بازار خودرو کمی آرام گرفت

پنجشنبه 24 بهمن 98 ساعت 02:10
بازار خودرو کمی آرام گرفت

بازار خودرو که طی یکی، دو هفته اخیر با توفان رشد قیمت رو به رو شده بود، این هفته کمی آرام گرفت و منحنی قیمت‌ها نزولی شد. این روند نزولی البته در حالی است که قیمت‌ها در مقایسه با دوران پیش از این توفان، هنوز هم بالا مانده‌اند.

اگرچه خودروسازان و وزارت صنعت، معدن و تجارت در طول این چند هفته پی در پی از رشد تیراژ صحبت به میان آورده‌اند، با این حال بازار چندان متأثر از این ماجرا نشد و قیمت‌ها بالا رفت. از نظر افکار عمومی، عرضه نامناسب محصول توسط خودروسازان، علت اصلی رشد قیمت‌ها است، اما آنها (گروه‌های خودروساز) و البته وزارت صمت نظر دیگری دارند. به اعتقاد آنها نقش پررنگ دلالی و واسطه‌گری علت اصلی صعود قیمت است، وگرنه تولید و عرضه به میزان کافی انجام شده است. از طرف دیگر اما کارشناسان نیز عقیده دارند مسائلی مثل تورم انتظاری و البته قیمت‌گذاری دستوری عمده دلایل نجومی شدن قیمت‌ها در بازار خودرو به شمار می‌روند.

هرچه هست، قیمت خودرو طی یکی، دو هفته گذشته روندی به شدت صعودی را تجربه کرد، اما این هفته تا حدی اوضاع آرام شد و قیمت‌ها روندی رو به افت به خود گرفتند. آن طور که از بازار خبر می‌رسد، قیمت انواع خودروهای داخلی بین سه تا 15 میلیون تومان افت کرده است. باید منتظر ماند و دید با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و رشد طبیعی تقاضا برای خرید خودرو (در کنار تقاضای کاذب موجود) منحنی قیمت به کدام سو میل خواهد کرد و آیا شاهد ثبات و افت خواهیم بود، یا توفانی دیگر رخ خواهد داد.

افت قیمت‌ها

به بازار برویم و ببینیم در این هفته خودروهای داخلی چه نوسانی را در قیمت تجربه کرده‌اند. طبق اخبار رسیده از بازار، هم اکنون پراید در مدل 111 (هاچ بک) قیمتی بیش از 66 میلیون تومان دارد که در مقایسه با هفته گذشته ثباتی نسبی را نشان می‌دهد. پراید در مدل 131 هم در مقایسه با هفته پیش نسبتاً با ثبات بوده و هم اکنون59 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. فعالان بازار در خصوص وانت پراید هم می‌گویند این محصول هم اکنون قیمتی حدوداً 65 میلیون تومانی دارد.

از بازار پژو 206 تیپ 2 ولی خبر می‌رسد این محصول با کاهش قیمت در این هفته و در مقایسه با هفته اخیر رو به رو شده است. بر این اساس، قیمت این محصول به 100 میلیون تومان رسیده که نسبت به هفته گذشته کاهش 5 میلیون تومانی را نشان می‌دهد. همچنین تیپ 5 این خودرو هم در حال حاضر 126 میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی نسبت به هفته پیش 4میلیون تومان افت را نشان می‌دهد. نمایشگاه‌داران خودروی پایتخت در خصوص پژو 206 صندوقدار هم می‌گویند این محصول 127 میلیون تومان قیمت دارد که نشان می‌دهد خودروی موردنظر نسبت به هفته پیش 4 میلیون تومان افت قیمت داشته است.

از 206‌ها که بگذریم، تیبا و ساینا هم در هفته جاری و نسبت به هفته پیش نوسان را تجربه کرده و هر دو با کاهش قیمت رو به رو شده‌اند. به گفته فعالان بازار، تیبا هم اکنون نزدیک به 70 میلیون تومان قیمت دارد که نسبت به هفته گذشته نزدیک به شش میلیون تومان افت را نشان می‌دهد. مدل هاچ بک این خودرو (تیبا2) هم با توجه به کاهش قیمت سه میلیون تومانی‌اش، هم اکنون 74 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد. ساینا هم در حال حاضر در مدل دنده‌ای 75 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رود که این قیمت نشان از عقب‌نشینی نزدیک به 4 میلیون تومانی این محصول دارد.

سری هم به دنا و سمند و پژو 405 بزنیم و ببینیم نوسان قیمت آنها در این هفته به چه شکل بوده است. دنای معمولی هم اکنون قیمتی برابر با 138 میلیون تومان دارد که نشان می‌دهد این محصول در هفته جاری کاهش قیمت داشته است. به گفته فعالان بازار، دنا در مقایسه با هفته گذشته نزدیک به هشت میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرده است. این محصول مدلی به نام پلاس هم دارد که فعالان بازار از قیمت 191 میلیون تومانی آن خبر می‌دهند. این محصول هم نسبت به هفته پیش نزدیک به شش میلیون تومان افت قیمت را به خود می‌بیند.

اما سمند نیز در مدل EF7 این هفته با کاهش قیمت رو به رو بوده و هم اکنون با قیمتی برابر با 111 میلیون تومان قابل خرید است. این قیمت نشان می‌دهد خودرو موردنظر در مقایسه با هفته اخیر شش میلیون تومان عقب نشسته است. از طرف دیگر، پژو 405 در مدل SLX هم اکنون 105 میلیون تومان به فروش می‌رسد. با این حساب، پژو 405 مدل SLX در این هفته و نسبت به هفته گذشته نزدیک به پنج میلیون تومان افت قیمت داشته است. برای خرید مدل GLX این خودرو نیز که چند ماه دیگر از رده تولید خارج خواهد شد، باید 91 میلیون و 500 هزار تومان هزینه کرد. این قیمت نشان می‌دهد 405 GLX در مقایسه با هفته گذشته نزدیک به چهار میلیون و 500 هزار تومان افت قیمت را تجربه کرده است. طبق برنامه ‌ریزی انجام شده، ایران خودرو مدل GLX را سال آینده از رده تولید خارج می‌کند، ولی تولید SLX همچنان ادامه خواهد داشت.

در بین دیگر خودروهای داخلی، رانا محصولی 101 میلیون تومانی به شمار می‌رود که نسبت به هفته پیش تغییر قیمت داشته است. بر این اساس، رانا کاهش قیمتی چهار میلیون تومانی را به خود می‌بیند. سراتو هم که دیگر مونتاژ نمی‌شود، 389 میلیون تومان قیمت دارد و این یعنی خودروی موردنظر نسبت به هفته اخیر کاهش قیمت داشته است. از بازار پژو 2008 هم خبر می‌رسد این خودرو هم اکنون قیمتی برابر با 426 میلیون تومان دارد. با این حساب، 2008 که به پایان عمر خود در خودروسازی کشور نزدیک می‌شود، نسبت به هفته پیش 15میلیون تومان افت قیمت را تجربه کرده است. همچنین چانگان هم در حال حاضر با قیمتی برابر با 246 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این یعنی، خودروی موردنظر در مقایسه با هفته پیش روندی نزولی را در قیمت طی کرده است. فعالان بازار اما در خصوص ساندرو استپ وی هم خبر از افت قیمت 13 میلیون تومانی این محصول در مقایسه با هفته قبل می‌دهند. به گفته آنها ساندرو استپ وی هم اکنون قیمتی برابر با 250 میلیون تومان دارد. در بین دیگر خودروهای داخلی، پژو 207 اتومات هم با کاهش قیمتی شش میلیون تومانی رو به رو شده و هم اکنون برای خرید آن باید 197 میلیون تومان هزینه کرد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar