بازار خودرو کمی آرام گرفت

پنجشنبه 24 بهمن 98 ساعت 02:10
بازار خودرو کمی آرام گرفت

بازار خودرو که طی یکی، دو هفته اخیر با توفان رشد قیمت رو به رو شده بود، این هفته کمی آرام گرفت و منحنی قیمت‌ها نزولی شد. این روند نزولی البته در حالی است که قیمت‌ها در مقایسه با دوران پیش از این توفان، هنوز هم بالا مانده‌اند.

اگرچه خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت در طول این چند هفته پی در پی از رشد تیراژ صحبت به میان آورده‌اند، با این حال بازار چندان متأثر از این ماجرا نشد و قیمت‌ها بالا رفت. از نظر افکار عمومی، عرضه نامناسب محصول توسط خودروسازان، علت اصلی رشد قیمت‌ها است، اما آنها (گروه‌های خودروساز) و البته وزارت صمت نظر دیگری دارند. به اعتقاد آنها نقش پررنگ دلالی و واسطه‌گری علت اصلی صعود قیمت است، وگرنه تولید و عرضه به میزان کافی انجام شده است. از طرف دیگر اما کارشناسان نیز عقیده دارند مسائلی مثل تورم انتظاری و البته قیمت‌گذاری دستوری عمده دلایل نجومی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو به شمار می‌روند.

هرچه هست، قیمت خودرو طی یکی، دو هفته گذشته روندی به شدت صعودی را تجربه کرد، اما این هفته تا حدی اوضاع آرام شد و قیمت‌ها روندی رو به افت به خود گرفتند. آن طور که از بازار خبر می‌رسد، قیمت انواع خودروهای داخلی بین سه تا ۱۵ میلیون تومان افت کرده است. باید منتظر ماند و دید با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و رشد طبیعی تقاضا برای خرید خودرو (در کنار تقاضای کاذب موجود) منحنی قیمت به کدام سو میل خواهد کرد و آیا شاهد ثبات و افت خواهیم بود، یا توفانی دیگر رخ خواهد داد.

افت قیمت‌ها

به بازار برویم و ببینیم در این هفته خودروهای داخلی چه نوسانی را در قیمت تجربه کرده‌اند. طبق اخبار رسیده از بازار، هم اکنون پراید در مدل ۱۱۱ (هاچ بک) قیمتی بیش از ۶۶ میلیون تومان دارد که در مقایسه با هفته گذشته ثباتی نسبی را نشان می‌دهد. پراید در مدل ۱۳۱ هم در مقایسه با هفته پیش نسبتاً با ثبات بوده و هم اکنون۵۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. فعالان بازار در خصوص وانت پراید هم می‌گویند این محصول هم اکنون قیمتی حدوداً ۶۵ میلیون تومانی دارد.

از بازار پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ولی خبر می‌رسد این محصول با کاهش قیمت در این هفته و در مقایسه با هفته اخیر رو به رو شده است. بر این اساس، قیمت این محصول به ۱۰۰ میلیون تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته کاهش ۵ میلیون تومانی را نشان می‌دهد. همچنین تیپ ۵ این خودرو هم در حال حاضر ۱۲۶ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی نسبت به هفته پیش ۴میلیون تومان افت را نشان می‌دهد. نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت در خصوص پژو ۲۰۶ صندوقدار هم می‌گویند این محصول ۱۲۷ میلیون تومان قیمت دارد که نشان می‌دهد خودروی موردنظر نسبت به هفته پیش ۴ میلیون تومان افت قیمت داشته است.

از ۲۰۶‌ها که بگذریم، تیبا و ساینا هم در هفته جاری و نسبت به هفته پیش نوسان را تجربه کرده و هر دو با کاهش قیمت رو به رو شده‌اند. به گفته فعالان بازار، تیبا هم اکنون نزدیک به ۷۰ میلیون تومان قیمت دارد که نسبت به هفته گذشته نزدیک به شش میلیون تومان افت را نشان می‌دهد. مدل هاچ بک این خودرو (تیبا۲) هم با توجه به کاهش قیمت سه میلیون تومانی‌اش، هم اکنون ۷۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. ساینا هم در حال حاضر در مدل دنده‌ای ۷۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود که این قیمت نشان از عقب‌نشینی نزدیک به ۴ میلیون تومانی این محصول دارد.

سری هم به دنا و سمند و پژو ۴۰۵ بزنیم و ببینیم نوسان قیمت آنها در این هفته به چه شکل بوده است. دنای معمولی هم اکنون قیمتی برابر با ۱۳۸ میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول در هفته جاری کاهش قیمت داشته است. به گفته فعالان بازار، دنا در مقایسه با هفته گذشته نزدیک به هشت میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرده است. این محصول مدلی به نام پلاس هم دارد که فعالان بازار از قیمت ۱۹۱ میلیون تومانی آن خبر می‌دهند. این محصول هم نسبت به هفته پیش نزدیک به شش میلیون تومان افت قیمت را به خود می‌بیند.

اما سمند نیز در مدل EF۷ این هفته با کاهش قیمت رو به رو بوده و هم اکنون با قیمتی برابر با ۱۱۱ میلیون تومان قابل خرید است. این قیمت نشان می‌دهد خودرو موردنظر در مقایسه با هفته اخیر شش میلیون تومان عقب نشسته است. از طرف دیگر، پژو ۴۰۵ در مدل SLX هم اکنون ۱۰۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. با این حساب، پژو ۴۰۵ مدل SLX در این هفته و نسبت به هفته گذشته نزدیک به پنج میلیون تومان افت قیمت داشته است. برای خرید مدل GLX این خودرو نیز که چند ماه دیگر از رده تولید خارج خواهد شد، باید ۹۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد. این قیمت نشان می‌دهد ۴۰۵ GLX در مقایسه با هفته گذشته نزدیک به چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افت قیمت را تجربه کرده است. طبق برنامه ‌ریزی انجام شده، ایران خودرو مدل GLX را سال آینده از رده تولید خارج می‌کند، ولی تولید SLX همچنان ادامه خواهد داشت.

در بین دیگر خودروهای داخلی، رانا محصولی ۱۰۱ میلیون تومانی به شمار می‌رود که نسبت به هفته پیش تغییر قیمت داشته است. بر این اساس، رانا کاهش قیمتی چهار میلیون تومانی را به خود می‌بیند. سراتو هم که دیگر مونتاژ نمی‌شود، ۳۸۹ میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی خودروی موردنظر نسبت به هفته اخیر کاهش قیمت داشته است. از بازار پژو ۲۰۰۸ هم خبر می‌رسد این خودرو هم اکنون قیمتی برابر با ۴۲۶ میلیون تومان دارد. با این حساب، ۲۰۰۸ که به پایان عمر خود در خودروسازی کشور نزدیک می‌شود، نسبت به هفته پیش ۱۵میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرده است. همچنین چانگان هم در حال حاضر با قیمتی برابر با ۲۴۶ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این یعنی، خودروی موردنظر در مقایسه با هفته پیش روندی نزولی را در قیمت طی کرده است. فعالان بازار اما در خصوص ساندرو استپ وی هم خبر از افت قیمت ۱۳ میلیون تومانی این محصول در مقایسه با هفته قبل می‌دهند. به گفته آنها ساندرو استپ وی هم اکنون قیمتی برابر با ۲۵۰ میلیون تومان دارد. در بین دیگر خودروهای داخلی، پژو ۲۰۷ اتومات هم با کاهش قیمتی شش میلیون تومانی رو به رو شده و هم اکنون برای خرید آن باید ۱۹۷ میلیون تومان هزینه کرد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar