کیا اپتیما مدل ۲۰۰۹-۲۰۱۰

بروزرسانی در: شنبه 14 بهمن 02 ساعت 11:34
کیا اپتیما مدل 2009-2010

بررسی کیا اپتیما مدل ۲۰۰۹-۲۰۱۰

کیا اپتیما یکی از خودروهای محبوب جهان و البته ایران است که بواسطه ظاهر خوب، امکانات رفاهی مناسب و استهلاک نسبتا پایین همیشه مورد توجه خریداران بوده است و در برخی بازارهای بین‌المللی با نام لوتزه و مگنِیتس و در کره جنوبی با نام K5 شناخته میشود. اولین نسل کیا اپتیما در سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ و دومین نسل کیا اپتیما بین سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ با کد اتاق MG تولید شد که در سال ۲۰۰۸ یک فیس‌لیفت را تجربه کرد و در سال ۲۰۰۹ وارد بازارهای جهانی شد. نسل دوم کیا اپتیما که در بازار ایران نیز موجود است همین نسخه فیس‌لیفت می باشد که در مدلهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ در ایران یافت میشود. کیا اپتیما ۲۰۰۹-۲۰۱۰ در زمان ورودش به بازار ایران رقبای سر سختی نظیر نیسان ماکسیما و تویوتا کمری را داشت که به واسطه قیمت کمتر و آپشنهای بیشترش تا حد زیادی مورد توجه خریداران قرار گرفت.

کیا اپتیما هم به صورت شرکتی و هم در نسخه‌های وارداتی در بازار ایران موجود است که تفاوت نسخه‌های فول شرکتی(اطلس خودرو) و وارداتی عمدتا در مانیتور بزرگ است. کیا اپتیما از یک پیشرانه ۲.۷ لیتری ۶ سیلندر بهره میبرد که همین امر باعث میشود کسانی که لذت رانندگی بیشتر و پیشرانه توان‌مند تر برایشان اهمیت دارد سراغ سوناتا ۴ سیلندر و کمری ۴ سیلندر نروند! کیا اپتیما ۲۰۰۹-۲۰۱۰ در بازار ایران رقبایی نظیر نیسان ماکسیما مدل ۸۷-۸۸، تویوتا کمری ۲۰۰۷ و سوناتا ۲۰۰۶-۲۰۱۰ دارد که انتخاب بین این خودروها چندان راحت نمی‌باشد و بنابرین تا انتهای این نقد و بررسی با Z4Car همراه باشید!

کیا اپتیما ۲۰۰۹-۲۰۱۰ را باید برادر بزرگتر کیا سراتو ۲۰۱۰ نامید چرا که از زبان طراحی مشترکی بهره میبرند و گویی سراتو را کمی حجیم تر و عضلانی تر کرده اند! طراحی کیا اپتیما درست است که بسیار ساده و بدونه هرگونه زرق و برق است اما المانهای طراحی و زیبایی به خوبی در آن رعایت شده است و بین تمامی اجزای آن هارمونی خوبی برقرار است و همچنان بعد از گذشت بیش از یک دهه از تولید آن اگرچه طراحی آن قدیمی به نظر می‌رسد اما عامه پسند است. کیا اپتیما در نمای جلو از همان جلو پنجره معروف کیا با نوار کرومی رنگ بهره میبرد که از دو طرف به چراغهای جلو چسبیده است که از لحاظ بصری زیبایی خوبی دارد،  نمای جانبی نیز در عین سادگی، شکیل است و با آن رینگهای ۱۷ اینچی و نوارهای کرومی دور پنجره‌ها تناسب خوبی را شاهد هستیم. بخش جذاب ماجرا طراحی نمای عقب است که با آن دو خروجی اگزوز و آن چراغهای اخم کرده متوجه می‌شویم قصد خط و نشان کشیدن برای رقبای خود دارد.

وقتی به کابین اپتیما وارد میشویم نباید توقع طراحی یک خودروی امروزی را داشته باشید اما نسبت به سن و سالش هنوز هم طراحی قابل قبولی دارد. ادوات داخلی اگر چه از پلاستیک خشک است اما دوام خوبی دارد و نسبتا با کیفیت ارزیابی میشوند. صندلیهای اپتیما نیز چه در جلو چه در عقب راحت هستند و برای مسافرتهای طولانی مشکل خاصی برای سرنشینان ایجاد نمیکنند. یکی از نقاط قوت اپتیما نسبت به رقبای خودش امکانات رفاهی آن است که از جمله مهم ترین آنها میتوان به مواردی نظیر  کروز کنترل، صندلیهای برقی جلو، گرمکن صندلی‌های جلو، سیستم تهویه اتوماتیک، تریم چرمی کابین، پرده عقب، سانروف، سیستم ورود و استارت بدون کلید، سیستم صوتی با شش بلندگو و فرمان برقی اشاره کرد که در آن سالها آپشنهای فوق‌العاده ای به حساب می‌آمدند و حتی هنوز که هنوزه بعد از گذشت یک دهه از تولید آن از نظر سطح امکانات قابل قبول ارزیابی میشود. به طور مثال خودرویی مثل کمری ۲۰۰۷ GLX یا سوناتا ۲۰۰۸ یا نیسان ماکسیما صرفا با ۲ ایربگ عرضه شده اند، گرمکن صندلی و حتی استارت دکمه ای هم ندارند و در مدلهای یکسان با اپتیما قیمت بیشتری نیز دارند.

کیا اپتیما ۲۰۰۹-۲۰۱۰ از پیشرانه ۲.۷ لیتریِ مشابه هیوندای سانتافه ۲۰۰۷-۲۰۰۹ بهره میبرد که ۶ سیلندر و ۲۴ سوپاپ است و قادر به تولید ۱۹۳ اسب بخار قدرت و ۲۴۹ نیوتن متر گشتاور است که نیروی خود را از طریق یک گیربکس ۵ سرعته اتوماتیک به چرخهای جلو منتقل میکند و میتواند جثه ۱۴۵۰ کیلوگرمی اپتیما را در حدود ۹ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برساند که نسبت به رقبای ۴ سیلندر خود نظیر کمری و سوناتا شتاب بهتری دارد اما نسبت به رقبای ۶ سیلندر خود نظیر ماکسیما یا سوناتا V6 ضعیف تر است!

حجم باک کیا اپتیما حدود ۶۲ لیتر است و مصرف ترکیبی اعلامی آن ۹.۲ لیتر است که در عمل نیز چیزی در همین حدود مصرف میکند. طول، عرض و ارتفاع اپتیما ۲۰۰۹-۲۰۱۰ به ترتیب ۴۸۰۱ میلیمتر، ۱۸۰۶ میلیمتر و ۱۴۸۱ میلیمتر می باشد و فاصله محوری آن ۲.۷۲ متر است که نسبت به تویوتا کمری حدود ۵ سانتی‌متر کمتر است اما به صورت کلی کابین اپتیما چه برای سرنشیان جلو و چه عقب راحت و جادار ارزیابی میشود.

گیربکس و موتور اپتیما به خوبی باهم کوپل شده‌اند و هماهنگی خوبی دارند و یکی از نقاط قوت اپتیما همین هماهنگی خوب بین گیربکس و موتور است. اگر نسخه‌های سالم اپتیما را پیدا کنید خودروی نسبتا بی‌دردسری است و استهلاک آن نیز چندان بالا نیست اما به طور کلی در بحث نرم بودن سواری و پایین بودن استهلاک به پای تویوتا کمری نمیرسد. یکی از جدی‌ترین ضعفهای کیا اپتیما ترمزهای نه چندان قوی خصوصا در سرعتهای بالا می‌باشد که البته این امر در خودروهای کره‌ای نسبتا شایع است.

امنيت کیا اپتیما مدل ۲۰۰۹-۲۰۱۰

کیا اپتیما در نسخه قبل از فیس لیفت در سال 2006 توسط موسسه بیمه ایمنی بزرگراه‌های آمریکا یعنی iihs مورد تست قرار گرفت و این موسسه امتیاز خوب (Good) را به ایمنی کیا اپتیما نسل دوم داد.

ارزش خريد کیا اپتیما مدل ۲۰۰۹-۲۰۱۰

با توجه به اینکه سال ساخت اپتیما نسل دوم به بیش از یک دهه گذشته برمیگردد و هزینه تعمیرات و خرید قطعات در ایران بالا می باشد هنگام خرید خودروهایی با این سال ساخت باید مراقب باشید و اگر گزینه‌های سالم و مد نظر خود را پیدا نکردید چندان ریسک نکنید و به سراغ خودروهایی با سال ساخت بالاتر نظیر سراتو مونتاژی بروید که اگرچه در یک سگمنت پایین‌تر است اما با توجه به سال ساخت بالاتر دردسر کمتری از نظر هزینه های جانبی نسبت به اپتیما 2009-2010 دارد. اما اگر بتوانید تحت نظر کارشناس نسخه های سالم و بکر اپتیما را پیدا کنید گُل را زده اید و در این رده قیمتی میتوان گفت انتخاب بسیار مناسبی داشته‌اید و به صورت کلی نسخه‌های سالم این خودرو با توجه به قیمت و آپشنهایی که در اختیار شما قرار می‌دهد نسبت به اکثر رقبایش از ارزش قیمتی بیشتری برخوردار است.

10
0 6.5

رقبای کیا اپتیما مدل ۲۰۰۹-۲۰۱۰

از جدی‌ترین رقبای کیا اپتیما مدلهای 2009-2010 در سگمنت D میتوان به سوناتا 2009، ماکسیما 88 و کمری 2007 GL اتوماتیک اشاره کرد که اگر بخواهید با قیمت یکسان به سراغ رقبای ژاپنی بروید باید 2-3 سال مدل قدیمی تر و با کارکرد بیشتر را انتخاب کنید که برای کسانی که مدل و کارکرد خودرو برایشان از اهمیت بیشتری برخوردار است اپتیما یا سوناتا انتخاب مناسب‌تری به حساب می‌آید. به طور خلاصه اگر بحث پیشرانه و قوای فنی برایتان از موارد اولویت دار است و مصرف سوخت بالا و سال ساخت پایین‌تر چندان برایتان مهم نیست قطعا ماکسیما یا سوناتا V6 را انتخاب کنید! اگر سواری نرم و خانوادگی تر  و جاداتر میخواهید سراغ کمری بروید و اگر خودرویی سال بالاتر با آپشنهای رفاهی بیشتر از رقبا میخواهید سوناتا یا اپتیما انتخاب مناسبی است که البته با توجه به 6 سیلندر بودن اپتیما و آپشنهای بیشترش کفه ترازو به سمت اپتیما سنگینی میکند!


مشخصات فنی کیا اپتیما مدل ۲۰۰۹-۲۰۱۰

نام لاتین خودرو Kia Optima
کلاس بدنه سدان
سگمنت جهانی D
کشور سازنده کره جنوبی
سال طراحی 2008
تعداد سرنشین 5
حجم موتور 2656 سی سی
نوع موتور تنفس طبیعی
محل قرارگیری موتور جلو
محور محرک دیفرانسیل جلو
گیربکس 5 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک
تعداد سیلندر 6
نوع سیلندر خورجینی
تعداد سوپاپ 24
قدرت 194 اسب بخار در 6000 دور بر دقيقه
گشتاور 250 نيوتن متر در 4500 دور بر دقيقه
حداکثر سرعت 220 کيلومتر بر ساعت
شتاب 0-100 8.9 ثانيه
شتاب 0-400 متر 16.2 ثانيه
ضريب تراکم 10.4
نوع سوخت بنزین
سیستم سوخت رسانی تزریق غیرمستقیم
نوع فرمان برقی/ حساس به سرعت
طول 4800 میلیمتر
عرض 1805 میلیمتر
ارتفاع 1480 میلیمتر
فاصله محوری 2820 میلیمتر
وزن 1494 کیلوگرم
فاصله زیر خودرو تا زمین 160 میلیمتر
حجم صندوق 500 ليتر
رینگ و لاستیک جلو 215/50R17
رینگ و لاستیک عقب 215/50R17
مصرف سوخت شهری 11.8 لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی 10.2 لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت جاده ای 8.4 لیتر در صد کیلومتر
حجم باک 62 لیتر
پیمایش 536 کيلومتر
استاندارد آلایندگی يورو 4
ساير امتيازات ایمنی امتیاز خوب از iihs آمریکا
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
سیستم صوتی ، تصویری و مالتی مدیا 6 اسپیکر با آمپلی فایر - سیستم پخش اینفینیتی - چنجر 6 تایی - مانیتور 4.3 اینچی- USB - CD - MP3 - iPod - AUX-نمایشگر دنده عقب در آینه
غربیلک فرمان روکش چرم - دکمه‌های کنترلی
سیستم صندلی های جلو روکش چرم-گرمکن-پشت‌سری فعال-صندلی‌ راننده 8 حالته برقی - تنظیم برقی گودی کمر - صندلی سرنشین جلو 4 حالته برقی
سیستم صندلی های عقب روکش چرم-تاشو دوتکه-ایزوفیکس صندلی
سیستم روشنایی جلو اتولایت-مه‌شکن
سیستم روشنایی عقب مه‌شکن
سنسورهای پیش فعال سنسور باران - سنسور فشار باد تایر
سیستمهای کمکی راننده کروز کنترل-سنسور عقب
سیستم آینه ها آینه عقب الکتروکرومیک - آینه جانبی تاشو برقی با گرمکن
سیستم شیشه ها برقی- پرده عقب
سیستهای سقف سانروف
کیسه های هوا 6 عدد-راننده و سرنشین جلو-پرده‌ای و جانبی جلو
سیستم های امنیتی و حفاظتی ورود بدون کلید - استارت دکمه‌ای
ترمزهای جلو: دیسکی خنک شونده
ترمزهای عقب دیسکی
سیستم فرمان و هدایت پذیری برقی
سیستم های ترمز و پایداری کنترل کشش - کنترل پایداری - توزیع نیرو ترمز - ترمز ضدقفل - ترمز کمکی

عکس کیا اپتیما مدل ۲۰۰۹-۲۰۱۰

اپتیما 2010

نمای جلو اپتیما 2009-2010

نمونه های وارداتی اپتیما 2009-2010 با مانیتور بزرگ

نمونه های وارداتی اپتیما 2009-2010 با مانیتور بزرگ

نمای عقب کیا اپتیما 2009-2010

نمای عقب کیا اپتیما 2009-2010

نسخه های شرکتی کیا اپتیما 2009-2010 با مانیتور کوچک 4 اینچی

نسخه های شرکتی کیا اپتیما 2009-2010 با مانیتور کوچک 4 اینچی

فضای ردیف عقب اپتیما 2009-2010

فضای ردیف عقب اپتیما 2009-2010

نمای داخلی کیا اپتیما 2009-2010

نمای داخلی کیا اپتیما 2009-2010

نمای جانبی اپتیما 2009-2010

نمای جانبی اپتیما 2009-2010

اپتیما 2009

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "کیا اپتیما مدل ۲۰۰۹-۲۰۱۰"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
محمد فعال
مهمان

با سلام موتور این خودرو ۶ سیلندر خطی هستش شما ۶ سیلندر خورجینی ثبت کردین

محمد فعال
مهمان

باسلام
موتور این ماشین ۶ سیلندر خطی هستش