رووی eRX5

بروزرسانی در: دوشنبه 21 اسفند 02 ساعت 16:27
رووی eRX5

بررسی رووی eRX5

شرکت پارس خودرو بعد از آزاد شدن واردات خودرو زوتی DL5 را به عنوان اولین محصول وارداتی خود به بازار عرضه کرد، سپس به سراغ واردات برند محبوب نیسان رفت و واردات نیسان تیدا را در دستور کار قرار داد و حال خبرها حاکی از آن است که واردات رووی eRX5 پلاگین هایبرید توسط پارس خودرو قطعی شده است.

رووی eRX5

شرکت خودروسازی رووی (Roewe) زیرمجموعه سایک موتور چین است که در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده و به ساخت خودروهای لوکس میپردازد. تکنولوژی فنی خودروهای ساخت این کمپانی بر مبنای شرکت ام جی روور (MG Rover) بریتانیایی است و به همین دلیل در بسیاری از بازارها برند رووی را با نام ام جی روور میشناسند. 

رووی eRX5

یکی از محصولات شرکت رووی، کراس اوور RX5 است که اولین نسل آن در سال ۲۰۱۶ با نام رووی RX5 یا ام جی RX5 در نسخه های بنزینی، پلاگین هایبرید و الکتریکی به بازارهای جهانی عرضه شد که نسخه پلاگین هیبرید، eRX5 و نسخه الکتریکی، ERX5 نام دارد! جالب است بدانید همین نسل اول با پیشرانه بنزینی نیز با مدل ۲۰۱۸ توسط فرداموتورز به بازار خودرویی کشورمان به میزان محدود عرضه شد که علی‌رغم ویزگهای خوبش، به دلیل عرضه و خدمات محدود، بازار خرید و فروش ضعیفی را تجربه می‌کند.

رووی eRX5

در سال ۲۰۱۹ دومین نسل رووی RX5 نیز معرفی و رونمایی شد که به نام RX5 MAX شناخته میشود و در سال ۲۰۲۰ فیس لیفت اول و در سال ۲۰۲۱ فیس لیفت دوم بر روی آن انجام شد که البته نسل دوم هیچگاه به ایران وارد نشد!

اما برویم سراغ سومین نسل رووی RX5 که در سال ۲۰۲۲ معرفی رونمایی شده است و پارس خودرو قصد واردات همین نسخه را دارد. سومین نسل رووی RX5 نیز در سه نسخه مختلف بنزینی RX5، پلاگین هایبرید eRX5 و هایبرید DX5 در بازارهای مختلف عرضه شده است و نسخه وارداتی به ایران از نوع پلاگین هایبرید است که با e کوچک به صورت eRX5 نوشته میشود.

رووی eRX5

نسخه بنزینی از یک پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با ۱۸۸ اسب بخار قدرت و ۳۰۰ نیوتن متر گشتاور بهره می‌برد و نسخه پلاگین هایبرید PHEV بوسیله یک پیشرانه بنزینی ۱.۵ لیتری توربو و یک موتور الکتریکی ۱۸۰ کیلوواتی مجموعا ۲۴۵ اسب بخار قدرت و ۵۷۰ نیوتن متر گشتاور را از طریق یک گیربکس اتوماتیک ۱۰ سرعته به چرخها منتقل میکند و شتابی در حدود ۷ ثانیه را برای این کراس اوور ۱.۸ تنی به ارمغان می‌آورد. پیمایش نسخه پلاگین هایبرید به صورت تمام برقی در حدود ۶۱ کیلومتر است و با کمک پیشرانه بنزینی، پیمایشی در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر را دارد. همچنین مدت زمان شارژ باطری در حالت عادی ۴ ساعت زمان میبرد.

رووی eRX5

در بخش نمای ظاهری اولین نکته عجیبی که به چشم میخورد معلوم بودن کاتالیست و لوله اگزوز از نمای جانبی است که کمی تو ذوق میزند و البته غیر از بد شدن ظاهر نمای جانبی باعث شده است تا کف خودرو به زمین نزدیک تر شود و در صورت عبور از مناطق آفرودی احتمال گیر کردن و آسیب دیدن زیر خودرو بیشتر میشود.

اگزوز رووی eRX5

علت اینکه منبع کاتالیست و لوله های اگزوز تا این حد در نسخه پلاگین هایبرید پیداست این است که این خودرو ابتدا بر روی نسخه بنزینی توسعه یافته است و بعدا نسخه پلاگین هایبرید آن تولید شده است و بخاطر اینکه در نسخه پلاگین هایبرید باطریها در کف خودرو قرار گرفته است باعث شده است که کاتالیست و لوله اگزوز کمی پایین تر بیاید که به نظر کمی ناشیانه به نظر میرسد! از این ایراد که بگذریم به صورت کلی طراحی رووی eRX5 جذاب است و هم در بخش نمای جلویی و هم در بخش نمای عقبی کاملا جذاب و گیراست. 

رووی eRX5 و RX5 در بخش نمای داخلی حس لوکس بودن را به خوبی منتقل میکند و کیفیت متریال داخلی نسبت به قیمت خودرو بسیار مناسب ارزیابی میشود. در قسمت جلویی داشبورد یک مانیتور افقی بسیار بزرگ ۲۷ اینچی را شاهد هستیم که بسیار جلب توجه میکند. دریچه‌های هوا با هوشمندی کامل تعبیه شده است. اهرم تعویض دنده کریستالی بر لوکس بودن نمای داخلی خودرو افزوده است و در بین صندلی ها دو کاپ هولدر را شاهد هستیم که برای قرار دادن نوشیدنی های سرنشینان جلو می‌باشد.

داخل کابین رووی eRX5

از جمله مهم‌ترین امکانات رووی eRX5 میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • کیلس استارتر
 • دستگیره‌های مخفی شو (پاپ اوت)
 • سقف پانوراما
 • رادار هشدار و پیش بینی برخورد در اثر تغییر لاین (LCA
 • رادار خروج از خط (LDW) و رادار تصادف از جلو (FCW)
 • رادار تصادف از عقب (RCTA)
 • رادار نقطه کور (BSD)
 • سیستم کمکی ماندن در بین خطوط (LKA)
 • سیستم کمکی حرکت در ترافیک (TJA)
 • کروز کنترل هوشمند تطبیقی (ACC) و سیستم کمکی کروز هوشمند (ICA)
 • نوربالا اتوماتیک (IHC)
 • ترمز اضطراری خودکار (AEB)
 • سامانه کنترل پایداری و کنترل کشش (ESP)
 • سامانه کنترل خودرو در سراشیبی
 • دوربین ۳۶۰ درجه
 • سردکن و گرمکن صندلی‌ها

رووی eRX5

قیمت نسخه بنزینی رووی RX5 از ۱۶ هزار دلار آغاز میشود و نسخه پلاگین هیبرید eRX5 نیز در مدل پایه قیمتی در حدود ۲۱ هزار دلار دارد.

رووی eRX5

طول، عرض و ارتفاع رووی eRX5 به ترتیب ۴۶۵۵ میلیمتر، ۴۸۹۰ میلیمتر و ۱۶۶۴ میلیمتر است و فاصله محوری آن نیز ۲.۷۶ متر است که همین فاصله محوری مناسب باعث شده است که فضای پای سرنشینان عقب ایده آل باشد.

رووی eRX5

ارزش خريد رووی eRX5

10
0 6

مشخصات فنی رووی eRX5

نام لاتین خودرو Roewe eRX5
کلاس بدنه کراس اوور
سگمنت جهانی J
کشور سازنده چین
سال طراحی 2022
تعداد سرنشین 5
شرکت عرضه کننده پارس خودرو
حجم موتور 1500 سی سی
نوع موتور توربو
محل قرارگیری موتور جلو
گیربکس 10 سرعته اتوماتیک
تعداد سیلندر 4
تعداد سوپاپ 16
قدرت 245 اسب بخار در دور بر دقيقه
گشتاور 570 نيوتن متر در دور بر دقيقه
شتاب 0-100 7 ثانيه
نوع سوخت هایبرید
سیستم سوخت رسانی تزریق مستقیم
نوع فرمان برقی
طول 4655 میلیمتر
عرض 1890 میلیمتر
ارتفاع 1664 میلیمتر
فاصله محوری 2760 میلیمتر
وزن 1800 کیلوگرم
سیستم صوتی ، تصویری و مالتی مدیا مانیتور افقی ۲۷ اینچی
سیستم صندلی های جلو سردکن و گرمکن
سیستم صندلی های عقب سردکن و گرمکن
سیستم روشنایی جلو نوربالا اتوماتیک
سیستمهای کمکی راننده سامانه کنترل خودرو در سراشیبی-دوربین ۳۶۰ درجه-رادار هشدار و پیش بینی برخورد در اثر تغییر لاین (LCA-رادار خروج از خط (LDW)-رادار تصادف از جلو (FCW)-رادار تصادف از عقب (RCTA)-رادار نقطه کور (BSD)-ماندن در بین خطوط (LKA)-سیستم کمکی حرکت در ترافیک (TJA)-کروز کنترل هوشمند تطبیقی (ACC)-سیستم کمکی کروز هوشمند
سیستم شیشه ها برقی
سیستهای سقف سقف پانوراما
سایر موارد دستگیره‌های مخفی شو
سیستم های امنیتی و حفاظتی کیلس استارتر
ترمزهای جلو: دیسکی
ترمزهای عقب دیسکی
سیستم فرمان و هدایت پذیری برقی
سیستم های ترمز و پایداری ترمز اضطراری خودکار-سامانه کنترل پایداری و کنترل کشش

عکس رووی eRX5

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar