کاهش ۳۵ درصدی مراجعه مردم برای تعمیر خودرو

بروزرسانی در: دوشنبه 24 تیر 98 ساعت 11:14
کاهش 35 درصدی مراجعه مردم برای تعمیر خودرو

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران گفت: این روزها هزینه‌های بالای تعمیرات و قیمت لوازم یدکی موجب شده تا شاهد کاهش ۳۵ درصدی مراجعات صاحبان خودروها برای تعمیر باشیم. در زمان مراجعه هم به خاطر عرضه قطره چکانی قطعات اصلی از طرف گروه‌های خودروساز، با نبود یا کمبود قطعه رو به رو می‌شوند.

«علیرضا نیک آئین» به افزایش ۷۰ درصدی قیمت روغن موتور و فیلتر در یک ماه اخیر اشاره کرد و افزود: این موضوع تأثیر زیادی در بازار سرویس و نگهداری خودروها بر جا گذاشته است؛ موضوعی که اگر جدی گرفته نشود به طور حتم باعث مراجعات پی در پی افراد به تعمیرگاه‌ها و کوتاه‌تر شدن زمان تعمیر اساسی موتور خودروها خواهد شد.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران بیان داشت: به عنوان نمونه روغن موتورهایی که باید به طور متوسط در هر چهار هزار کیلومتر پیمایش تعویض شوند، عموم مردم تا هشت هزار کیلومتر از آن استفاده می‌کنند و به مراکز تعویض روغن مراجعه نمی‌کنند. همچنین مراجعه نکردن مردم برای تعمیر به موقع مشکلاتی برای سیستم تعلیق، ترمز و فرمان خودروها ایجاد می‌کند و ایمنی مردم و مسافران را به خطر می‌اندازد.

وی، دیگر مشکلات این روزها را استفاده نکردن جایگاه داران سوخت از تانکرهای استاندارد عنوان کرد، به صورتی که وجود آب در بعضی از آنها که با سوخت ترکیب می‌شود، در نهایت به سیستم موتوری خودروها آسیب می زند.

نیک آئین افزود: این روزها شاهد رفت و آمد خودروهای نسل جدیدی با استاندارد یوررو ۵ یا یورو ۶ در کشور هستیم، در حالی که بهترین استاندارد سوختی کشورمان یورو ۴ است و این سوخت جوابگوی خودروهای یاد شده نیست.

وی ادامه داد: عمده خودروهایی که در ایران خودرو و سایپا تولید می‌شوند هم با فناوری دهه ۷۰ میلادی هستند و به همین خاطر از بدو تولید با مشکلاتی رو به رو هستند که مشتریان را سر در گم کرده است.

آمادگی برای تنظیم موتور رایگان خودروها

نیک آئین به احتراق ناقص خودروهای ساخت داخل به خاطر قدیمی بودن فناوری‌های آنها اشاره کرد و گفت: اتحادیه تعمیرکاران آماده است تا با مساعدت شورای شهر به بازدید و تنظیم رایگان موتور خودروها بپردازد. حتی با برگزاری نشست‌هایی با ستاد معاینه فنی اعلام کردیم می‌توانیم مراکز تنظیم موتور زیادی را در اختیار این ستاد قرار دهیم تا شاهد تشکیل صف‌های طولانی بابت معاینه فنی نباشیم.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران یادآوری کرد: اگرچه سازمان ملی استاندارد ایران فشارهایی برای رفع این نواقص به خودروسازان آورده است، ولی جوابگو نیست و نیازمند «تغییر سیستم» هستیم، چون در حالی هنوز به دنبال توسعه ساخت خودروهای بنزین سوز هستیم که دنیا به سمت خودروهای هیبریدی و برقی رفته است.

نوسان بالای قیمت لوازم یدکی

وی، همچنین به آشفته بازار لوازم و قطعات یدکی اشاره کرد و گفت: در این بازار قیمت لوزام یدکی نوسان بالایی دارد و گاهی حتی دو مغازه همجوار قیمت‌های متفاوتی از یک جنس ارائه می‌دهند.

نیک آئین ادامه داد: این روزها مردم به خاطر مشغله‌های کاری، خرید قطعات مورد نیاز برای تعمیر را به مکانیک‌ها واگذار می‌کنند، ولی همین تفاوت‌های قیمتی موجب شده تا اعتماد از مکانیک‌ها هم سلب شده و درصد شکایت‌ها در این زمینه بالا باشد.

وی بیان داشت: بیشترین مراجعه به تعمیرگاه‌ها بابت تعمیر جلوبندی، کلاچ، سرسیلندر و ترمزهاست، ولی تفاوت‌های قیمتی اجناس مورد استفاده در آنها گاهی تا ۳۰ درصد می‌رسد.

زد و بند بعضی امدادخودروها با بعضی تعمیرگاه‌ها، گرانی و آشفته بازار لوازم یدکی، مراجعات دیرهنگام مردم برای سرویس خودرو، بازسازی قطعات خودرو در مراکز زیرپله ای، پرشدن بازار از لوازم یدکی درجه ۳ چینی و وجود تعمیرکاران غیر مجاز، بازار را آشفته کرده است

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران اظهار داشت: در ایران چیزی به نام گارانتی محلی از اعراب ندارد و از آنجایی که اجناس و قطعات به طور معمول از طرف مکانیک‌ها خریداری می‌شوند، گارانتی قطعات را هم از مکانیک‌ها انتظار دارند.

وی افزود: اگر به همه مشکلات یاد شده، وجود تعمیرکاران فاقد جواز کسب که از اطلاعات کافی برخوردار نیستند و کارشان را به درستی انجام نمی‌دهند و مشتری مداری ندارند را هم اضافه کنیم، با آشفته بازاری مواجه می‌شویم که کنترل آن به سادگی امکانپذیر نیست.

نیک آئین، همچنین به مشکلات ایجاد شده از طرف بعضی واحدهای امداد خودرویی اشاره کرد که با تشکیل باندهایی با بعضی تعمیرگاه‌های غیرمجاز، تخلفاتی را مرتکب می‌شوند.

وی درخواست کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت وسازمان تعزیرات حکومتی رسیدگی بیشتری به این موضوع داشته باشند و بیان داشت: در این زمینه اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران آماده همکاری است.

هزینه تعمیر اساسی، بیشتر از قیمت خودروها

نیک آئین، همچنین به افزایش ۲۰ درصدی دستمزد مکانیک‌ها اشاره کرد و ادامه داد: از زمانی که قیمت خودرو شیب صعودی گرفته، روی قیمت قطعات یدکی هم تأثیر مستقیم گذاشته است، به صورتی که هزینه تعمیر اساسی یک پراید مدل ۸۰ از قیمت یک دستگاه پراید صفر کیلومتر بیشتر می‌شود.

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران به وجود مراکز به اصطلاح زیرپله ای اشاره کرد که با تحویل گرفتن قطعات داغی خودروها به صورت کیلویی از تعمیرگاه‌ها، نسبت به بازسازی، رنگ آمیزی و بسته بندی دوباره آنها اقدام کرده و این قطعات را راهی بازار می‌کنند.

وی تاکید کرد: چنین اقدام‌هایی خلاف بوده و بازی با جان مردم است.

خودروهای چینی

نیک آیین در ادامه به واردات و تولید انبوه خودروهای چینی در کشور انتقاد کرد و گفت: معلوم نیست قعات و لوازم یدکی مورد نیاز این خودروها چگونه تأمین می‌شود چون هیچ پشتیبانی از نظر آموزش، ابزار مخصوص و لوازم یدکی آنها وجود ندارد.

وی بیان داشت: اکنون بازار سیاهی بایت قطعات یدکی این خودروها در کشور به راه افتاده و عمده قطعاتی که در داخل وجود دارد از نوع چینی درجه سوم است که خود، درگیری بین مشتریان و مکانیک‌ها را افزایش داده است.

ایرنا

دروغ‌هایی که تعمیرکاران خودرو می گویند

افزایش قیمت لوازم یدکی و قطعات خودرو

کیفیت پایین قطعات خودرو و افزایش مراجعه به تعمیرگاه

خودروسازان به طور قطره چکانی لوازم یدکی به بازار عرضه می‌کنند

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه برای "کاهش ۳۵ درصدی مراجعه مردم برای تعمیر خودرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
الف
مهمان

مردم ما نشون دادن هر چیزی که گران میشه براش سر و دست میشکنند و تو صف می ایستند.