پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ سرعته دنده دستی

بروزرسانی در: پنج شنبه 12 بهمن 02 ساعت 12:51
پژو 207 با گیربکس 6 سرعته دنده دستی

بررسی پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ سرعته دنده دستی

اخیرا ایران‌خودرو اعلام کرده است که خودروی ۲۰۷ را با مشخصات فنی جدیدی عرضه خواهد کرد. این خودرو با نام پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی با سقف شیشه ای شناخته می‌شود. خودرو پژو ۲۰۷ جدید، روی کاغذ از مشخصات فنی بهتری نسبت به نسخه قبلی خود برخوردار است. اما آیا در عمل نیز این برتری وجود دارد؟ برای ارتقای ایمنی چه تفاوت‌هایی در این خودرو ایجاد شده است؟ آیا آپشن‌های پژ‌و ۲۰۷ با گیر‌بکس ۶ دند‌ه د‌ستی بیشتر هستند؟ برای پاسخ به این سوالات و همچنین مقایسه این هاچبک پرحاشیه با رقبای دیگر، ادامه این مطلب از مجله خودرو Z4Car را از دست ندهید.

پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی با شتاب بهتر و سروصدای کمتر

پژو ۲۰۷ نسخه فیس لیفت ۲۰۶ می باشد که از نظر طراحی ظاهری تفاوت‌هایی با آن دارد. اما از نظر فنی، با همان موتور TU5 عرضه شده است. البته در حال حاضر مدلی در بازار با عنوان ۲۰۷ TU3 وجود دارد که موتور TU3 روی آن سوار شده است.

تاریخچه پژو ۲۰۷ در ایران به اواخر دهه ۸۰ برمی‌گردد. جایی که ایران‌خودرو اولین نسخه این ماشین را به بازار معرفی کرد. البته این خودرو در بازار جهانی با نام ۲۰۶+ شناخته می‌شود و ۲۰۷ خودروی متفاوت دیگری است. نسخه اول این خودرو از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ روی خط تولید قرار داشت. در این مدت، قطعات تامین شده از نوع وارداتی بودند و کیفیت بالایی داشتند. بعد از توقف تولید این مدل، ایران‌خودرو دوباره این ماشین را با ایجاد برخی تغییرات ظاهری و با تامین قطعات داخلی در سال ۱۳۹۵ به بازار عرضه کرد.

تا سال ۱۴۰۰، تنها دو نوع ۲۰۷ فیس لیفت در بازار وجود داشت که تفاوت آن‌ها در گیربکس اتوماتیک و دنده‌ای خلاصه می‌شد. اما از این زمان به بعد و مخصوصا در سال ۱۴۰۱، ایران‌خودرو پژو ۲۰۶ را از خط تولید خارج و به‌جای آن، تیپ‌های جدیدتری از ۲۰۷ را عرضه کرد. در حال حاضر انواع تیپ‌های ۲۰۷ در بازار وجود دارند که از جمله آن‌ها می‌توانی به ۲۰۷ دنده‌ای معمولی، ۲۰۷ سقف شیشه‌ای ۵ دنده، ۲۰۷ اتوماتیک، ۲۰۷ ام سی، ۲۰۷ تیپ ۵، ۲۰۷ تی یو ۳ و پژ‌و ۲۰۷ با گیر‌بکس ۶ دند‌ه د‌ستی اشاره کرد.

خودروی پژ‌و ۲۰۷ با گیر‌بکس ۶ دند‌ه د‌ستی را می‌توان از زوایای مختلفی بررسی کرد. از جمله این بخش‌ها می‌توان به طراحی بیرون، آپشن‌ها و امکانات رفاهی، مشخصات فنی، ابعاد کابین و فضای سرنشینان، کیفیت رانندگی و سیستم تعلیق اشاره کرد. در ادامه این بخش، پژ‌و ۲۰۷ با گیر‌بکس ۶ دند‌ه د‌ستی را به صورت کامل کارشناسی کرده‌ایم.

مزایا و معایب ۲۰۷ شش سرعته دستی

به طور کلی، می‌توان گفت که پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی خودرویی هاچبک با مشخصات فنی جدید است که نسبت به نسخه معمولی، عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهد. این خودرو از نظر ظاهری و امکانات داخلی تقریبا هیچ فرقی با ۲۰۷ معمولی ندارد. همین موضوع باعث شده است تا نقدهایی به آن وارد شود.

از جمله مزایای ۲۰۷ با گیربکس شش سرعته می‌توان به توانایی فنی مناسب، عملکرد بهتر گیربکس، مصرف سوخت پایین‌تر و کشش بهتر در سربالایی‌ها اشاره کرد. اما درست مانند هر محصول دیگری، این خودرو معایب دیگری نیز دارد که از جمله آن‌ها، امکانات رفاهی و آپشن‌های نسبتا محدود، عدم تقویت ایمنی خودرو و کیفیت پایین هستند.

طراحی بیرونی ۲۰۷

در بخشی طراحی بیرون پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی، این خودرو تقریبا هیچ تفاوتی با نسخه قبلی و معمولی خود ندارد. در واقع، هنوز همان چراغ‌ها، همان داشبورد و حتی همان دیزاین داخلی در این خودرو وجود دارد.

اگر بخواهیم از نظر ظاهری پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی را بررسی کنیم، باید بگوییم که این خودرو طراحی قابل قبول و به‌روزتری نسبت به ۲۰۶ دارد. چراغ‌های جلوی بزرگ این خودرو که دی لایت نیز دارند، در طول روز بسیار خودنمایی خواهند کرد. از نظر طراحی عقب نیز چراغ این ماشین بسیار جذاب است و حتی در کشورهای دیگر روی ۲۰۶ و ۲۰۶ پلاس استفاده می‌شود.

آپشن‌ها و امکانات رفاهی پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی

از نظر آپشن‌ها و امکانات رفاهی، ۲۰۷ شش سرعته دستی نسبت به نسخه قبلی تفاوت‌های چندانی ندارد. از جمله امکانات این خودرو می‌توان به کروز کنترل، سنسور عقب، دی لایت، چراغ‌های مه‌شکن جلو و عقب، فرمان هیدرولیکی، کلیدهای کنترل مالتی‌مدیا روی فرمان، مانیتور ۷ اینچی، سیستم رهیاب، دوربین دنده عقب، سیستم تهویه اتوماتیک ایزوفیکس صندلی، آینه‌های جانبی برقی و آینه راهنما‌دار اشاره کرد. در بخش سیستم صوتی، همچنان از ۶ بلندگوی نسبتا بی‌کیفیت در این خودرو استفاده شده است که اگر به دنبال کیفیت مناسب و بیس خوب هستید، توصیه می‌کنیم به فکر سیستم صوتی و باندهای کواکسیال بیضی از برندهای معتبر بهتر باشید.

مشخصات فنی پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی

مهم‌ترین تغییرات پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی مربوط به بخش فنی این خودرو می‌شود. ایران‌خودرو برای بخش موتور این خودرو، از انجین TU5+ استفاده کرده است که قبلا در تارا و رانا پلاس نیز استفاده شده بود. این انجین توانایی تولید ۱۱۳ اسب بخار را در کنار ۱۴۴ نیوتن‌متر گشتاور دارد. اما نوبت به مهم‌ترین بخش و تغییرات ۲۰۷ شش سرعته می‌رسد که گیربکس آن است. این خودرو مجهز به جعبه دنده دستی از نوش شش سرعته شده است که یک دنده بیشتر نسبت به مدل‌های معمولی دارد. این گیربکس نیرو را به چرخ‌های جلوی خودرو منتقل می‌کند.

در ادامه ضرایب دنده پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی را معرفی کرده‌ایم:

  • ضریب دنده یک:  ۳.۵۸
  • ضریب دنده دو: ۲.۰۴
  • ضریب دنده سه: ۱.۲۹
  • ضریب دنده چهار: ۰.۹۷
  • ضریب دنده پنج: ۰.۷۶
  • ضریب دنده شش: ۰.۶
  • ضریب دنده عقب: ۴.۱۷

۶ دنده بودن پژو ۲۰۷ جدید با ضرایب فوق باعث شده است که ۱- گشتاور بیشتری در سر چرخها خصوصا در دنده یک و دو داشته باشیم و به همین علت شتاب بهتری نسبت به نسخه های ۵ دنده دارد ۲-  این گیربکس دارای دنده اووردرایو با ضریب پایین تر نسبت به جعبه دنده ۵ سرعته است که در سرعت های بالا می تواند دور موتور را پایین تر نگهدارد و از میزان مصرف سوخت بکاهد. ۳- از آنجایی که با این گیربکس با دور موتورهای پایین تری میتوان به سرعتهای بیشتر دست پیدا کرد سر و صدای کمتری نیز از موتور به داخل کابین منتقل میشود.

ابعاد کابین و فضای سرنشینان ۲۰۷

از نظر ابعاد کابین و فضای سرنشین، ۲۰۷ به عنوان یک هاچبک، در بخش راننده و سرنشین شاگرد، فضای مناسبی دارد. اما در بخش عقب، فضای پای به شدت کمی وجود دارد و ممکن است اگر قد بلندی داشته باشید، سرتان به سقف برخوردار کند. در عین حال، فضای صندوق عقب این خودرو نیز بسیار محدود است. البته با برداشتن طاقچه عقب می‌توانید فضا را مقداری افزایش دهید یا صندلی‌های عقب را بخوابانید.

تجربه رانندگی با خودروی ۲۰۷ از نوع ۶ سرعته دستی

از نظر کیفیت رانندگی و سیستم تعلیق، باید بگوییم که زیربندی پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی هیچ تفاوتی نسبت به نسخه‌های دیگر ندارد. در نتیجه، در بخش تعلیق نیز هیچ تفاوتی نیست و همچنان سواری در این هاچبک کوچک مقداری خشک است.

از نظر کیفیت رانندگی، باید بگوییم که موتور جدید ۲۰۷ شش سرعته عملکرد مناسبی دارد و حتی در سربالایی‌های شدید نیز کم نمی‌آورد. همچنین گیربکس این خودرو نیز عملکرد نسبی مناسبی دارد و در سرعت‌های بالا می‌توانید با سبک‌تر کردن دنده، مصرف سوخت و استهلاک موتور را پایین بیاورید.

پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ دنده دستی خلاءهای نسخه قبلی را پر می‌کند

خودروی پژو ۲۰۷ را می‌توان یکی از محبوب‌ترین هاچبک‌های بازار معرفی کرد. مدل پژ‌و ۲۰۷ با گیر‌بکس ۶ دند‌ه د‌ستی، جدیدترین نسخه از این خودرو است که مهم‌ترین تفاوت‌های آن مربوط به بخش فنی موتور و گیربکس می‌شود. با توجه به استفاده از انجین TU5+، صدای کمتری به کابین می‌رسد و با کمک گیربکس شش سرعته می‌توانید تا حد زیادی مصرف سوخت و استهلاک خودرو را در سفرهای جاده‌ای کاهش دهید.

اگر به دنبال یک خودروی هاچبک با مصرف پائین و ظاهر نسبتا به‌روز هستید، این خودرو ارزش خرید نسبتا بالاتری نسبت به رقبای خود دارد. اما برای مصرف خانوادگی و افرادی که دارای فرزند یا فرزندان خردسال هستند، توصیه می‌کنیم به سراغ خودروهای صندوقدار هم‌رده مانند رانا پلاس بروید.

امنيت پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ سرعته دنده دستی

از نظر امنیتی می‌توان گفت که پژو 207 با گیربکس ۶ دنده دستی تقریبا هیچ تفاوتی با نسخه‌های دیگر 207 ندارد. در واقع، هنوز از دو ایربگ شاگرد و راننده برای این خودرو استفاده شده است و هیچ خبری از سیستم ESP و TCS نیست. البته، هنوز سیستم‌های ترمز EBD و ABS در این خودرو وجود دارند.

به طور کلی، می‌توان گفت که 207های جدید نسبت به مدل‌های پایین‌تر و مخصوصا مدل‌های فرانسوی، از امنیت پایین‌تری برخوردار هستند. اما همچنان نسبت به خودروهای خانواده 405 که پلتفرم قدیمی‌تری دارند، عملکرد مناسبی از خود نشان می‌دهند.

ارزش خريد پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ سرعته دنده دستی

با در نظر گرفتن المان‌های مختلف می‌توان ارزش خرید پژ‌و 207 با گیر‌بکس ۶ دند‌ه د‌ستی را بررسی و اعلام کرد. بازار خرید و فروش، دوام و استهلاک، آپشن‌ها، امنیت و سهولت تامین قطعه از جمله این موارد هستند. از نظر ظاهری، باید بگوییم که این ماشین هیچ تفاوتی با 207‌های دیگر ندارد و از نظر تامین قطعات ظاهری آن مشکلی نخواهید داشت. در رابطه با موضوع استهلاک و فنی، باید بگوییم که این موتور گیربکس قبلا در خودروهایی مانند رانا پلاس نیز استفاده شده بودند و استهلاک پایینی دارند. از نظر عملکردی نیز امتیاز قابل قبولی دریافت می‌کنند. اما از نظر کیفیت، نباید انتظار زیادی از این خودرو داشته باشیم. درست مانند خودروهای مونتاژی دیگر، از آلیاژها و مواد بی‌کیفیتی برای ساخت این خودرو استفاده شده است.

به طور کلی، می‌توان گفت که انتظار می‌رود پژ‌و 207 با گیر‌بکس ۶ دند‌ه د‌ستی بازار خرید و فروش مناسب و بهتری نسبت به 207 دستی معمولی داشته باشد. هرچند که با توجه به انجین و گیربکس جدید، ممکن است برای تامین قطعات مقداری با چالش مواجه شوید.

10
0 5.5

رقبای پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ سرعته دنده دستی

در رنج قیمتی پژو 207 با گیربکس 6 سرعته دنده ای رقیب مستقیم صفرکیلومتر و هاچبکی وجود ندارد اما خودروهای مختلفی در بازار به عنوان رقیب هم قیمت پژو 207 با گیربکس ۶ دنده دستی شناخته می‌شوند. جدی‌ترین رقیب هم قیمت و نه هم کلاس برای این خودرو، خودروی رانا پلاس سقف شیشه ای است که از مشخصات فنی یکسانی نسبت به این خودرو بهره می‌برد. اما بر پایه 206 صندوقدار ساخته شده است و فضای بیشتری در بخش صندوق عقب دارد.

در عین حال، خودروهای دیگری نیز به عنوان رقیب هم این ماشین شناخته می‌شوند که از جمله آن‌ها می‌توان به تارا دنده ای، دنا پلاس دنده ای و شاهین اشاره کرد که همه آنها صندوق‌دار هستند. پس اگر به دنبال خودروی هاچبک صفرکیلومتر با پیشرانه نسبتا توامند و مصرف سوخت مناسب هستید پژو 207 با گیربکس ۶ دنده دستی به نظر گزینه مناسبی برایتان خواهد بود.


مشخصات فنی پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ سرعته دنده دستی

نام لاتین خودرو Peugeot 207i
کلاس بدنه هاچ بک
سگمنت جهانی B
کشور سازنده ایران
سال طراحی 1389
تعداد سرنشین 5
شرکت عرضه کننده ایران خودرو
حجم موتور 1587 سی سی
نوع موتور تنفس طبیعی
محل قرارگیری موتور جلو
محور محرک دیفرانسیل جلو
گیربکس 6 سرعته دستی
تعداد سیلندر 4
نوع سیلندر خطی
تعداد سوپاپ 16
قدرت 113 اسب بخار در 5800 دور بر دقيقه
گشتاور 144 نيوتن متر در 4000 دور بر دقيقه
حداکثر سرعت 190 کيلومتر بر ساعت
شتاب 0-100 11.6 ثانيه
ضريب تراکم 11.1
نوع سوخت بنزین
سیستم سوخت رسانی تزریق غیرمستقیم
سیستم تعلیق جلو مک فرسون با فنر پیچشی و میله
سیستم تعلیق عقب نیمه مستقل
نوع فرمان برقی
طول 3872 میلیمتر
عرض 1669 میلیمتر
ارتفاع 1441 میلیمتر
فاصله محوری 2443 میلیمتر
وزن 1087 کیلوگرم
حجم صندوق 245 ليتر
رینگ و لاستیک جلو 185/65R14
رینگ و لاستیک عقب 185/65R14
مصرف سوخت شهری 9.2 لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت ترکیبی 6.7 لیتر در صد کیلومتر
مصرف سوخت جاده ای 5.5 لیتر در صد کیلومتر
حجم باک 50 لیتر
استاندارد آلایندگی يورو 5
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
سیستم صوتی ، تصویری و مالتی مدیا سیستم مالتی مدیا با پورت USB - بلندگو درهای جلو و عقب
غربیلک فرمان کلیدهای کنترل روی غربیلک فرمان
سیستم صندلی های جلو صندلی راننده و سرنشین با قابلیت تنظیم بصورت دستی-پشت سری قابل تنظیم
سیستم صندلی های عقب ایزوفیکس-پشت سری قابل تنظیم
سیستم روشنایی جلو مه شکن-قابلیت تنظیم ارتفاع نور چراغ جلو از داخل خودرو-چراغ روز
سیستم روشنایی عقب مه شکن-چراغ جدید عقب-روشن شدن چراغ های عقب همزمان با چراغ روز
سیستمهای کمکی راننده سنسور دنده عقب-دوربین دنده عقب-کروز کنترل
سیستم آینه ها آینه های جانبی برقی راهنما دار هم رنگ بدنه
سیستم شیشه ها شیشه بالابر برقی درهای جلو و عقب
سیستهای سقف سقف شیشه ای
سایر موارد تریم خاکستری
کیسه های هوا راننده و سرنشین جلو
سیستم های امنیتی و حفاظتی ایموبیلایزر-قفل مرکزی با ریموت-کمربندهای ایمنی سرنشینان جلو ۳ نقطه ای با قابلیت تنظیم ارتفاع-کمربند سرنشینان عقب ۳ نقطه ای
ترمزهای جلو: دیسکی خنک شونده
ترمزهای عقب دیسکی
سیستم فرمان و هدایت پذیری برقی
سیستم های ترمز و پایداری سیستم ترمز ضد قفل (ABS و EBD ‌و EBA)

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

5 دیدگاه ها برای "پژو ۲۰۷ با گیربکس ۶ سرعته دنده دستی"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
الله یار
مهمان

کمربند سه نقطه ای چیه دیگه!!!؟

یاشار
مهمان

اگه تفاوت قیمتش با معمولیا کم باشه صددرصد انتخاب همه همینه

امیرعلی
مهمان

حاجی tcs چیه؟ کاش یکی توضیح بده

حمیرا
مهمان

خیلی مسخره ست سقفت شیشه ای باشه بعد ماشینت دنده ای باشه

ali
مهمان

ضرایب دنده ۲۰۷ جدید یعنی سنگین تر از قبل شدن؟ کسی میتونه توضیح بده ؟