشاوران اقتصادی و وزارت بازرگانی آمریکا، اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که انتظار دارد آر تعرفه‌های جدید آمریکا حداقل به طور موقت معافیت بگیرد.

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar