هیوندای النترا مدل ۲۰۱۳-۲۰۱۶

بروزرسانی در: شنبه 14 بهمن 02 ساعت 02:20
هیوندای النترا مدل 2013-2016

بررسی هیوندای النترا مدل ۲۰۱۳-۲۰۱۶

پس از موفقیتهای چشم گیر نسل سوم هیوندای النترا (XD) در ایران که با نام هیوندای آوانته شناخته میشود و بین سالهای ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱ توسط کرمان موتور مونتاژ و روانه بازار شد، نسل پنجم این خودرو نیز از سال ۲۰۱۳ دقیقا یکسال پس از توقف تولید آوانته، مهمان جاده های کشورمان شد. نسل پنجم هیوندای النترا با کد اتاق (MD/UD) که در برخی بازارهای جهانی با نام آوانته شناخته میشود در سال ۲۰۱۰ معرفی شد و در  نسخه های سدان، هاچبک و کوپه در مدلهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ در بازارهای جهانی موجود است که فقط نسخه سدان آن با مدلهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ در بازار ایران یافت میشود. النترا نسل ۵ در سال ۲۰۱۴ یک فیس لیفت جزئی را تجربه کرد و مدلهای ۲۰۱۴ در ایران هم به صورت فیس لیفت و هم قبل از فیس لیفت موجود است که مدلهای فیس لیفت یا به اصطلاح نیوفیس در برخی موارد نظیر رینگ، مه شکن، سپرها و چراغهای جلو LED به روز شده بودند و برخی آپشنها را از جمله فرمان سه حالته و سردکن جلو بیشتر داشتند.

این نسل از النترا هم به صورت وارداتی و هم به صورت شرکتی که آسان موتور واردات آن را برعهده داشت در بازار یافت میشود که نمونه های فول وارداتی نسبت به شرکتی در مدلهای ۲۰۱۳ مواردی نظیر کروز کنترل، دکمه ESP، کیلس استارتر، گرمکن صندلی، مانیتور بزرگ، صندلی برقی و شش ایربگ (۴ ایربگ اضافه تر از شرکتی) را بیشتر داشتند و در مدلهای نیوفیس این تفاوتها صرفا در تعداد گرمکن‌هاخلاصه میشد، یعنی مدلهای فول آسان موتوری ۲ گرمکن داشتند اما مدلهای فول وارداتی ۳ تا ۵ گرمکن داشتند که یعنی علاوه بر گرمکن صندلی های جلو ، گرمکن فرمان و برخی حتی گرمکن صندلیهای عقب را نیز داشتند.

النترا در همان اوایل که بازار ایران آمد به دلیل ظاهر جذابش چه در نمای بیرونی چه در نمای داخلی و قیمت مناسبش مورد توجه بسیاری از خریداران قرار گرفت و فروش خوبی را نیز تجربه کرد و همین طراحی اغوا کننده و البته امکانات خوبش باعث شد سهم مناسبی از فروش در این رده قیمتی و سگمنت داشته باشد. از رقبای النترا ۲۰۱۳-۲۰۱۶ میتوان به تویوتا کرولا، کیا سراتو، هوندا سیویک، میتسوبیشی لنسر، مزدا ۳ نیو و رنو فلوئنس اشاره کرد که با وجود اینکه رقبای زیادی در این رده قیمتی و سگمنت هستند اما النترا یکی از بهترین و رندترین بازارهای خرید و فروش را در ایران دارد و با خرید النترا حداقل میتوانید مطمئن باشید هنگام فروش چندان منتظر نخواهید ماند!

هیوندای النترا که به بچه سوناتا نیز معروف است در نسل پنجم خود بسیار چشم نواز شده است و با فاصله از طراحی های محافظه کارانه خودش در نسلهای قبل، آمده تا با ظاهر فریبنده اش خریداران زیادی را به سمت خود جذب کند. النترا در نمای جلو دارای چراغهای کشیده و اسپرت است که این چراغ ها به طور اغراغ آمیزی تا نزدیکی های ستون A خودرو رفته است که در کمتر خودرویی شاهد همچین طراحی خاصی هستیم. در نمای جانبی نیز شاهد یک طراحی کوپه مانند هستیم که اگرچه ظاهر جذابی به نمای جانبی النترا داده است اما فضای سر سرنشیان عقب را برای افراد قدبلند محدود کرده است. در نمای عقبی نیز از همان ایده طراحی نمای جلو اقتباس شده است و طراحی چراغهای عقب مشابه طراحی چراغهای جلو، کشیده و باریک می باشد که همین امر باعث میشود که علاوه بر المانهای زیبایی در این خودرو، شاهد هارمونی خوبی بین اجزای آن باشیم و به صورت کلی طراحی النترا بعد از گذشت یک دهه از معرفی آن مدرن و به روز ارزیابی می شود . البته این نکته را باید خاطر نشان کنیم که طراحی های ساده تر و به اصطلاح غیر اغراق امیز، طراحی به مراتب ماندگارتری دارند.

به داخل کابین النترا که میرویم همان طراحی مدرن که در نمای بیرونی شاهد بودیم را نیز در نمای داخلی نیز میبینیم و این طراحی مدرن در کنار آپشنهای خوب النترا باعث میشود بیشتر جذب این خودرو شوید. با وجود همه این جذابیتها متاسفانه در بخش کیفیت متریال داخلی شاهد استفاده از پلاستیک خشک و نه چندان با کیفیت در سرتاسر کابین هستیم و خوشبختانه کمپانی هیوندای در بخش امکانات رفاهی چیزی برای این خودرو کم نگذاشته است و اگرچه در مدلهای وارداتی خصوصا در مدلهای ۲۰۱۳ شاهد فقدان برخی آپشنها نظیر ایربگ کمتر یا نبود سیستم کنترل پایداری که قبل تر نیز به آن اشاره شد هستیم اما در نمونه های وارداتی و نیوفیس شرکتی که دارای ۶ ایربگ هستند تقریبا چیزی کم و کسر ندارد و نسبت به رقبای خودش برتری های محسوسی دارد. از جمله امکانات رفاهی هیوندای النترا میتوان به مواد زیر اشاره کرد:

سیستم صوتی با قابلیت پخش CD و MP3 به همره ۶ بلندگو - ورودی iPod و USB و AUX - تجهیزات قابل سفارش: آمپلیفایر ۳۶۰ واتی - نویگیشن به همراه صفحه نمایش ۷ اینچی - بلوتوث به همراه سیستم تشخیص صدا - دکمه‌های کنترلی سیستم صوتی روی فرمان - سیستم Active ECO - نشان دنده باد لاستیک‌ها - چراغ مخصوص روز - آینه‌های جانبی برقی به همراه گرمکن - رینگ ۱۶ اینچی - تنظیم برقی صندلی راننده در ۶ جهت - کروز کنترل - تجهیزات سفارشی: سانروف - مه‌شکن جلو - روشن و خاموش شدن خودکار چراغ‌ها (سنسور نور) - رینگ ۱۷ اینچی - سیستم ورود بدون کلید - دکمه استارت موتور - دوربین عقب - روکش چرمی صندلی‌ها - گرمکن صندلی‌های جلو - گرمکن صندلی‌های عقب - روکش چرمی فرمان و دسته دنده - سیستم تهویه مطبوع جداگانه برای سرنشینان جلو

هیوندای النترا در مدلهای ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ از یک پیشرانه ۱.۸ لیتری ۴ سیلندر ۱۶ سوپاپ بهره میبرد که دارای ۱۴۵ اسب بخار قدرت و ۱۷۶ نیوتن متر گشتاور است که این نیرو را از طریق یک گیربکس ۶ دنده اتوماتیک تیپ‌ترونیک به چرخهای جلو منتقل میکند و جثه حدودا ۱۲۰۰ کیلوگرمی النترا را در طبق اعلام کاتالوگ در حدود ۱۰.۲ ثانیه از صفر به ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت میرساند که در عمل در حدود ۱۱ ثانیه است که برای یک سدان کامپکت خانوادگی عملکرد مناسبی به شمار میرود. باک النترا ۴۸ لیتر گنجایش دارد و مصرف سوخت ترکیبی آن ۷.۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است که عدد مناسبی می باشد.

هیوندای النترا دارای طول،عرض و ارتفاع به ترتیب ۴۵۳۰ میلیمتر، ۱۷۷۵ میلیمتر و ۱۴۴۰ میلیمتر است و فاصله محوری آن ۲.۷ متر است که همین فاصله محوری مناسب باعث شده است تا فضای کافی و مناسب برای پای سرنشینان عقب داشته باشد، اگرچه در بخش فضای سر سرنشینان عقب، بواسطه طراحی کوپه مانندش برای افراد قدبلند باعث محدودیتهایی میشود. فضای صندوق بار النترا نیز در این کلاس نسبتا خوب است و مشابه سراتو ۴۲۰ لیتر گنجایش دارد که نسبت به خودروهایی نظیر سیویک و لنسر جادار تر است و نسبت به خودرویی مثل فلوئنس که ۵۳۰ لیتر فضای بار دارد کمتر است.

هیوندای النترا به جز در بخشهای امکانات رفاهی و طراحی که عالی می باشد در بخشهای دیگر متوسط عمل کرده و بیشتر سعی کرده است اقتصادی باشد تا یک خودروی همه چیز تمام ! به طور مثال در بخش شتاب گیری اولیه النترا خوب عمل میکند اما در بحث شتابگیری ثانویه و در سرعتهای بیشتر از ۷۰ کیلومتر بر ساعت خودروهایی نظیر مزدا ۳ نیو از چالاکی بیشتری برخوردار هستند. یا مثلا سواری النترا نسبتا خشک است و خودرویی مثل کرولا، سیویک یا فلوئنس به مراتب نرم تر از النترا هستند. هیوندای النترا در بخش عملکرد ترمز هم تقریبا نسبت به اکثر رقبای خود نظیر مزدا ۳ ، سیویک و کرولا ترمزهای ضعیف‌تری دارد که این امر در خودروهای کره‌ای با سال ساخت قدیمیتر امری نسبتا شایع است.

به طور خلاصه از نقاط قوت و مزایای هیوندای النترا ۲۰۱۳-۲۰۱۶ میتوان به طراحی بیرونی و داخلی جذاب، امکانات رفاهی و امنیتی مناسب، مصرف سوخت خوب، هماهنگی خوب گیربکس و موتور، شتاب اولیه خوب، استهلاک نسبتا پایین و بازار خرید و فروش خوب اشاره کرد و از معایبی نظیر سواری نسبتا خشک، فضای کم سرنشینان عقب برای افراد قدبلند، کیفیت نسبتا پایین متریال داخلی، ترمزهای ضعیف و شتاب ثانویه ضعیف تر از اکثر رقبا نام برد.

امنيت هیوندای النترا مدل ۲۰۱۳-۲۰۱۶

هیوندای النترا در سال 2011 در نسخه ای که دارای 6 ایربگ داشت موفق به کسب 5 ستاره ایمنی از موسسه استرالیایی ANCAP شد.

ارزش خريد هیوندای النترا مدل ۲۰۱۳-۲۰۱۶

با توجه به بازار خرید و فروش مناسب و استهلاک نسبتا پایین النترا در کنار آپشنهای خوبش و با در نظر گرفتن قیمت آن در ایران و همه معایبی که دارد میتوان ارزش خرید نسبتا مناسبی را برای این سدان کره ای در نظر گرفت.  در رنج قیمتی النترا پیشنهاد میشود اگر خودرویی سال بالاتر با بازار خرید و فروش مناسب و چالاکی و شتاب فوق العاده میخواهید نیم نگاهی به پژو 2008 داشته باشید که از ارزش خرید نسبتا خوبی برخوردار است.

10
0 6.5

رقبای هیوندای النترا مدل ۲۰۱۳-۲۰۱۶

از جدی ترین رقبای هیوندای النترا 2013-2016 میتوان به تویوتا کرولا، کیا سراتو و مزدا 3 نیو اشاره کرد. اگر میخواهید یک خودروی با کیفیت و استهلاک بسیار پایین و فضای کابین جادارتر داشته باشید و بحث امکانات رفاهی و بازار خرید و فروش برایتان مهم نیست کرولا XLI 2014 انتخاب مناسبی است که تقریبا هم قیمت با النترا 2016 می باشد. اگر خودرویی با ویژگیهای اسپرتی و لذت رانندگی بیشتر مد نظرتان است مزدا 3 نیو را انتخاب کنید، اگر خودرویی میخواهید که پیشرانه کمی پرتوان‌تر و بازار خرید و فروشی مشابه النترا داشته باشد کیا سراتو را انتخاب کنید که البته سراتوی یک سال قدیمی تر را میتوانید با بودجه یکسان بخرید و در نهایت اگر میخواهید خودرویی با طراحی داخلی و بیرونی جذاب، با امکانات رفاهی و ایمنی مناسب و بازار خرید و فروش خوب داشته باشید النترا در کنار دیگر ویژگی های مثبتش بهترین گزینه است.


مشخصات فنی هیوندای النترا مدل ۲۰۱۳-۲۰۱۶

نام لاتین خودرو Hyundai Elantra
کلاس بدنه سدان
سگمنت جهانی C
کشور سازنده کره جنوبی
سال طراحی 2011
تعداد سرنشین 5
شرکت عرضه کننده آسان موتور
حجم موتور 1279 سی سی
نوع موتور تنفس طبیعی
محل قرارگیری موتور جلو
محور محرک دیفرانسیل جلو
گیربکس 6 سرعته اتوماتیک تیپ ترونیک
تعداد سیلندر 4
نوع سیلندر خطی
تعداد سوپاپ 16
قدرت 150 اسب بخار در 6500 دور بر دقيقه
گشتاور 178 نيوتن متر در 4700 دور بر دقيقه
حداکثر سرعت 203 کيلومتر بر ساعت
شتاب 0-100 11 ثانيه
نوع سوخت بنزین
سیستم سوخت رسانی تزریق مستقیم
سیستم تعلیق جلو مک فرسون مستقل برای هر چرخ
سیستم تعلیق عقب سیستم چندگانه
نوع فرمان برقی/ حساس به سرعت
طول 4530 میلیمتر
عرض 1775 میلیمتر
ارتفاع 1445 میلیمتر
فاصله محوری 2700 میلیمتر
وزن 1279 کیلوگرم
رینگ و لاستیک جلو 215/45R17
رینگ و لاستیک عقب 215/45R17
مصرف سوخت شهری 9.4 لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی 7.1 لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت جاده ای 5.7 لیتر در صد کیلومتر
حجم باک 50 لیتر
استاندارد آلایندگی يورو 5
ستاره ایمنی 5 ستاره ایمنی از یورو انکپ
سیستم تهویه مطبوع دوگانه برای سرنشینان جلو - کانالهای تهویه هوا بر روی ستونها و کنسول میانی - سیستم کنترل کیفیت هوا AQS و فیلتر هوا داخل اتاق
سیستم صوتی ، تصویری و مالتی مدیا قابلیت پخش CD به همراه چنجر - پورت USB ، AUX ، iPod Cable-نمایشگر چند منظوره جهت نمایش اطلاعات سفر و اطلاعات راننده
غربیلک فرمان 4 شاخه لوکس به همراه تنظیم تلسکوپی در 4 حالت - ریموت کنترل صوتی از روی غربیلک فرمان - روکش چرمی
سیستم صندلی های جلو سیستم هوشمند پشت سری ها برای جلوگیری از صدمات تصادف - روکش چرم - صندلی راننده دارای تنظیم برقی - سیستم گرمکن صندلی ها با قابلیت تنظیم گودی کمر
سیستم صندلی های عقب روکش چرم - پشت سری فعال و هوشمند - سیستم گرمکن
سیستم روشنایی جلو سیستم کنترل اتوماتیک نور چراغها - سیستم شتشو - مه شکن - چراغهای روشنایی در زیر دربها
سیستم روشنایی عقب چراغهای LED طیفی به همراه مه شکن
سنسورهای پیش فعال سنسور باران
سیستمهای کمکی راننده سنسور پارک جلو و عقب - کروز کنترل هوشمند با قابلیت حفظ فاصله با خودروی مقابل
سیستم آینه ها آینه الکترو کرومیک - آینه های خارجی الکترو کرومیک و تنظیم برقی به همراه راهنمای LED و دارای گرمکن - چراغهای روشنایی بر روی آینه ها - سیستم حافظه با قابلیت تاشوندگی
سیستم شیشه ها برقی-تنظیم برقی تمام پنجره ها - بخار زدای اتوماتیک شیشه ها - سیستم یخ زدای برف پاک کن - شیشه های سولار
سیستهای سقف سانروف با قابلیت تنظیم در 4 حالت دارای
کیسه های هوا 6 عدد-جلو - جانبی و پرده ای
سیستم های امنیتی و حفاظتی سیستم کلید هوشمند و مجهز به استارت دکمه ای و دارای سیستم ضد سرقت - قفل و بازکردن دربها بدون کلید - ستون جمع شونده فرمان در هنگام تصادف - قفل فرمان خودکار
ترمزهای جلو: دیسکی خنک شونده
ترمزهای عقب دیسکی
سیستم فرمان و هدایت پذیری قدرت کمکی الکترو هیدرولیک EHPS به همراه سیستم هوشمند الکترونیکی فرمان و سیستم حساس به سرعت
سیستم های ترمز و پایداری ABS - EBD - ESC

عکس هیوندای النترا مدل ۲۰۱۳-۲۰۱۶

نمای داخلی درب عقب هیوندا النترا 2014-2016

نمای داخلی درب عقب هیوندا النترا 2014-2016

فضای ردیف عقب هیوندا النترا 2014-2016

فضای ردیف عقب هیوندا النترا 2014-2016

آپشنهای روی دستگیره هیوندا النترا 2014-2016

آپشنهای روی دستگیره هیوندا النترا 2014-2016

نمای داخلی درب جلو هیوندا النترا 2014-2016

نمای داخلی درب جلو هیوندا النترا 2014-2016

تنظیمات صندلی جلو هیوندا النترا 2014-2016

تنظیمات صندلی جلو هیوندا النترا 2014-2016

تنظیمات چراغ های جلو هیوندا النترا 2014-2016

تنظیمات چراغ های جلو هیوندا النترا 2014-2016

صفحه آمپر و کیلومترشمار هیوندا النترا 2014-2016

صفحه آمپر و کیلومترشمار هیوندا النترا 2014-2016

دکمه های فرمان هیوندا النترا 2014-2016

دکمه های فرمان هیوندا النترا 2014-2016

دکمه های فرمان هیوندا النترا 2014-2016

دکمه های فرمان هیوندا النترا 2014-2016

نمایشگر داشبورد هیوندا النترا 2014-2016

نمایشگر داشبورد هیوندا النترا 2014-2016

آپشنهای هیوندا النترا 2014-2016

آپشنهای هیوندا النترا 2014-2016

دسته دنده هیوندا النترا 2014-2016

دسته دنده هیوندا النترا 2014-2016

نمای داخلی هیوندا النترا 2014-2016

نمای داخلی هیوندا النترا 2014-2016

صندلی های جلو هیوندا النترا 2014-2016

صندلی های جلو هیوندا النترا 2014-2016

پیشرانه هیوندا النترا 2014-2016

پیشرانه هیوندا النترا 2014-2016

نمای جانبی هیوندا النترا 2014-2016

نمای جانبی هیوندا النترا 2014-2016

نمای عقب هیوندا النترا 2014-2016

نمای عقب هیوندا النترا 2014-2016

نمای جلو هیوندا النترا 2014-2016

نمای جلو هیوندا النترا 2014-2016

hyundai-elantra-2015

hyundai-elantra-2015

نمای عقب هیوندا النترا 2014-2016

نمای عقب هیوندا النترا 2014-2016

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar