آیا خودروسازان در افزایش قیمت‌ها دست دارند؟

پنجشنبه 25 مهر 98 ساعت 03:23
آیا خودروسازان در افزایش قیمت‌ها دست دارند؟

بازار خودروی کشور در وضعیتی از اوایل مهرماه با روند صعودی قیمت‌ها رو به رو بود که در هفته جاری، حباب قیمتی خیلی از محصولات تخلیه و بازار به ثبات نسبی رسید. ولی با افزایش قیمت‌ها در نخستین روزهای پاییزی سوالاتی پیرامون این موضوع مطرح شد؛ چون که در شهریور همزمان با افزایش تولید، حباب قیمتی خیلی از محصولات خودروسازان تخلیه و بازار به ثبات نسبی رسیده بود. در این زمینه بعضی از فعالان بازار این امر را نتیجه مدیریت دوباره بازار به دست خودروسازان می‌خواندند.

بازار خودروی ایران در وضعیتی از اوایل مهرماه با روند صعودی قیمت‌ها رو به رو بود که در هفته جاری، حباب قیمتی خیلی از محصولات تخلیه و بازار به ثبات نسبی رسیده است. در  اوایل مهر قیمت خیلی از محصولات خودروسازان به یکباره افزایش و بازار با نوساناتی همراه شد. روند افزایشی قیمت‌ها در وضعیتی اتفاق افتاد که دیگر بازارها مانند سکه و ارز طبق روال یک ماه اخیر در آرامش بودند و تغییر و تحول قیمتی چندانی نداشتند. آنچه معلوم است بازار خودرو طی رویه یک‌ سال پیش با تأثیرپذیری از دو بازار سکه و ارز با نوسان همراه می‌شد به صورتی که با هر تغییری در نرخ ارز و سکه قیمت‌ها در بازار خودرو هم با تحولاتی همراه می‌شد. ریشه این موضوع هم تا اندازه‌ای به سرمایه‌گذاری دلالان در بازار خودرو مرتبط بود. ولی با افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو از اوایل مهر، گمانه‌زنی‌هایی در خصوص این اتفاق مطرح شد، چون که در شهریورماه همزمان با افزایش تولید، حباب قیمتی خیلی از محصولات خودروسازان تخلیه شده بود و بازار به ثبات نسبی رسید. کاهش قیمت‌ها تا اوایل مهر روند خود را حفظ کرده بود این در وضعیتی است که پس از آن قیمت خیلی از خودروهای تولیدی خودروسازان با افزایش 5 تا 10 میلیون تومانی همراه شد. در خصوص دلایل افزایش قیمت با توجه به عرضه مناسب خودروها از طرف خودروسازان خیلی از فعالان بازار اظهار بی‌اطلاعی ‌کردند. در این زمینه اما بعضی دیگر از فعالان بازار از جمله سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو این امر را نتیجه مدیریت مجدد بازار توسط خودروسازان خواندند و تاکید داشتند که روند افزایشی قیمت‌ها به خاطر کاهش عرضه و کند شدن مراحل صدور فاکتور از طرف تولید‌کنندگان رخ داده است.

این اظهارات در وضعیتی است که خودروسازان مدعی تسریع در روند تکمیل محصولات ناقص در شرکت‌های متبوع خود بودند و عرضه را متناسب با تولید خودرو می‌خواندند. در هر صورت مدیریت بازار توسط خودروسازان موضوعی بود که از طرف خودروسازان قویاً تکذیب شد. ولی اگر خودروساز در افزایش قیمت‌ها دست نداشته باشد، چه دلیل دیگری برای این اتفاق مطرح است. در این زمینه بعضی از فعالان بازار از ورود مجدد دلالان به بازار خودرو سخن می‌گویند و اینکه واسطه گران با ناامیدی از تلاطمات مجدد سکه و ارز بار دیگر به بازار خودرو  روی آورده‌اند.

این اظهار نظر هم با کاهش قیمت‌ها در هفته جاری، نمی‌تواند دلیلی برای روند صعودی بازار باشد. به این ترتیب این سؤال همچنان باقی است که چرا ثبات بازار شهریور با روند صعودی قیمت‌ها در مهرماه دچار آشفتگی شد؟ در این خصوص یک فعال بازار خودرو عنوان می‌کند که طی یک ماه اخیر بعضی خودروسازان برای محصولاتی که دیگر امکان تولید ندارند جایگزین‌هایی معرفی کرده‌اند.این در وضعیتی است که به خاطر کاهش قیمت‌ها در بازار، متقاضیان چندان استقبالی از طرح‌های جایگزین نکرده‌اند. این موضوع تنها در خصوص دو خودروساز مطرح ایران صدق نمی‌کند بلکه مشمول خودروسازان بخش خصوصی هم می‌شود. وی ادامه می‌دهد که طی هفته‌های اخیر شاهد بودیم که قیمت محصولات جایگزین به یکباره افزایش پیدا کرده و با قیمت کارخانه‌ای خود فاصله 5 یا حتی 10 میلیونی پیدا کرده است. این کارشناس تاکید می‌کند که فاصله قیمتی به‌طور حتم می‌تواند در ترغیب مشتریان نسبت به تحویل خودروهای جایگزین مؤثر باشد موضوعی که خودروسازان به دنبال آن هستند. اظهارات این کارشناس خودرو شاید ملموس‌تر از دیگر دلایل فعالان بازار در خصوص افزایش قیمت‌ها  در اوایل مهر باشد، این در وضعیتی است که در هفته جاری قیمت‌ها تعدیل شده و تا اندازه‌ای هم به ثبات رسیده است.

روند نزولی قیمت‌ها

اکنون سری به بازار خودرو بزنیم و ببینیم طی هفته‌ای که گذشت قیمت خودروها چه تغییراتی کرده است.از ارزان‌ترین خودروی بازار شروع می‌کنیم. هم اکنون پراید با سه مدل 111، 131 و 132 در بازار حضور دارد. در بین این سه مدل پراید 111 با قیمت 47 میلیون تومان در صدر قرار دارد و پراید 131 با قیمت 42 میلیون تومان ارزان‌ترین خودروی این گروه است. مشتریان می‌توانند پراید 132 را هم با قیمت 44 میلیون و 500 هزار تومان خریداری کنند. پژو 405 هم با سه مدل GLX، SLX و GLX دوگانه‌سوز در دسترس خریداران است. در بین مدل‌های پژو 405، مدل SLX این خودرو با قیمت 80 میلیون و 500 هزار تومان از طرف فروشندگان به مشتریان عرضه می‌شود. پژو 405 GLX دوگانه‌سوز هم با قیمت 76 میلیون و 200 هزار خرید و فروش می‌شود. همین مدل با موتور بنزین‌سوز هم با قیمت 72 میلیون و 400 هزار تومان قابل خریداری است.

گروه X200 شرکت سایپا هم با سه خودروی، ساینا و دو مدل سدان و هاچ‌بک تیبا موجود است. این سه خودرو به ترتیب قیمت‌های 55 میلیون و 500 هزار تومان، 49 میلیون و 500 هزار تومان و 56 میلیون و 100 هزار تومان عرضه شده‌اند. سری هم به بازار پژو 206 بزنیم. این خودرو هم همچنان با دو تیپ هاچ‌بک و یک مدل صندوقدار در بازار حضور دارد. تیپ 2 این خودرو از طرف فروشندگان 77 میلیون و 500 هزار تومان قیمت خورده است. مشتریان می‌توانند همین خودرو را با تیپ 5، به قیمت 93 میلیون تومان خریداری کنند. پژو 206 صندوق‌دار هم 92 میلیون و 800 هزار تومان در بازار قیمت دارد. البته در ارتباط با این خودرو ذکر این نکته اهمیت دارد که پژو 206 در وضعیت کنونی به دو صورت فول و ساده در بازار قابل خریداری است. قیمت‌های یاد شده برای این خودرو مربوط به مدل ساده است، بی‌شک قیمت‌های مدل فول در این سه خودرو بیش از این خواهد بود.

نگاهی هم به بازار محصولات رنو بیندازیم. در حالی که تولید انواع رنو در خطوط تولید پایان یافته همچنان خودروسازان تعداد اندک باقی مانده این برند را که در پارکینگ‌های آنها موجود است، فاکتور می‌کنند. هم اکنون دو مدل ساندرو استپ‌وی و پارس تندر به ترتیب با قیمت 180 میلیون و 128 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. سمند، دیگر محصول ایران خودرو است که طی هفته جاری در بازار مورد معامله قرار گرفت. این خودرو با دو مدل EF7 و LX در دسترس خریداران قرار دارد. سمند LX با پرداخت 76 میلیون تومان و مدل EF7 این خودرو هم 80 میلیون و 500 هزار تومان قیمت خورده است. کوییک با جعبه دنده اتوماتیک هم در بازه زمانی یاد شده با قیمت 89 میلیون و 700 هزار تومان داد و ستد شد. پژو 207 هم با دو مدل گیربکس معمولی و اتوماتیک در دسترس متقاضیان قرار دارد. این خودرو با جعبه دنده ساده، 124 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. قیمت همین خودرو با جعبه دنده اتوماتیک طی هفته‌ای که گذشت 160 میلیون تومان بود. از بازار دنا هم خبر می‌رسد، این خودرو با دو مدل دنا معمولی و دنا پلاس با موتور توربو شارژ از طرف فروشندگان به مشتریان عرضه می‌شود.

دنا معمولی 106 میلیون تومان در بازار قیمت خورده است و مدل پلاس با موتور توربو شارژ هم با قیمت 163 میلیون و 500 هزار تومان داد و ستد می‌شود. رانا و پژو پارس هم به ترتیب با قیمت 76 میلیون و 91 میلیون و 500 هزار تومان در بازار حضور دارند. سری هم به بازار خودروهای مونتاژی که توسط دو خودروساز بزرگ کشور عرضه می‌شوند، بزنیم. جدا از رنو ساندرو استپ‌وی که قیمتش را اعلام کردیم، شرکت سایپا همچنان تولید چانگان را در دستور کار دارد. این خودرو از طرف فروشندگان با قیمت 170 میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود. سراتو دیگر خودروی مونتاژی این خودروساز هم در ازای پرداخت 281 میلیون تومان در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. دانگ‌فنگ H30 کراس خودروی چینی که در خطوط تولید ایران خودرو مونتاژ می‌شود با قیمت 130 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. نخستین محصول پسا برجامی این شرکت، یعنی پژو 2008 هم از طرف فروشندگان با قیمت 300 میلیون تومان به خریداران عرضه شد.

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar