بررسی وضعیت بازار خودرو پس از تحولات اخیر ایران خودرو

بروزرسانی در: پنجشنبه 31 مرداد 98 ساعت 12:59
بررسی وضعیت بازار خودرو پس از تحولات اخیر ایران خودرو

اگرچه مدت‌هاست که بازار خودروی ایران متأثر از هر رویداد و اتفاقی با نوسان همراه می‌شود، ولی این بار بازار واکنشی به تغییر و تحولات مدیریتی در گروه ایران خودرو نشان نداد و روند با ثبات خود را حفظ کرد. دوشنبه پیش علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه در وضعیتی از برکناری «هاشم یکه‌زارع» مدیرعامل ایران خودرو خبر داد که همان روز وی در دفتر کار خود بازداشت شد. سخنگوی دولت اعلام کرد، مدیرعامل ایران خودرو به طور عمدی و بدون هماهنگی قیمت محصولاتش را افزایش داده و به همین خاطر برکنار می‌شود. در این زمینه بعضی از فعالان بازار خودرو پیش‌بینی می‌کردند که بازار متأثر از بازداشت مدیرعامل ایران خودرو و همچنین بعضی از معاونان و مدیران وی با روند صعودی در قیمت‌ها رو به رو شود حال آنکه ثبات قیمتی که از چند هفته پیش شروع شده بود این هفته هم تداوم پیدا کرد.

در حالی که سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاهداران خودرو عنوان کرده که هم اکنون روزهای تعطیلی را در خودروسازی کشور پشت سر می‌گذاریم این در وضعیتی است که خبر بازداشت مدیران ایران خودرو به‌طور حتم در هفته آینده تأثیر خود را بر بازار خودرو خواهد داشت. ولی بعضی کارشناسان در خصوص چرایی ثبات قیمت‌ها دلایل گوناگونی مطرح می‌کنند که به نظر می‌رسد عرضه مناسب از طرف خودروسازان بیشترین تأثیر را داشته است. در این زمینه یک فعال بازار عنوان می‌کند که تکمیل خودروهای ناقص از طرف خودروسازان شتاب گرفته و به موازات آن تحویل محصولات ثبت نامی در دستور کار تولید‌کنندگان قرار دارد که همین موضوع عامل تثبیت قیمت‌ها در بازار شده است. ولی در وضعیتی گروه‌های خودروساز روند عرضه محصولات خود به بازار را تسریع کرده‌اند که کارکنان این شرکت‌ها و همچنین قطعه سازان در تعطیلات تابستانی به سر می‌برند. امسال برخلاف گذشته، در حالی که خطوط تولید خودروسازان به خاطر اورهال کردن مسدود بود، آن‌ها با تمرکز بر تکمیل خودروهای ناقص روند عرضه به بازار را بهبود بخشیدند. همین اتفاق توانست نه تنها روند افزایش قیمت را متوقف کند که شاهد بودیم که قیمت بعضی از محصولات در مسیر کاهشی حرکت کرد.

در کنار مساله افزایش عرضه توسط گروه‌های خودروساز، فعالان بازار تاکید دارند که نبود متقاضی و خروج از وضعیت هیجانی هم به سهم خود موجب شده تا بازار روند با ثبات خود را حفظ کند. در واقع این فعالان تاکید دارند که خروج بازار از وضعیت هیجانی باعث شده تا عرضه و تقاضا به نوعی به تعادل برسند. به سخن دیگر، خروج تقاضای کاذب از بازار از یک طرف و افزایش عرضه توسط گروه‌های خودروساز موجب رسیدن بازار به نقطه تعادلی شده است.به عقیده آنها آنچه در وضعت کنونی از اهمیت ویژه بر خوردار است حفظ شرایط موجود است. برای نگهداشتن بازار در این نقطه تعادل، جلوگیری از هیجانی شدن بازار و ورود مجدد تقاضای کاذب، در کنار حفظ روند فعلی عرضه محصولات توسط گروه‌های خودروساز باید در دستور کار سیاست گذاران کلان بخش خودرو قرار داشته باشد. چنانچه سیاست گذار ارشد بتواند به‌طور همزمان این دو مهم را مدیریت کند، می‌توان امیدوار بود که بازار روی موج ثبات به حرکت خود ادامه دهد. اکنون به‌سراغ بازار می‌رویم تا ببینیم قیمت محصولات طی هفته‌ای که گذشت چگونه بوده است.

کم‌تحرکی قیمت‌ها

همان‌طور که گفته شد آرامش بر بازار خودرو حاکم شده و هم اکنون قیمت‌ها در جاده ثبات حرکت می‌کند. طبق اظهارات فعالان بازار، پراید 111 هم اکنون با قیمت 47 میلیون و 800 هزار تومان در بازار موجود است. این خودرو پیش‌تر در قیمت 50 میلیون تومان تثبیت شده بود، در چند وقت گذشته به تدریج روند کاهشی را طی کرده است و هم اکنون با قیمت ذکر شده در اختیار خریداران قرار دارد. دیگر خودروی خانواده پراید یعنی مدل 131 هم قیمت 44 میلیون و 300 هزار تومانی را به نام خود ثبت کرده است. این خودرو پیش‌تر در بازه 45 تا 46 میلیون و 500 هزار تومان نوسان داشت. سری هم به بازار تیبای صندوق‌دار بزنیم. این خودرو در وضعیت حاضر با قیمت 52 میلیون از طرف فروشندگان عرضه می‌شود؛ پس تیبای صندوق‌دار نسبت به هفته‌های گذشته حدود  یک میلیون تومان از قیمت خود را از دست داده است. دیگر خودروی خانواده تیبا، یعنی تیبا2 نیز هم اکنون با قیمت 57 میلیون تومان در بازار حضور دارد. این خودروی هاچ‌بک هم به تبعیت از مدل سدان خود در مدت مشابه یک میلیون تومان از قیمت خود را از دست داده است. ساینا با جعبه دنده دستی هم در هفته‌جاری با قیمت 56 میلیون و 500 هزار تومان معامله شد. از بازار کوییک با جعبه دنده دستی هم خبر می‌رسد این خودرو با پرداخت 64 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات هم اکنون  با قیمت 165 میلیون و 500 هزار تومان در بازار موجود است. همین خودرو با جعبه دنده معمولی با قیمت 122 میلیون عرضه می‌شود. همچنین پژو 206 تیپ2 و تیپ 5 طی هفته‌ای که گذشت به ترتیب با قیمت 82 میلیون و 500 میلیون تومان و 95 میلیون و 500 هزار تومان عرضه شدند. همچنین قیمت پژو 206 صندوق‌دار که همواره کمی از قیمت 206 تیپ 5 بیشتر بود، هم اکنون با قیمت 95 میلیون تومان از طرف فروشندگان عرضه می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده قرار گرفتن قیمت پژو صندوقدار زیر قیمت پژو 206 تیپ 5 در بازار است. پژو 405 معمولی هم اکنون با قیمت 74 میلیون و 500 هزار تومان در بازار حضور دارد. مدل SLX این خودرو هم به قیمت 83 میلیون تومان، در دسترس خریداران قرار دارد. سمند LX نیز هم اکنون  با قیمت 79 میلیون و 500 هزار تومان از طرف فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود. همین خودرو با مدل EF7  هم 81 میلیون تومان قیمت خورده است. اکنون سراغ محصولات رنو در بازار می‌رویم. طی هفته‌ای که گذشت، ساندرو استپ‌وی اتومات با قیمت 183 میلیون در بازار موجود بود. ساندرو هم با جعبه دنده اتومات 171 میلیون تومان در بازار قیمت دارد و 127 میلیون تومان قیمتی است که فعالان بازار برای پارس‌تندر در نظر گرفته‌اند. تندر E2 هم با قیمت 125 میلیون تومان قابل خریداری است. رانا هم طی هفته‌ای که گذشت 77 میلیون تومان و 500 هزار تومان قیمت خورد.

بررسی قیمت دنا در بازار نشان می‌دهد در وضعیتی که دنا معمولی در بازار با قیمت 110 میلیون تومان موجود است. دناپلاس با پیشرانه توربوشارژ با قیمت 175 میلیون تومان معامله می‌شود. اکنون سراغ دو خودروی مونتاژی ایران‌ خودرو یعنی پژو 2008 و دانگ‌فنگ H30 کراس می‌رویم. خودروی مونتاژی فرانسوی ایران‌ خودرو در بازار 316 میلیون تومان قیمت دارد و محصول چینی این خودروساز هم با قیمت 131 میلیون و 500 هزار تومان قابل خریداری است. همچنین نگاهی به قیمت دو محصول مونتاژی سایپا می‌اندازیم. چانگان خودروی مونتاژی چینی این خودروساز هم اکنون با قیمت 177 میلیون تومان از طرف فروشندگان عرضه می‌شود. سراتو محصول مونتاژی کره‌ای سایپا نیز هم اکنون با پرداخت 300 میلیون تومان در اختیار خریداران قرار می‌گیرد.

دنیای اقتصاد

مرور وقایع مهم چند ماه گذشته صنعت خودرو

8 گزینه‌ برای جایگزینی مدیرعامل ایران خودرو

رویدادهای مهم خودرویی در آخرین هفته مرداد ماه 98

بازداشت مدیران ایران خودرو یک ظاهرسازی تکراری است

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar