فونیکس آریزو ۶ پرو

بروزرسانی در: پنج شنبه 12 بهمن 02 ساعت 13:21
فونیکس آریزو 6 پرو

مدیران خودرو که محصولات لوکس خود را نظیر تیگو 7 پرو، تیگو 8 پرو و فونیکس Fx، تحت برند فونیکس به بازار عرضه کرده است در سال 1401 خودروی آریزو 6 پرو را روانه بازار ایران کرد. آریزو 6 پرو را نمیتوان چندان خودروی جدیدی در نظر گرفت چرا که فیس لیفتی از آریزو 5 می باشد و در بازار چین با نام آریزو 5 پلاس شناخته میشود!

بررسی فونیکس آریزو ۶ پرو

آریزو ۶ پرو در بخش نمای ظاهری و امکانات رفاهی تفاوتهایی با نسخه معمولی آریزو ۶ دارد که از جمله تغییرات ظاهری میتوان به مواردی نظیر تغییر نمای جلویی و عقبی خودرو، استفاده از جلوپنجره بزرگتر و طراحی جدید چراغهای عقب اشاره کرد و از تغییرات و بهبودهای امکانات رفاهی میتوان به فرمان جدید D کات ، صفحه کیلومتر کاملا دیجیتالی، مانیتور بزرگتر ، تغییر جالیوانی از پشت دسته دنده به کتار دسته دنده و حذف پنل لمسی سیستم تهویه مطبوع اشاره کرد.

نمای داخلی آریزو 6 پرو

نکته ناخوشایند قضیه این است که آریزو ۶ پرو در بخش فنی هیچ تغییری نکرده است و از همان موتور گیربکسی که در آریزو ۶ و در آریزو ۵ نیو استفاده شده است در این خودرو نیز بدون هیچ تغییری استفاده شده است! این خودرو باید به جدال رقبایی از گروه بهمن و کرمان موتور یعنی رسپکت و کی ام سی J7 برود که البته رسپکت بهمن موتور ارزان‌تر از دو خودروی دیگر می‌باشد.

طراحی بیرونی آریزو ۶ پرو 

طراحی چری آریزو ۵ پرو بسیار زیباتر از نسخه معمولی آریزو ۶ می باشد و همین طراحی قابل قبول و گیرا باعث شده است تا خریداران بیشتری به سمت این خودرو جذب شوند. در نمای جلویی شاهد استفاده از جلوپنجره بزرگتر از نوع پلاستیک پیانویی هستیم که تا روی سپر را نیز پوشانده است و نمای اسپرتی به بخش جلویی خودرو داده است هر چند که با توجه به جنسی که دارد که خیلی زود ممکن است به خط و خش بیفتد. در بخش نمای جانبی تفاوت خاصی نسبت به نسخه قبلی دیده نمیشود اما در نمای عقبی خودرو شاهد تغییرات گسترده ای هستیم که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • چراغهای عقب با گرافیک جذاب که بوسیله یک نوار به یکدیگر متصل شده اند 
  • جاپلاکی از روی سپر به روی درب صندوق تغییر مکان داده است.
  • خروجی اگزوزها بزرگتر و شکیل تر شده اند البته که فیک هستند و در رقیب این خودرو یعنی کی ام سی J7 شاهد خروجی های اگزوز واقعی هستیم!

آریزو 6 پرو

به طور کلی طراحی آریزو ۶ پرو برگ برنده آن است و به خوبی می‌تواند با طراحی پخته‌اش از پس رقبای این رده قیمتی بر بیاید یا حداقل شکست نخورد!

طراحی داخلی آریزو ۶ پرو و امکانات آریزو ۶ پرو

وقتی به کابین آریزو ۶ پرو وارد میشویم با همان کابین آریزو ۶ معمولی مواجه میشویم که البته هم در نمای ظاهری و هم در بخش آپشنها دچار تغییرات و بهبودهایی شده است که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از تریم قرمز رنگ هم در چرم صندلی ها و هم داشبورد که شاید استفاده از این رنگ به مذاق برخی ها خوش نیاید!
  • صفحه پشت آمپر کاملا دیجیتالی شده استو
  • غربیلک فرمان همان D کات است اما اسپرت تر به نظر میرسد.
  • شاهد مانیتور بزرگتری هستیم که از ۹ اینچ به ۱۰.۲۵ اینچ افزایش پیدا کرده است.
  • بخش تهویه دیگر به صورت لمسی تنظیم نمیشوند و به صورت فیزیکی قابل تنظیم هستند که باعث میشود در حین رانندگی هنگام تنظیم سیستم تهویه مطبوع خودرو حواس راننده کمتر پرت شود!
  • جالیوانی از پشت اهرم دسته دنده به کنار اهرم دسته دنده تغییر مکان داده است.
  • سنسور باران، رادار نقطه کورBSD، رادار تغییر لاین LCA و رادار تصادف عقب ، نورپردازی داخلی ۶۴ رنگ - تنظیم برقی ارتفاع نور - چراغ بدرقه ، شارژر وایرلس ، آنتی‌ترپ برای سانروف و شیشه از جمله مواردی است که به نسخه آریزو ۶ پرو اضافه شده است.
نمای داخل آریزو 6 پرو

نمای داخل آریزو ۶ پرو

همانطور که اشاره شد آریزو ۶ پرو دارای رادارهای مختلف است خصوصا رادار نقطه کور که بسیار کاربردی است اما در رقیب این خودرو یعنی کی ام سی J7 آپشنهای رادار را نمیبینیم. اگرچه آریزو ۶ پرو امکانات بیشتری نسبت به رقیب اصلیش یعنی کی ام سی J7 دارد اما از کیفیت ساخت پایین‌تری خصوصا در بخش کابین برخوردار است و در کارکردهای پایین کم کم کابین آن به سر و صدا می افتد. یکی دیگر از نکات مثبت آریزو ۶ پرو در برابر کی ام سی J7 این است که ۲ عدد پورت USB دارد که برای شارژ گوشی خصوصا در مسافرتها کاربردی است.در بخش بعدی به بررسی مشخصات آریزو پرو و تجربه رانندگی با آن میپردازیم.

مشخصات آریزو ۶ پرو

در بخش فنی آریزو ۶ پرو دقیقا مشابه با آریزو ۶ معمولی و آریزو ۵ نیو IE می باشد و متاسفانه با اینکه این خودرو در بخش امکانات و نمای ظاهری پیشرفت خوبی داشته است اما در بخش فنی دست نخورده باقی مانده است! آریزو ۶ پرو از یک پیشرانه ۱.۵ لیتری توربو با ۱۴۷ اسب بخار قدرت و ۲۱۰ نیوتن متر گشتاور بهره میبرد که این نیرو را ازطریق یک گیربکس اتوماتیک CVT با قابلیت تعویض ۹ دنده مصنوعی! به چرخهای جلو منتقل میکند و قادر است شتاب صفر تا صدی در حدود ۱۰ ثانیه به ارمغان بیاورد که باتوجه به گیربکس CVT عدد بسیار قابل قبولی می‌باشد. خوشبختانه در گیربکسهای CVT نسل جدیدتر شاهد تاخیرهای نسلهای قبلی نیستیم و عکس العمل پدال گاز برای معکوسها و حتی شروع حرکت بسیار مناسب است. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو حدود ۷ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر اعلام شده است که این عدد برای زمانی است که رانندگی بدون فشردن زیاد پدال گاز داشته باشید و به اصطلاح سرگازرانندگی کنید و در صورت رانندگی پرفشار این عدد میتواند به ۹ الی ۱۰ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر هم افزایش پیدا کند. طول، عرض و ارتفاع خودرو به ترتیب ۴۷۱۰ میلیمتر، ۱۸۲۵ میلمیتر و ۱۴۹۰ میلیمتر است و فاصله محوری آن نیز ۲.۶۷ متر است که فضای خوبی هم برای سرنشینان جلو و هم برای سرنشیان عقب به ارمغان می آورد که البته فضای سر سرنشینان عقب برای افراد قد بلند کمی محدود است و نسبت به کی ام سی J7 کمی فضای محدودتری دارد.

آریزو 6 پرو

آریزو ۶ پرو دارای دو حالت رانندگی اکو و اسپرت است که حالت اکو همان رانندگی معمولی است و در حالت اسپرت شتابگیری کمی بهبود می‌یابد والبته که مصرف سوخت نیز کمی بالاتر میرود! یکی از مشکلات پیشرانه های توربو حساسیت به بنزین است که حتما باید از بنزین سوپر یا بنزین معمولی با اکتان مرغوب استفاده کنید تا موتور ماشینتان به ناک زدن و چلق چلق کردن نیفتد و عمر مفید آن نیز افزایش یابد. به طور کلی رانندگی با آریزو ۶ پرو بسیار راحت است و علی رغم اینکه طول ماشین چیزی در حدود ۴.۷ متر است اما ماشین تو دستی هست و با توجه به سیستمهای امنیتی نظیر رادارها رانندگی ایمنی را میتوانید با این خودرو تجربه کنید. یکی از نقاط قوت این خودرو ترمزهای آن است که در این رده قیمتی ترمزهای قابل اطمینانی ارائه میدهد و نسبت به خودروهای رقیبش تا حدودی بهتر عمل میکند. وقتی با آریزو ۶ پرو تخته گاز میکنید و دور موتور بالای عدد ۴ میرود اینجاست که کمی ازار دهنده میشود و صدای نسبتا زیادی به کابین نفوذ میکند که آن هم بیشتر به گیربکس CVT آن برمیگردد. سیستم تعلیق این خودرو نسبت به هم رده های خودش کمی خشک تر است و به طور کلی از این خودرو نمیتوان به عنوان خودرویی نرم یاد کرد! به طور مثال بهمن رسکت که ارزان تر از این خودرو نیز می باشد تا حدودی سیستم تعلیق نرم‌تری دارد. در بخش هندلینگ نیز رانندگی با آریزو ۶ پرو بسیار راضی کننده است اگرچه رقیب کرمان موتوری آن یعنی کی ام سی J7 اطمینان بیشتری در سر پیچها به شما میدهد.

امنیت آریزو ۶ پرو

آریزو ۶ پرو با توجه به امکانات امنیتی مناسبی که دارد موفق به کسب ۵ ستاره ایمنی از موسسه C-NCAP چین شده است. خصوصا اینکه این خودرو مجهز به رادار نقطه کور است و این رادار میتواند از تصادفات سهمگین جلوگیری به عمل آورد!

قیمت و ارزش خرید آریزو ۶ پرو

قیمت آریزو ۵ پلاس یا همان آریزو ۶ پرو در چین چیزی در حدود ۱۴ هزار دلار می باشد و باتوجه به قیمتی که در ایران دارد تقریبا دوبرابر است از این حیث نمیتوان ارزش خرید چندان بالایی برای این خودرو در نظر گرفت هرچند که متاسفانه اکثر خودروهای موجود در ایران نیز همین وضعیت را دارند. به طور کلی با توجه به طراحی خوب ، بازار خرید و فروش مناسب و گستردگی خدمات پس از فروش خرید آن چندان غیر منطقی نیز  به نظر نمیرسد. اگر در این رده قیمتی قصد خرید خودروی غیرچینی کارکرده دارید که دردسرهای توربوشارژ و بنزین هم نداشته باشد به طور قطع سراتو مونتاژ آپشنال کم کارکرد بهترین گزینه می‌باشد.

ارزش خريد فونیکس آریزو ۶ پرو

10
0 5.7

رقبای فونیکس آریزو ۶ پرو

جدی ترین رقیب آریزو 6 پرو، کی ام سیJ7 می باشد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارند. به طور کلی اگر آپشن بیشتری از خودروی خود میخواهید و کیفیت متریال کابین و طراحی آن در اولویت بعدی است آریزو 6 پرو را انتخاب کنید و اگر خودرویی با طراحی متفاوت تر و با کیفیت کابین بالاتر و هندلینگ بهتر مد نظر دارید کی ام سی J7 میتواند انتظارات شما را برآورده کند البته که میتوانید کمی پول سیو کنید وبه سراغ رقیب ارزان تر این دو خودرو یعنی بهمن رسپکت بروید که تفاوت خاصی در بخش فنی با آریزو 6 پرو ندارد و فقط در قسمت آپشن کمی ضعیف تر است.


مشخصات فنی فونیکس آریزو ۶ پرو

نام لاتین خودرو Arrizo 6 Pro
کلاس بدنه سدان
سگمنت جهانی C
کشور سازنده ایران
سال طراحی 2018
تعداد سرنشین 5
شرکت عرضه کننده مدیران خودرو
گارانتی 5 سال یا ۱۵۰ هزار کیلومتر گارانتی به همراه ۲ سال سرویس رایگان
حجم موتور 1498 سی سی
نوع موتور توربو
محل قرارگیری موتور جلو
محور محرک دیفرانسیل جلو
گیربکس 9 سرعته CVT اتوماتیک
تعداد سیلندر 4
نوع سیلندر خطی
تعداد سوپاپ 16
قدرت 144 اسب بخار در 5500 دور بر دقيقه
گشتاور 210 نيوتن متر در 1750-4000 دور بر دقيقه
حداکثر سرعت 180 کيلومتر بر ساعت
شتاب 0-100 10 ثانيه
نوع سوخت بنزین
سیستم سوخت رسانی انژکتوری با پاشش مستقیم سوخت
سیستم تعلیق جلو مک فرسون
سیستم تعلیق عقب اکسل یک تکه میله پیچشی
نوع فرمان برقی
طول 4710 میلیمتر
عرض 1825 میلیمتر
ارتفاع 1490 میلیمتر
فاصله محوری 2670 میلیمتر
وزن 1358 کیلوگرم
رینگ و لاستیک جلو 205/50R17
رینگ و لاستیک عقب 205/50R17
مصرف سوخت ترکیبی 6.4 لیتر در صد کیلومتر
حجم باک 55 لیتر
استاندارد آلایندگی يورو 5
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک با پنل لمسی - دارای فیلتر تصفیه هوا
سیستم صوتی ، تصویری و مالتی مدیا ۶ بلندگو به همراه ساب ووفر-دارای بلوتوث و USB-مانیتور 10.25 اینچی با قابلیت اتصال از طریق بلوتوث و رهیاب GPS
غربیلک فرمان غربیلک فرمان 3 شاخه D کات با قابلیت تنظیم در 4 جهت، دارای روکش چرمی و مجهز به کلید های کنترل سیستم صوتی و کروز کنترل
سیستم صندلی های جلو صندلی راننده با قابلیت تنظیم در 6 جهت و تنظیم گودی کمر در 4 جهت، دارای گرمکن صندلی و روکش چرمی
سیستم صندلی های عقب روکش چرمی - قابلیت تا شدن صندلی عقب
سیستم روشنایی جلو چراغ های جلو دارای تنظیم ارتفاع الکتریکی - دارای سنسور نور برای روشن شدن خودکار چراغ ها - دارای چراغ بدرقه و پنل روشنایی روی درب خودرو- چراغ روشنایی روز DayLight
سیستم روشنایی عقب چراغ های ترمز LED دارای مه شکن
سنسورهای پیش فعال سنسور پارک جلو و عقب / سیستم پایش باد تایر ها TPMS / رادار نقطه کور BSD، رادار هشدار تغییر لاین LCA، رادار هشدار ترافیک جانبی RCTA
سیستمهای کمکی راننده کروز کنترل / دوربین 60 درجه / سیستم انتخاب نوع رانندگی (eco-sport) / دارای سیستم اتوهلد و ترمز پارک برقی
سیستم آینه ها آینه های جانبی با تنظیم و تا شوندگی برقی مجهز به گرمکن
سیستم شیشه ها شیشه عقب دارای گرمکن - هر ۴ شیشه دارای بالابر برقی اتوماتیک به همراه پاور ویندوز
سیستهای سقف سانروف
کیسه های هوا 6 عدد، راننده، سرنشین، جانبی و پرده ای
سیستم های امنیتی و حفاظتی سیستم ضد سرقت ایموبلایزر - سیستم هشدار دهنده باز ماندن درب های خودرو - کمربند ایمنی ۳ نقطه ای برای تمام سرنشینان - سیستم ورود و خروج و استارت بدون کلید KeyLess
ترمزهای جلو: دیسکی خنک شونده
ترمزهای عقب دیسکی خنک شونده
سیستم فرمان و هدایت پذیری برقی
سیستم های ترمز و پایداری ترمز ضد قفل ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD-سیستم ترمز کمکی BA - سیستم کنترل پایداری خودرو ESP - سیستم کنترل کشش TCS

عکس فونیکس آریزو ۶ پرو

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "فونیکس آریزو ۶ پرو"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
میلاد
مهمان

آریزو ۶ پرو تو رنج قیمتی خودش بهترین گزینه صفرکیلومتره

فرهاد
مهمان

حیف از ایران که دست ما افتاده