پاژ

بروزرسانی در: دوشنبه 13 شهریور 02 ساعت 10:42
پاژ

پاژ، محصول مشترک ایران خودرو و سایپا که با نام تجاری K112 نیز شناخته می شود و چند سالی است بحث آن با لقب جانشین پراید بر سر زبان ها است و بالاخره در فروردین ۱۴۰۲ توسط سایپا به صورت رسمی به وزیر صمت معرفی شد و طبق گفته های سایپا، قرار است که در تابستان ۱۴۰۳ عرضه شود. ایران خودرو و سایپا هر کدام به صورت جداگانه قرار است این محصول را بر پایه پلت فرم رنو کویید به بازار خودرویی کشورمان عرضه کنند. جالب است بدانید پاژ به معناز فاز است و همچنین نام زادگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی، شاعر حماسه سرای ایرانی است و نام روستایی واقع در تقاطع جاده کارده به کلات نادری و ۱۵ کیلومتری شمال شهر مشهد می باشد. در ادامه با بررسی پاژ و مشخصات پاژ با Z4Car همراه باشید.

بررسی پاژ

ماشین پاژ که در کلاس هاچبک کراس و در سگمنت A قرار میگیرد به اسم یک خودروی اقتصادی معرفی شد و بر روی پلتفرم رنو کویید ساخته شده که آن هم یک خودروی اقتصادی در سطح بین المللی است. خودرو های دیگری همچون داچیا اسپرینگ و دانگ فنگ EV EX1 نیز بر روی این پلتفرم ساخته شده اند. رنو کویید که در کشور هایی همچون برزیل و بریتانیا و هند بوده است، با دو پیشرانه سه سیلندر متفاوت ۱ و ۰.۸ لیتری عرضه شد که هر کدام به ترتیب قادر به تولید توانی به میزان ۵۴ و ۶۷ اسب بخار قدرت هستند.

 

این خودرو که از سال ۲۰۱۵ تا الان در حال تولید است با دو گیربکس ۵ دنده ی دستی و نیمه اتومات نیز موجود است. رنو کویید که در بریتانیا دارای دو کیسه هوا است در آزمون NCap این کشور هیچ ستاره ی ایمنی دریافت نکرد اما در کشور برزیل که دارای چهار کیسه هوا است در آزمون NCap لاتین سه ستاره ی ایمنی دریافت کرد.

امنیت رنو کویید

امنیت رنو کویید

پاژ در ایران قرار است که با یک موتور ۳ سیلندر حدودا ۱ لیتری تنفس طبیعی خطی ۱۲ سوپاپه که به ۳F0N هم معروف است و قادر به تولید توانی به میزان ۷۰ اسب بخار و گشتاوری به میزان ۹۰ تا ۱۰۰ نیوتن متر است، تولید شود. توان این پیشرانه توسط یک گیربکس ۵ دنده ی دستی به چرخ های جلو این خودروی حدودا ۸۰۰ کیلوگرمی منتقل می شود و طبق گفته های مدیر عامل سایپا، قرار است این خودرو در آینده ی نزدیک با گیربکس اتوماتیک و پیشرانه ی نیمه برقی تولید شود اما فعلا تمرکز بر روی نطسخه دنده دستی می‌باشد. خوشبختانه پیشرانه ی پاژ نسبت به همتا های برزیلی و هندی خود قدرتمند تر است و گفته ها حاکی از این است که پاژ قرار است طبق رنو کویید نسخه ی برزیلی ساخته شود و این یعنی ایمنی بالا تر نسبت به نسخه ی هندی.

طراحی ظاهری پاژ

طراحی بیرونی پاژ دقیقا شبیه به رنو کویید است و تقریبا می توان از آن بعنوان فیس لیفت رنو کویید نام برد. در نمای جلو، در نگاه اول، متوجه شباهت زیاد پاژ به کویید می شویم؛ چراغ های روشن در روزِ تقریبا باریک متصل به جلو پنجره، چراغ های اصلی که در زیر قرار دارند، سپر و ... همگی شباهت زیادی به رنو کویید دارند.

در نمای جانبی کاملا مشابه رنو کویید، شاهد ضربه گیر های پلاستیکی مشکی رنگ بالای چرخ ها و ضربه گیر مشکی رنگ در پایین در ها هستیم و تنها تفاوتی که می توانیم متوجه آن شویم وجود باربند بر روی سقف است که آن هم در نسخه ی هندی مشاهده می شود.

نمای جانبی پاژ

نمای جانبی پاژ

در نمای عقب پاژ هم همچون نمای جانبی و جلو هیچ تفاوت آنچنانی نسبت به رنو کویید مشاهده نمی کنیم؛ چراغ های عقب، درب صندوق و سپر همگی مشابه رنو کویید هستند و فقط چراغ ها کمی از نظر طراحی و سایز متفاوت هستند.

ماشین پاژ

ماشین پاژ

داخل پاژ

وقتی به کابین پاژ وارد میشویم، به علت طراحی متفاوت داشبورد و صندلی ها کمی فضا برای سرنشینان کوچک است؛ برای مثال راننده وقتی به جلو نگاه کند کمی از سقف را نیز می بیند! یا طبق گفته ها فرمان تنظیم ارتفاع ندارد و این خود دلیلی است برای کمتر شدن فضای راننده! اما در کل با درنظر گرفتن فضای کم سرنشین ها، صندوق عقب ۲۷۹ لیتری آن که در این سایز می توان گفت نوبر است. 

نمای داخل کابین پاژ

داخل پاژ

امکانات پاژ

از آپشن های این خودرو می توان به فرمان نیمه برقی، دو عدد ایربگ، صفحه کیلومتر دیجیتال، ESP، TCS، سنسور عقب، ترمز ABS، توزیع نیروی ترمز، دی لایت، آینه بغل برقی، چراغ های پوزیشن و سنسور نور اشاره کرد؛ که در کل باید گفت نسبت به رنو کویید دارای آپشن های بیشتری است!

مشخصات پاژ

موتور پاژ

پیشرانه ی این خودرو یک موتور سه سیلندر تنفس طبیعی ۱۲ سوپاپه ۱ لیتری است که با کد ۳F0N نیز شناخته می شود و تولید ایرانخودرو است. این پیشرانه قادر به تولید توانی به میزان ۷۰ اسب بخار قدرت و ۹۰ تا ۱۰۰ نیوتن متر گشتاور است که طبق تخمین ها، احتمالا شتاب ۱۷ یا ۱۸ ثانیه ای را برای این خودروی حدودا ۸۰۰ کیلوگرمی به ارمغان می آورد و طبق مشخصات ذکر شده احتمالا مصرف سوختی معادل ۵ لیتر در هر صد کیلومتر داشته باشد که کاملا مناسب یک خودروی اقتصادی است.

پیشرانه پاژ

پیشرانه پاژ

گیربکس این خودرو نیز از نوع ۵ سرعته دستی است که قدرت تولید شده ی موتور را به چرخ های جلو منتقل می کند. ابعاد خودرو حدودا با پراید هاچبک برابری می کند و ابعاد آن به ترتیب طول،عرض و ارتفاع معادل ۳۸۰۰ میلیمتر، ۱۵۹۰ میلیمتر و ۱۴۹۰ میلی‌متر است و فاصله محوری آن نیز به ۲۴۳۰ میلی‌متری می‌رسد.

پاژ

موتور نه چندان قوی و مصرف سوخت پایین پاژ برای مصارف شهری مناسب است. اما اگر از آن انتظار رانندگی در جاده دارید باید گفت از الان آماده ی کم آوردن خودرو در کوچک ترین سر بالایی ها و درد گرفتن مفاصلتان بعلت کوچک بودن فضا باشید! متاسفانه هنوز این خودرو در داخل تست سواری نشده و از کشش و تعلیق و هماهنگی موتور و گیربکس خبری نداریم اما اگر کاملا بر طبق رنو کویید باشد باید گفت: خودرو با ۲ نفر سرنشین و کولر روشن دچار افت شدید سرعت و شتاب می شود؛ در سرعت های نسبتا کم دارای تعلیق مناسبی است و این تست را در خیابان های پر دست انداز بمبئی پس داده است! به طور کلی باید گفت پیشرانه ی ضعیف این خودرو، هم مزیت و هم عیب آن است و مناسب بودن این خودرو برای شما فقط به بودجه و انتظارتان از خودرو بر می گردد.

امنیت پاژ

رنو کویید از نظر امنیت توسط NCap بریتانیا و NCap لاتین بررسی شده است. در نسخه تست شده توسط بریتانیا، کویید دارای ۲ ایربگ است و این موسسه هیچ ستاره ی ایمنی را به این خودرو نداده! اما نسخه ی تست شده توسط NCap لاتین، کویید دارای ۴ ایربگ است و این موسسه به این خودرو ۳ ستاره ی ایمنی داده که برای یک خودروی شهری مناسب است. آپشن های ایمنی کویید چیزی بغیر از کمربند ایمنی و هشدار سرعت نیست! اما پاژ بخاطر وجود استاندار های ۸۵ گانه دارای آپشن های امنیتی همچون کنترل پایداری یا ESP، کنترل کشش یا TCS، توزیع نیروی ترمز، ترمز ABS و سنسور باد لاستیک یا TPMS است که باید گفت نسبت به رنو کویید دارای امنیت و آپشن های بیشتری است!

ارزش خرید پاژ 

پاژ که جایگزین پراید، یعنی پر فروش ترین خودروی تاریخ خودروسازی ایران است قائدتا باید همچون پراید دارای بازار خرید و فروش خوبی باشد. اگر از نظر آپشن بخواهیم مقایسه ای بین پراید و پاژ انجام دهیم باید گفت پراید حرفی برای گفتن ندارد؛ به همین علت می توان حدس زد که اگر پاژ در رنچ قیمتی خوبی قرار گیرد حتما می تواند از نظر بازار خرید و فروش نیز جایگزین پراید شود. از طرفی طبق صحبت های مدیر عامل سایپا و از جایی که مشخصات فنی پاژ نسبت به کوییک و ساینا ضعیف تر است انتظار می رود که قیمت پاژ از این دو خودرو کمتر باشد؛ پس در این صورت پاژ می تواند بازار صفر کیلومتر با بودجه ی کم را از آن خود کند. در کل می توان گفت اگر به دنبال یک خودروی درون شهری اقتصادی با آپشن های مناسب هستید پاژ می تواند تنها انتخاب صفر کیلومتر شما باشد که در عین حال ارزش خرید نیز دارد.

رقبای پاژ

همانطور که گفته شد، طبق انتظار، قیمت پاژ باید کمتر از خودرو هایی همچون ساینا و کوییک باشد به همین علت اگر بخواهیم تخمین بزنیم، در شهریور 1402، باید در کارخانه قیمتی کمتر از 260 میلیون تومان و در بازار قیمتی کمتر از 340 میلیون تومان داشته باشد. هر چند این فقط تخمین است و برای قیمت دقیق این خودرو، طبق گفته های سایپا، باید تا تابستان 1403 صبر کنیم. از نظر رنج قیمتی، تنها خودرو های صفر کیلومتر رقیب پاژ، اعم اند از تیبا 2، خانواده ی کوییک، خانواده ی ساینا، اطلس سایپا و خانواده ام وی ام 110 ؛ که تنها تفاوت آنها پیشرانه ی قوی تر و آپشن های کمتر آنها نسبت به پاژ است و فقط اگر به دنبال کمی فضای بیشتر و موتور قوی تر هستید باید به ترتیب به دنبال ساینا، کوییک و تیبا 2 بروید.


مشخصات فنی پاژ

نام لاتین خودرو PAZH
کلاس بدنه هاچبک کراس
سگمنت جهانی A
کشور سازنده ایران
سال طراحی 2022
تعداد سرنشین 5
شرکت عرضه کننده سایپا
حجم موتور 1048 سی سی
نوع موتور تنفس طبیعی
محل قرارگیری موتور جلو
محور محرک دیفرانسیل جلو
گیربکس ۵ دنده دستی
تعداد سیلندر 3
نوع سیلندر خطی
تعداد سوپاپ 12
قدرت 72 اسب بخار در دور بر دقيقه
گشتاور 98 نيوتن متر در دور بر دقيقه
شتاب 0-100 18 ثانيه
نوع سوخت بنزین
سیستم سوخت رسانی تزریق غیرمستقیم
نوع فرمان برقی
طول 3800 میلیمتر
عرض 1590 میلیمتر
ارتفاع 1490 میلیمتر
فاصله محوری 2430 میلیمتر
وزن 800 کیلوگرم
حجم صندوق 279 ليتر
مصرف سوخت ترکیبی 5 لیتر در صد کیلومتر
استاندارد آلایندگی يورو 5
سیستم تهویه مطبوع دستی
سیستم صوتی ، تصویری و مالتی مدیا صفحه کیلومتر دیجیتال
سیستم صندلی های جلو روکش پارچه‌ای
سیستم صندلی های عقب روکش پارچه‌ای
سیستم روشنایی جلو دی لایت
سنسورهای پیش فعال سنسور نور-سنسور فشار باد تایرها
سیستمهای کمکی راننده سنسور عقب
سیستم آینه ها آینه بغل برقی
سیستم شیشه ها بالابرهای برقی شیشه درب‌های جلو
سایر موارد چراغ های پوزیشن
کیسه های هوا دو عدد
سیستم فرمان و هدایت پذیری نیمه برقی
سیستم های ترمز و پایداری TCS-ترمز ABS-توزیع نیروی ترمز-ESP

گالری تصاویر و عکسهای پاژ

پیشرانه پاژ

پیشرانه پاژ

نمای داخل پاژ

نمای داخل پاژ

نمای داخل پاژ

نمای داخل پاژ

فضای ردیف عقب پاژ که بسیار محدود است

فضای ردیف جلو پاژ

فضای ردیف جلو پاژ

نمای داخل کابین پاژ

داخل پاژ

نمای جلو پاژ

نمای جلو پاژ

ماشین پاژ

ماشین پاژ

اخرین اگهی های پاژ

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه ها برای "پاژ"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
شايسته
مهمان

خیلی شبیه سیتروئن سی تیری نیست؟؟ citroen C3

بهادر
مهمان

طراحیش نسبت به خودرو های جدید سایپا خیلی قابله قبوله

باقران
مهمان

ظاهر شهر با این خوب میشه

ماشین باز
مهمان

اگر واقعا ارزون تر از کوییک و ساینا عرضه بشه عالیه
میشه اولین خودروی ملی ارزان که ظاهرش هم خوبه