فونیکس آریزو ۶ جی‌ تی

بروزرسانی در: شنبه 29 مهر 02 ساعت 22:45
فونیکس آریزو 6 جی‌ تی

بررسی فونیکس آریزو ۶ جی‌ تی

آریزو ۶ GT ،جدید ترین عضو خانواده ی آریزو در ایران، توسط کمپانی مدیران خودرو تحت برند فونیکس در سال ۱۴۰۲ معرفی شد. آریزو ۶ GT که در بازار های جهانی با نام هایی همچون Omoda S5 GT و آریزو ۵ GT شناخته می شود، در سال ۲۰۲۱ توسط کمپانی چینی چری به بازار جهانی عرضه شد. این خودرو بر روی پلتفرم M1X تولید شده است که مشابه آریزو ۶ پرو است و در حقیقت فیس لیفت آن محسوب می شود. آریزو ۶ GT به نوعی نسخه هیجان انگیز و اسپرت آریزو ۶ پرو می باشد. 

آریزو 6 GT

آریزو ۶ GT با نام آریزو GX نیز شناخته می شود و در ایران با پیشرانه ۱.۶ لیتری توربو ۴ سیلندر عرضه خواهد شد که مشابه با تیگو ۸ پرو و فونیکس FX می‌باشد. گیربکس آریزو ۶ GT از نوع  ۷ سرعته دو کلاچه تر می‌باشد و قدرت موتور را به چرخ های جلو منتقل می کند. نزدیک‌ترین رقیب آریزو ۶ GT را میتوان کی ام سی J7 کرمان موتور نامید که باید دید بعد از عرضه در ایران مصرف کنندگان همانند کی ام سی J7 روی خوش به آریزو ۶ GT نیز نشان خواهند داد یا خیر.

طراحی آریزو ۶ GT

آریزو ۶ GT در ظاهر بیانگر یک خودروی به روز و اسپرت می باشد و در نگاه اول متوجه می شویم که با یک خودروی جوان پسند رو به رو هستیم. در نمای جلو و عقب شاهد شباهت هایی با آریزو ۶ پرو هستیم. در نمای جلو آریزو ۶ GT شاهد یک جلوپنجره بزرگ چند وجهی هستیم که ملقب به X Shape است و این سبک طراحی در خودرو های لکسوس مرسوم است. در آریزو ۶ GT طراحی چراغ های جلو دارای خطوط تیز شده است و همراه با کاپوتی حجیم و جلوپنجره بزرگ نمای خشن و جدی را به خودرو بخشیده است. جالب است بدانید که مه شکن های جلو فقط در نسخه های صادراتی موجود هستند و در بازار چین موجود نمی باشد.

آریزو 6 GT

در نمای جانبی تفاوت آنچنانی با آریزو ۶ پرو یا حتی آریزو ۵ پرو و اسپرت ندارد و شاهد همان خطوط طراحی بر روی درب ها هستیم. تنها تفاوت چشمگیر در نمای جانبی رینگ های ۵ پر دوبل مشکی ۱۷ اینچی هستند که همراه با کالیپر های نارنجی جلوه اسپرتی را به خودرو بخشیده اند.

آریزو 6 GT

در نمای عقب شاهد همان طراحی آریزو ۶ پرو هستیم و صرفا گرافیک چراغ های عقب تفاوت کرده اند و به رنگ خاکستری تغییر پیدا کرده اند و در پایین هم خروجی های دوبل چهارگانه خودنمایی می کنند که البته همگی فیک هستند!

آریزو 6 GT

داخل آریزو ۶ GT

الگوی طراحی داخل کابین آریزو ۶ GT به آریزو ۵ اسپرت و آریزو ۶ پرو شباهت هایی دارد؛ برای مثال دریچه های هوا به صورت نوار باریک سرتاسری هستند یا کنسول وسط طراحی نامتقارنی دارد یا بخش میانی که کاملا به آریزو ۵ اسپرت شباهت دارد. در بخش میانی شاهد یک سر دنده کوچک هستیم که اغلب در خودرو های لوکس دیده می شود و در خودرو های اسپرت یا GT مرسوم نیست. درون کابین آریزو ۶ GT شاهد فرمان D-Cut با ابعاد تقریبا بزرگ همراه با روکش چرم و دکمه های زیاد بر روی آن هستیم. در کل ابعاد و اندازه آریزو ۶ GT تفاوت آنچنانی با آریزو ۶ پرو و یا حتی آریزو ۵ اسپرت ندارد و همچنان جزو سدان های کوچک محسوب می شود.

داخل آریزو 6 GT

آریزو ۶ GT دارای امکانات رفاهی و امنیتی مناسبی است و به رادار ها و سنسور های متنوعی مجهز است. آریزو ۶ GT دارای امکاناتی همچون یک صفحه نمایش دوگانه ۲۰ اینچی (صفحه کیلومتر ۱۰ + صفحه نمایش ۱۰)، دوربین ۳۶۰ درجه با کیفیت HD، سنسور باران، TPMS، کروز کنترل تطبیقی، سنسور نور، تودوزی داخلی چرم قرمز، ۶ عدد بلندگو، حالت رانندگی ECO/Sport، صندلی راننده ۶ جهت برقی، صندلی سرنشین جلو ۴ جهت برقی، گرمکن و سردکن صندلی های جلو، خروجی تهویه ردیف دوم، سیستم ورود به خودرو بدون نیاز به کلید و استارت دکمه ای و روشن کردن موتور خودرو از راه دور با ریموت است.

داخل آریزو 6 GT

بررسی مشخصات آریزو ۶ GT

مشخصات فنی آریزو ۶ GT بزرگترین تغییر نسبت به نسخه پرو است. آریزو ۶ GT دارای پیشرانه ۱.۶ لیتری توربو ۴ سیلندر است که قادر به تولید ۱۹۷ اسب بخار قدرت و ۲۹۰ نیوتن متر گشتاور است که این قدرت تولیدی توسط یک گیربکس ۷ سرعته دو کلاچه تر به چرخ های جلو روانه می شود و باید گفت آریزو ۶ GT نسبت به آریزو ۵ اسپرت و آریزو ۶ پرو قدرتمند تر است. لازم به ذکر است که این پیشرانه همان پیشرانه تیگو ۸ پرو و فونیکس FX است و مسلما به علت کمتر بودن وزن آریزو ۶ GT نسبت به این دو خودرو باید شاهد شتاب بیشتر و مصرف سوخت کمتر باشیم.

آریزو 6 GT

مصرف سوخت ترکیبی و شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر این خودرو طبق کاتالوگ به ترتیب ۶.۶ لیتر در هر صد کیلومتر و کمتر از ۷ ثانیه ذکر شده است. ابعاد آریزو ۶ GT تفاوت خاصی نسبت به آریزو ۶ پرو ندارد و دارای فضای پا و سر مناسبی برای سرنشین های عقب است و فضای صندوق آریزو ۶ GT معادل ۴۸۲ لیتر می باشد.

آریزو 6 GT

هنگام رانندگی کردن با این خودرو متوجه قدرتمند بودن پیشرانه و هماهنگی مناسب آن با گیربکس می شوید. گیربکس ۷ سرعته دوکلاچه تر که به گیربکس اسپرت نیز معروف است دنده ها را به نرمی و به سرعت تعویض می کند و بهترین عملکرد را دارد. سیستم تعلیق مانند آریزو ۶ پرو است؛ تعلیق محور جلو مک فرسون است و در ردیف جلو سواری نرمی را تجربه می کنیم اما تعلیق محور عقب تورشن بیم است که باعث می شود در ردیف دوم سواری نسبتا خشکی را تجربه کنیم و بهتر بود که در محور عقب از سیستم مولتی لینک استفاده می شد.

از مزایای این خودرو می توان به طراحی به روز، موتور قدرتمند، امکانات مناسب و از معایب آن می توان به قیمت بالا نسبت به رقبا، بازار دسته دوم ضعیف تر نسبت به رقبا و حساسیت توربو شارژ به بنزین ایران اشاره کرد.

امنيت فونیکس آریزو ۶ جی‌ تی

آریزو 6 GT در بخش امنیت حرف های زیادی برای گفتن دارد و یکی دیگر از تفاوت های این خودرو با نسخه پرو در این بخش است. آریزو 6 GT دارای آپشن های امنیتی و رادار ها و سنسور های گوناگونی می باشد که از آنها می توان به رادار نقطه کور، رادار هشدار خروج از پارک، رادار حرکت بین خطوط اضطراری، رادار هشدار خروج از لاین، رادار هشدار تغییر لاین، کروز کنترل تطبیقی، رادار کمکی در شرایط تراکم ترافیک، رادار کمکی کروز یکپارچه، رادار هشدار برخورد از جلو، سیستم ترمز خودکار اضطراری، رادار کنترل هوشمند نور بالا و رادار هشدار باز شدن درب ها اشاره کرد و می توان گفت آریزو 6 GT توانایی لازم برای رانندگی خودرکار سطح 2 را دارد. این در حالتی است که آریزو 6 پرو فقط دارای رادار های تشخیص سوژه در نقطه کور، رادار هشدار تغییر لاین و رادار هشدار ترافیک جانبی است. لازم به ذکر است که آریزو 6 GT در تست C-NCap، 5 ستاره کامل ایمنی را دریافت کرده است. در نتیجه آریزو 6 GT را می توان یکی از امن ترین سدان های چینی موجود در بازار ایران دانست.

ارزش خريد فونیکس آریزو ۶ جی‌ تی

آریزو 6 GT از نظر آپشن های رفاهی و امنیتی مناسب، طراحی به روز و اسپرت، مشخصات فنی و شتاب مناسب در شرایط مطلوبی قرار دارد و در صورتی که در رده قیمتی مناسبی به بازار عرضه شود ارزش خرید قابل قبولی خواهد داشت.

10
0 5.8

رقبای فونیکس آریزو ۶ جی‌ تی

قیمت آریزو 6 GT در بازار چین معادل 110 هزار یوآن یا 15 هزار دلار است که در رده قیمتی کی ام سی J7 قرار میگیرد. شاید طراحی آریزو 6 GT به اندازه کی ام سی J7 خاص و اغراق آمیز نباشد اما در بخش فنی از پیشرانه قدرتمندتر و با قابلیتهای حرکتی بیشتر بهره مند است و همینطور آپشنهای رفاهی و امنیتی بیشتری نیز دارد و در صورتی که در رده قیمتی کی ام سی J7 به بازار عرضه شود قطعا کفه ترازو به سمت نماینده مدیران خودرو یعنی آریزو 6 GT سنگینی خواهد کرد!


مشخصات فنی فونیکس آریزو ۶ جی‌ تی

نام لاتین خودرو Arrizo 6 GT
کلاس بدنه سدان
سگمنت جهانی C
کشور سازنده چین
سال طراحی 2022
تعداد سرنشین 5
شرکت عرضه کننده مدیران خودرو
حجم موتور 1598 سی سی
نوع موتور توربو
محل قرارگیری موتور جلو
محور محرک دیفرانسیل جلو
گیربکس 7 سرعته دو کلاچه تَر
تعداد سیلندر 4
نوع سیلندر خطی
تعداد سوپاپ 16
قدرت 197 اسب بخار در 5500 دور بر دقيقه
گشتاور 290 نيوتن متر در 2000 دور بر دقيقه
حداکثر سرعت 220 کيلومتر بر ساعت
شتاب 0-100 6.7 ثانيه
نوع سوخت بنزین
سیستم سوخت رسانی تزریق مستقیم
سیستم تعلیق جلو مک فرسون
سیستم تعلیق عقب غیر مستقل با فنر پیچشی
نوع فرمان برقی
طول 4680 میلیمتر
عرض 1825 میلیمتر
ارتفاع 1490 میلیمتر
فاصله محوری 2670 میلیمتر
وزن 1344 کیلوگرم
حجم صندوق 482 ليتر
رینگ و لاستیک جلو 205/50R17
رینگ و لاستیک عقب 205/50R17
مصرف سوخت ترکیبی 6.6 لیتر در صد کیلومتر
حجم باک 48 لیتر
استاندارد آلایندگی يورو 6
ستاره ایمنی 5 ستاره ایمنی از CNCAP
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک-خروجی تهویه ردیف دوم
سیستم صوتی ، تصویری و مالتی مدیا 6 عدد بلندگو-اندروید اتو و اپل کارپلی-نویگیشن-صفحه نمایش دوگانه 20 اینچی (صفحه کیلومتر 10 + صفحه نمایش 10)
غربیلک فرمان فرمان دی‌کات با تنظیم در 4 جهت-شیفتر پشت فرمان
سیستم صندلی های جلو روکش چرم-صندلی راننده 6 جهت برقی-صندلی سرنشین جلو 4 جهت برقی-گرمکن و سردکن صندلی های جلو
سیستم صندلی های عقب روکش چرم
سیستم روشنایی جلو دی‌لایت-مه شکن-کنترل هوشمند نور بالا-چراغ LED-تنظیم اتوماتیک ارتفاع نور
سیستم روشنایی عقب چراغ LED-مه شکن
سنسورهای پیش فعال سنسور باران-سنسور فشار باد تایرها-سنسور نور
سیستمهای کمکی راننده سیستم فرمان صوتی-ترمز پارک برقی-اتوهلد-رادار کمکی در شرایط تراکم ترافیک-رادار کمکی کروز یکپارچه-هشدار برخورد از جلو-دوربین 360 درجه-کروز کنترل تطبیقی-حالت رانندگی ECO/Sport-رادار نقطه کور-رادار هشدار خروج از پارک-رادار حرکت بین خطوط اضطراری-رادار هشدار خروج از لاین و هشدار تغییر لاین
سیستم آینه ها آینه جانبی برقی تاشو با گرمکن-آینه عقب الکتروکرومیک
سیستم شیشه ها برقی-پاور ویندوز
سیستهای سقف سانروف برقی 2 حالته + پرده دستی
سایر موارد روشن کردن موتور خودرو از راه دور با ریموت-شارژر وایرلس-پورت USB در ردیف جلو و عقب-خروجی برقی 12 ولت-چراغ بدرقه
کیسه های هوا 6 عدد
سیستم های امنیتی و حفاظتی سیستم ضد سرقت ایموبلایزر-هشدار باز شدن درب ها-سیستم ورود به خودرو بدون نیاز به کلید و استارت دکمه ای
ترمزهای جلو: دیسکی خنک شونده
ترمزهای عقب دیسکی
سیستم فرمان و هدایت پذیری برقی
سیستم های ترمز و پایداری سیستم ترمز خودکار اضطراری-سیستم ضد قفل ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD-سیستم کمکی ترمز BA

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

اولین نفر باشید که دیدگاه خود را می نویسد

avatar