پیش‌بینی افزایش فروش خودرو نسبت به سال ۹۷

شنبه 12 مرداد 98 ساعت 13:17
پیش‌بینی افزایش فروش خودرو نسبت به سال 97

برآورد سه خودروساز مطرح کشور نشان می‌دهد فروش آنها در طول امسال و در مقایسه با سال ۹۷ رشد قابل‌توجهی خواهد داشت، رشدی که الزاماً به معنای صعود تولید به همان میزان نیست.

طبق صورت‌های مالی ارائه شده به بورس توسط ایران ‌خودرو، سایپا و پارس ‌خودرو، هر سه گروه در مقایسه با سال ۹۷ فروش بیشتری را تجربه خواهند کرد و در این بین، سایپایی‌ها از سال ۹۶ هم بیشتر خواهند فروخت. بر این اساس، پیش‌بینی خودروسازان از فروش یک میلیون و ۲۱۲ هزار و ۸۰۰ دستگاهی طی سال ‌جاری حکایت می‌کند که نسبت به سال پیش رشد ۲. ۵۱ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که در مقایسه با سال ۹۶، خودروسازان ۱۸۸ هزار و ۳۷۷ دستگاه معادل ۵. ۱۳ درصد کمتر خواهند فروخت. برآورد فروش بیش از یک میلیون و ۲۱۲ هزار دستگاهی خودروسازان طی امسال ولی در حالی است که الزاماً به همین میزان محصول سواری و وانت تولید نخواهد شد. این اختلاف احتمالاً ریشه در فروش‌های مدت‌دار خودروسازان دارد. به عبارت بهتر، ممکن است خودروسازان محصولاتی را طی امسال پیش‌فروش و سال پیش رو نسبت به تولید و تحویل آنها اقدام کنند. نکته دیگر اینجاست که در برآورد خودروسازان، فروش بعضی محصولات که هنوز در حال تولید است، صفر اعلام شده است. این موضوع از آن جهت است که امکان فروش جدید این محصولات به خاطر توقف تأمین قطعات آنها (ناشی از تحریم) وجود ندارد و هر آنچه امسال ساخته شود، صرف تعهدات قبلی خواهد شد.

وداع ایران ‌خودرو با رنو و ویتارا

ولی سری به برآورد فروش خودروسازان بزنیم و ببینیم طبق پیش‌بینی آنها، هر کدام تا پایان امسال چند دستگاه محصول را به فروش خواهند رساند. ابتدا از ایران ‌خودرو آغاز کنیم، گروهی که شمار فروش امسال آن بیش از سال ۹۷ برآورد شده است.بنابر آنچه ایران‌ خودرو به بورس ارائه داده، این شرکت قرار است تا پایان امسال ۵۸۰ هزار دستگاه انواع خودروی سواری و وانت را به فروش برساند، حال آنکه طی سال اخیر، فروش آن ۳۶۰ هزار و ۷۶۶ دستگاه بوده است. با این حساب، ایران‌خودرویی‌ها قرار است در سال‌جاری فروش خود را ۲۱۹ هزار و ۲۳۴ دستگاه افزایش دهند که معادل تقریباً ۳۸ درصد رشد می‌شود. البته اگر شمار فروش پیش‌بینی‌شده برای سال ۹۸ را با رقم فروش طی سال ۹۶ مقایسه کنیم، ایران‌خودرویی‌ها با کاهش رو به رو خواهند شد. آبی‌های جاده مخصوص در سال ۹۶ توانستند ۷۰۲ هزار و ۴۸۸ دستگاه انواع محصول سواری و وانت را به فروش برسانند؛ پس پیش‌بینی فروش امسال آنها ۱۲۲ هزار و ۴۸۸ دستگاه معادل ۵. ۱۷ درصد کمتر از دو سال پیش است. ایران‌خودرو همچنین در سال ۹۷ و نسبت به ۹۶ هم ۳۴۱ هزار و ۷۲۲ دستگاه یعنی ۷. ۴۸ درصد افت فروش را تجربه کرده و با توجه به پیش‌بینی سال ۹۸، هرچند نرخ رشد منفی فروش طی سال‌جاری کاهش می‌یابد، ولی تداوم خواهد داشت.

در حالت تفکیکی ولی بیشترین سهم فروش در بین محصولات ایران‌خودرو به گروه پژو اختصاص یافته و کمترین هم نصیب وانت آریسان شده است. بر این اساس، برآورد فروش محصولات پژویی ایران‌خودرو تا پایان سال‌جاری، ۴۰۳ هزار دستگاه است که شامل مدل‌های ۲۰۶، ۲۰۷، ۴۰۵ و پارس می‌شود. با توجه به پیش‌بینی موجود، فروش پژوهای ایران‌خودرو در مقایسه با سال ۹۷ نزدیک به ۷۶ درصد رشد خواهد کرد، ولی در مقایسه با سال ۹۶، ۶. ۹ درصد کاهش پیدا می‌کند.پس از خانواده پژو، سمند بیشترین فروش را طی سال‌جاری به خود اختصاص خواهد داد، چه آنکه ایران‌خودرویی‌ها پیش‌بینی کرده‌اند تا پایان امسال ۶۹ هزار دستگاه از این محصول را بفروشند. فروش سمند در سال پیش ۴۴ هزار و ۶۰۸ دستگاه بوده، پس طبق برآورد انجام گرفته، امسال ۵۵ درصد رشد خواهد کرد. این در حالی است که فروش خودرو موردنظر امسال و در مقایسه با سال ۹۶ نزدیک به ۳۵ درصد افت می‌کند.

برآورد فروش ایران‌خودرو در خصوص دیگر محصولش به نام دنا، از رشد نسبت به سال ۹۷  حکایت دارد. قرار است تا پایان امسال ۵۰ هزار دستگاه دنا در ایران ‌خودرو به تولید برسد که معنای آن، رشد ۵. ۶۸ درصدی در مقایسه با سال پیش است. دنا جزو محصولاتی است که پیش‌بینی می‌شود فروش آن نسبت به سال ۹۶ هم بالا برود، چه آنکه طبق برآورد ایران‌خودرو، این شرکت امسال ۷. ۱۷ درصد بیشتر از دنا خواهد فروخت. این موضوع البته در خصوص رانا هم صادق است، چه آنکه برآورد ایران ‌خودرو نشان می‌دهد این خودرو رشدی شدید را در فروش نسبت به سال‌های ۹۶ و ۹۷ تجربه خواهد کرد. طبق پیش‌بینی ایران‌ خودرو، تا پایان امسال ۱۵ هزار دستگاه رانا به فروش خواهد رفت و این یعنی در مقایسه با سال اخیر بیش از ۳۱۲ درصد رشد فروش نصیب رانا می‌شود. بنابر پیش‌بینی ایران ‌خودرو، رانا در مقایسه با سال ۹۶ هم ۱۲۰ درصد رشد فروش را طی سال‌جاری تجربه خواهد کرد.

ایران‌ خودرویی‌ها اما برای دو خودرو چینی خود یعنی هایما و دانگ فنگ هم پیش‌بینی متفاوتی فروش در طول سال‌جاری و در مقایسه با سال ۹۷ دارند. بر این اساس، ایران‌خودرو قرار است ۱۵ هزار دستگاه از هر یک از این دو خودرو را تا پایان سال‌جاری به فروش برساند که در خصوص هایما نشان از رشد دارد ولی برای دانگ فنگ، افت را به همراه خواهد داشت. آبی‌های جاده مخصوص در سال اخیر ۱۳ هزار و ۲۸۴ دستگاه هایما را به فروش رساندند که با احتساب ۱۵ هزار دستگاه پیش‌بینی‌شده امسال، رقم فروش این محصول ۱۳ درصد بالا می‌رود. فروش این محصول نسبت به سال ۹۶ هم چیزی نزدیک به ۶۵ درصد رشد خواهد کرد. این در حالی است که فروش دانگ فنگ طی سال‌جاری، هم در مقایسه با سال پیش و هم نسبت به ۹۶ افت می‌کند. بر این اساس و با توجه به برآورد فروش ۱۵ هزار دستگاهی دانگ فنگ طی امسال، ایران‌ خودرو با افت ۱۶ درصدی فروش این محصول نسبت به ۹۷ و کاهش ۵. ۵۱ درصدی در مقایسه با ۹۶ رو به رو می‌شود.

ایران‌خودرویی‌ها اما برای دو خودروی دیگر خود یعنی سوزوکی گرندویتارا و تندر-۹۰ پیش‌بینی فروش صفر دستگاهی داشته‌اند. بر این اساس، فروش این دو محصول تا پایان امسال به صفر خواهد رسید. این موضوع نشان از توقف تولید ویتارا و تندر-۹۰ در ایران‌خودرو دارد. توقف تولید و صفر شدن فروش این دو محصول کاملاً با تحریم در ارتباط است، چه آنکه هم رنو و هم سوزوکی از بیم جرائم مادی و معنوی آمریکایی‌ها، از ادامه حضور در ایران و ارسال قطعات بابت تولید محصولات‌شان در ایران‌خودرو صرف‌نظر کرده‌اند. ایران‌خودرو در سال اخیر ۱۲ هزار و ۴۳۱ دستگاه و در سال ۹۶ هم ۵۰ هزار و ۶۷۳ دستگاه تندر -۹۰ فروخته بود. فروش ویتاری این شرکت هم در سال‌های ۹۶ و ۹۷ به ترتیب پنج هزار و ۲۱۴ و ۲ هزار و ۶۴۴ دستگاه بوده است. ایران‌خودرویی‌ها اما نه برای پژو ۳۰۱ برآورد فروش اعلام کرده‌اند و نه برای پژو ۲۰۰۸، بنابراین اولی در طول سال ‌جاری عرضه نخواهد شد و دومی هم از خطوط تولید این گروه خداحافظی خواهد کرد.

افزایش فروش سایپا نسبت به ۹۶ و ۹۷

به سایپا برویم و ببینیم برآورد فروش این شرکت در سال ۹۸ چند دستگاه از انواع محصولاتش است. سایپایی‌ها قرار است تا پایان امسال ۴۸۷ هزار و ۸۰۰ دستگاه انواع محصول سواری را به فروش برسانند که این رقم نسبت به سال اخیر رشدی ۱۸۶ هزار و ۱۱۲ دستگاهی معادل ۷. ۶۱ درصد را نشان می‌دهد. سایپایی‌ها همچنین در مقایسه با سال ۹۶ هم با افزایش فروش رو به رو خواهند شد، چه آنکه برآورد آنها نشان از افزایش ۴. ۶ درصدی دارد. سایپایی‌ها برای خودروی جدید خود یعنی رهام، پیش‌بینی فروش ارائه نداده‌اند و بنابراین احتمالاً این خودرو طی سال‌جاری راهی بازار نخواهد شد.

در بین محصولات سایپا اما پراید بیشترین شمار فروش را طی امسال خواهد داشت، خودرویی که قرار بود حذف شود، ولی وضعیت رخ داده ناشی از تحریم، آن را فعلاً ماندگار کرده است. طبق پیش‌بینی سایپا، تا پایان سال ‌جاری ۲۴۵ هزار و ۴۳۰ دستگاه پراید به فروش خواهد رفت که نسبت به سال اخیر، بیش از ۹۲ درصد رشد می‌کند. فروش پراید همچنین در مقایسه با سال ۹۶ هم افزایشی خواهد بود؛ به طوری که سایپا ۷. ۳ درصد بیشتر پراید خواهد فروخت.دیگر خودروی سایپا یعنی تیبا هم امسال با رشد فروش چه در مقایسه با سال پیش و چه نسبت به سال ۹۶ رو به رو خواهد شد. برآورد سایپایی‌ها این است که امسال ۲۲۸ هزار و ۸۷۰ دستگاه تیبا می‌فروشند و این یعنی ۶. ۶۶ درصد رشد. طبق پیش‌بینی سایپا، فروش تیبا در مقایسه با سال ۹۶ هم ۵. ۳۱ درصد بالا می‌رود.

سایپا اما چند خودروی مونتاژی را هم در خطوط تولید خود دارد که برآورد این گروه نشان می‌دهد فروش آنها در مقایسه با سال اخیر و سال ۹۶ کاهشی خواهد بود. در این بین، قرار است تا پایان امسال تنها ۴ هزار دستگاه سراتو به فروش برسد و این یعنی ۲. ۷۵ درصد افت نسبت به سال اخیر. فروش این محصول در مقایسه با سال ۹۶ هم ۲. ۸۶ درصد کاهش را تجربه خواهد کرد. مونتاژی دیگر سایپا به نام آریو هم فروشی ۶ هزار دستگاهی طی سال‌جاری خواهد داشت که نسبت به سال اخیر ۲. ۳۳ درصد کمتر است. با توجه به برآورد سایپا، فروش این محصول در مقایسه با سال ۹۶ هم ۲۶ درصد افت می‌کند. در نهایت ولی سایپا پیش‌بینی کرده که تا پایان امسال تنها ۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه چانگان را به فروش برساند. بر این اساس، فروش این محصول چینی نسبت به سال اخیر ۷۰ درصد افت خواهد کرد. فروش این خودرو نسبت به سال ۹۶ هم تقریباً معادل همین رقم (۷۰ درصد) سقوط می‌کند.کاهش فروش محصولات مونتاژی سایپا هم با تحریم و افت تولید آنها در ارتباط است و باید منتظر ماند و دید آیا نارنجی‌های جاده مخصوص موفق به تحقق پیش‌بینی فروش خود در خصوص چانگان و سراتو و آریو خواهند شد؟

تمرکز پارس‌خودرو روی پراید

برآورد فروش پارس‌خودرو طی سال‌جاری هرچند نسبت به سال اخیر افزایشی است، ولی در مقایسه با سال ۹۶ افت را نشان می‌دهد. بر این اساس، پارس‌خودرویی‌ها قرار است امسال ۱۴۵ هزار دستگاه انواع محصول را به تولید برسانند که نسبت به سال پیش فقط چهار هزار و ۲۸۳ دستگاه معادل ۳ درصد افزایش خواهد داشت. این در حالی است که فروش پارس‌خودرویی‌ها در مقایسه با سال ۹۶ بیش از ۹۵ هزار دستگاه معادل ۷. ۳۹ درصد افت می‌کند. طبق پیش ‌بینی پارس ‌خودرو، فروش پراید این شرکت در سال‌ جاری به ۱۳۱ هزار و ۵۰۰ دستگاه خواهد رسید و این یعنی رشد بیش از ۶۹ هزار دستگاهی معادل ۱۱۱ درصد رشد. با توجه به برآورد پارس ‌خودرو، فروش پراید در طول امسال و نسبت به سال ۹۶ نزدیک به ۴۸ هزار دستگاه رشد خواهد کرد که نشان از صعود ۵. ۳۶ درصدی دارد.در صورت‌های مالی پارس‌خودرو عبارت «انواع خودرو سواری» قید شده که مشخص نیست منظور کدام محصولات است. هرچه هست، پارس‌خودرو برآورد کرده فروش «انواع خودرو سواری» طی سال ۹۸ به ۱۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه برسد. آمار مربوط به این خودروها در سال ۹۷ نزدیک به ۷۷ هزار دستگاه بوده؛ پس این شرکت امسال و نسبت به سال اخیر کاهشی بیش از ۸۲ درصد را در تولید محصولات موردنظر تجربه خواهد کرد. در لیست فروش امسال پارس‌خودرو نامی از برلیانس و تندر-۹۰ و پارس‌تندر و ساندرو به چشم نمی‌آید و این می‌تواند به معنای توقف تولید محصولات مذکور طی امسال باشد. رنو و برلیانس از بیم جرائم مادی و معنوی آمریکا، ایران را ترک کرده‌اند.

پیش‌بینی افزایش فروش خودرو نسبت به سال 97

دنیای اقتصاد

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar