هایما S7 توربو پلاس

بروزرسانی در: سه شنبه 24 بهمن 02 ساعت 15:18
هایما S7 توربو پلاس

هایما S7 کراس اوور قدیمی ایران خودرو است که تولید و مونتاژ آن به سال 1394 برمیگردد و ایران خودرو با به روزرسانی هایی در بخش داخلی خودرو و بدون هیچ تغییر فنی این محصول را با پسوند پلاس به نام هایما S7 توربو پلاس در سال 1400 روانه بازار کرد. در ادامه با بررسی هایما S7 توربو پلاس و مشخصات هایما S7 توربو پلاس با Z4Car همراه باشید.

بررسی هایما S7 توربو پلاس

تولید هایما S7 در چین که به سال ۲۰۱۰ میلادی بر میگردد در سال ۱۳۹۴ یعنی ۵ سال پس از عرضه این خودرو در بازارهای جهانی به صورت تنفس طبیعی و با پیشرانه ۲ لیتری توسط ایران خودرو به بازار عرضه شد اما به دلیل ضعف های این نسخه از هایما نظیر کشش پایین پیشارنه، تولید آن در سال ۱۳۹۶ متوقف شد و ایران خودرو در سال ۹۶ این خودرو را با پیشرانه ۱.۸ لیتری توربو و با ۱۷۰ اسب بخار قدرت به بازار خودرویی کشورمان عرضه کرد که فروش خوبی را نیز تجربه کرد. ایران خودرو که دید فروش این محصولش بسیار مناسب است در سال ۱۴۰۰ نسخه جدیدی از هایما S7 را با پسوند پلاس روانه بازار کرد که در بخش فنی هیچ تفاوتی با نسخه های قبلی نداشت،

هایما S7 پلاس توربو

در بخش ظاهری نیز تفاوت محسوسی دیده نمیشد و در بخش کابین نیز در کنار تغییرات جزئی، پنل لمسی به جای دکمه های فیزیکی در زیر مانیتور خودرو اضافه شده بود.  یکی از مواردی که بسیار عجیب است این است که کمپانی هایما در سال ۲۰۱۶ یک فیس لیفت برای این خودرو انجام داد اما هنوز که هنوزه در سال ۲۰۲۳ ایران خودرو، هایما S7 را با همان فیس قدیمی به بازار عرضه میکند که جای سوال دارد!

هایما S7 توربو پلاس در سال ۱۴۰۱ یک آپشن صندوق برقی به آن اضافه شد که هایما S7 توربو پلاس سفارشی نام گرفت! هایما S7 توربو پلاس در این رده قیمتی باید به مصاف رقبایی نظیر جک S5 و تیگو ۷ معمولی برود که در بخش فنی استهلاک و دوام بیشتری نسبت به آنها دارد و بازار خرید و فروشش نیز نسبت به آنها بهتر است. در ادامه هایما S7 توربو پلاس را بیشتر زیر ذره بین Z4Car قرار میدهیم.

طراحی هایما S7 پلاس 

هایما S7 پلاس در بخش طراحی ظاهری نسبت به نسخه های قبی هایما تفاوت زیادی ندارد و باید دقت زیادی به خرج دهید تا متوجه تفاوتهای آن با نسخه قبلی شوید، از جمله تفاوتهای نسخه پلاس با نسخه قبلی را میتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • اضافه‌شدن نام هایما در عقب
  • تغییر رنگ شیشه لچکی عقب
  • استفاده از آینه‌های جانبی جدید مشابه هایما S5
  • اضافه‌شدن گل‌ پخش‌کن‌های جلو

هایما S7 پلاس توربو

تغییرات در بخش ظاهری محسوس و قابل توجه نیست و ای کاش حداقل ایران خودرو نسخه فیس لیفت این خودرو که در سال ۲۰۱۶ به بازار جهانی عرضه شده است را برای پسوند پلاس در نظر میگرفت!

هایما S7 پلاس توربو

هایما S7 توربو پلاس در بخش طراحی خودرویی قدیمی به نظر می آید اما این قدیمی بودن دلیل بر زشت بودن این خودرو نیست و شاهد چراغهای بزرگ چه در جلو و چه در عقب هستیم. نمای جانبی خودرو ارتفاع خوبی دارد و البته هماهنگی چندان خوبی بین اجزای مختلف دیده نمیشود چرا که وقتی به نمای جانبی نگاه میکنیم در قسمت عقبی شاهد یک شاسی بلند هستیم که ابعاد خوبی دارد و در قسمت جلویی انگار یک خودروی سواری را میبینیم و این ناهمگونی چندان جالب نیست.

هایما S7 پلاس توربو

متاسفانه باید بگوییم که خروجی اگزوزها که در ۲ طرف هستند و فیک هستند و خروجی اصلی اگزوز به صورت تکی و در زیر خودرو می ‌باشد.

هایما S7 پلاس توربو

داخل هایما S7 پلاس

عمده‌ترین تغییرات هایما S7 توربو پلاس در بخش نمای داخلی این خودرو خلاصه میشود و از جمله مهم ترین تغییرات نسخه پلاس نسبت به معمولی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • صفحه کیلومتر جدید 
  • تغییر رنگ تریم رودری‌ها و روکش چرم و پارچه صندلی‌ها به رنگ مشکی
  • پنل لمسی در زیر مانیتور 
  • مانیتور لمسی بزرگتر
  • امکان بسته‌شدن کامل آینه‌های جانبی

همانطور که اشاره شد یک آپشن جدید صندوق برقی هم در سال ۱۴۰۱ روی هایما S7 توربو پلاس اضافه شد و با پسوند سفارشی به بازار عرضه شد.

تفاوتهای هایما S7 پلاس با هایما S7 توربو معمولی

مشخصات هایما S7 پلاس 

در بخش مشخصات فنی هایما S7 توربو پلاس هیچگونه تغییری نسبت به نسخه قبلی هایما S7 توربو نداشته است و از همان پیشرانه ۱.۸ لیتری توربو با ۱۷۰ اسب بخار قدرت و ۲۳۰ نیوتن متر گشتاور بهره مند است که این نیرو را از طریق یک گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک صرفا به چرخهای جلو منتقل میکند. برگ برنده هایما S7 توربو پلاس نسبت به برخی رقبایش نظیر جک S5 و تیگو ۷ یا حتی تیگو ۵ همین موتور گیربکس می باشد که در بخش پیشرانه با توجه به ضریب تراکم ۹.۳ حساسیت زیادی به بنزین ندارد و حتی میتوان از بنزین معمولی در آن استفاده کرد و گیربکس نیز اگرچه کمی خنگ است اما استهلاک و دوام بیشتری نسبت به گیربکس دوکلاچه جک S5 دارد.

هایما S7 پلاس توربو

ابعاد خودرو به عنوان یک کراس اوور مناسب است و بخش عقبی خودرو فاصله خوبی از زمین دارد و با فاصله محوری ۲.۶۲ متر فضای خوبی را چه برای سرنشینان جلو چه عقب به ارمغان می آورد و حتی افراد قد بلند نیز در ردیف عقب خودرو مشکل خاصی نخواهند داشت. یا تغییرات جزئی در ECU خودرو مصرف سوخت نسخه پلاس طبق گفته ایران خودرو حدود ۱ لیتر در صد کیلومتر کاهش داشته است و به میزان ۸.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر رسیده است که فقط قابل قبول به نظر میرسد. شتاب صفر تا صد اعلامی هایما S7 توربو پلاس مشابه نسخه قبلی عدد ۱۰.۵ ثانیه اعلام شده است که در عمل نیز همین عدد را ثبت میکند و حتی اگر با بنزین سوپر و مکمل تست شود اعداد بهتزی نیز ثبت شود که برای خودرویی با طراحی بیش از یک دهه گذشته و در رنج قیمتی خود به عنوان یک کراس اوور مناسب ارزیابی میشود.

هایما S7 پلاس توربو

سیسم تعلیق خودرو در دست اندازها و عوارض جاده‌ای بسیار مناسب است و ضربات را به خوبی دفع میکند و میتوان گفت نسبت به رقبای خودش در این رده قیمتی بهتر عمل میکند چرا که فاق لاستیک ۶۵ از پهنای ۲۳۵ است که انتظار این سواری نرم را نیز داشتیم. همین سواری نرم و قابل قبول باعث میشود در پیچهای جاده‌ای هندلینگ نسبتا ضعیفی را از هایما S7 توربو پلاس شاهد باشیم و در مانورهای نگاهنی حرکات گهواره ای آن به شدت به چشم می‌آید. عایق بندی کابین نسبت به سال ساخت خودرو بسیار خوب است و سر و صدای کمی از بیرون به داخل منتقل میشود.

هایما S7 پلاس توربو

کشش هایما S7 توربو پلاس بسیار خوب است و در سربالایی ها شما را نا امید نمیکند. اما کمی شاهد خنگی گیربکس هستیم و در بعضی مواقع دیر معکوس میدهد یا معکوس نمیدهد که البته شاید برای بالاتر رفتن دوام گیربکس و پایین آمدن استهلاک آن به این شکل برنامه ریزی شده است که برای کسانی که هزینه های خودرو در اولویتشان است و خیلی اهل شتاب و سرعت و معکوس کشیدن نیستند شاید این مورد چندان هم به چشمشان نیاید

هایما S7 پلاس توربو

. یکی از مواردی که در هایما S7 توربو پلاس به چشم میخورد این است که زمانی که برای مدتی تخته گاز میکند و به خودرو فشار بیش از حد میاورید برای مدت کوتاهیی کولر از مدار خارج میشود که البته این مورد در اکثر خودروها به طرق مختلف اتفاق می‌افتد و در مورد هایما S7 باید بگوییم که شرایط بهتری نسبت به برخی خودروهای چینی دیگر دیگر دارد و به عنوان نکته آخر جالب است بدانید هایما S7 دارای پلت فرمی مشترک با مزدا Tribute است که تولید آن به سال ۲۰۰۰ میلادی بر میگردد.

امنيت هایما S7 توربو پلاس

متاسفانه هایما S7 در هیچ موسسه ایمنی مورد تست قرار نگرفته است و حتی در خود چین نیز هیچ تست امنیتی مورد تاییدی برای این خودرو وجود ندارد! 

ارزش خريد هایما S7 توربو پلاس

هایما S7 توربو پلاس در رده قیمتی خودرو از مزایای نظیر پیشرانه کم استهلاک و با حسساسیت کم به بنزین، بازار خرید و فروش مناسب و کابنی جادار بهره مند است و از معایبی نظیر طراحی قدیمی‌تر نسبت به رقبا، هندلینگ ضعیف و کیفیت ساخت نه چنان بالا رنج میبرد! با توجه به مزایا و معایب ذکر شده و با توجه به اینکه در ایران بازار خرید و فروش خوب و گستردگی خدمات پس از فروش و همچنین حساس نبودن پیشرانه خودرو به بنزین از پارامترهای مهم خرید خودرو محسوب میشود میتوان ارزش خرید مناسبی را برای این نمایندهی ایران خودرو در نظر گرفت.

10
0 5.7

رقبای هایما S7 توربو پلاس

از جدی ترین رقبای هایما S7 توربو پلاس میتوان به جک S5 و تیگو 7 اشاره کرد که که در بخش فنی و گیربکس نسبت به دو خودروی دیگر دوام و استهلاک پایین تری دارد و بازار خرید و فروش بهتر و خدمات پس از فروش گسترده‌تری نیز دارد و از این حیث اگر یک خودروی بی دردسرتر میخواهید خرید هایما S7 توربو پلاس صفر در این رده قیمتی توصیه میشود.


مشخصات فنی هایما S7 توربو پلاس

نام لاتین خودرو haima s7 plud
کلاس بدنه کراس اوور
سگمنت جهانی J
سال طراحی 2010
تعداد سرنشین 5
گارانتی 3 سال یا 100000 کیلومتر هر کدام زودتر فرا برسد
حجم موتور 1795 سی سی
نوع موتور HM484Q-T توربو
محل قرارگیری موتور جلو
محور محرک دیفرانسیل جلو
گیربکس 6 دنده اتومات AT6
تعداد سیلندر 4
نوع سیلندر خطی
تعداد سوپاپ 16
قدرت 170 اسب بخار در 5500 دور بر دقيقه
گشتاور 230 نيوتن متر در 4500 دور بر دقيقه
حداکثر سرعت 170 کيلومتر بر ساعت
نوع سوخت بنزین
سیستم سوخت رسانی انژکتوری پاشش چند نقطه ای
سیستم تعلیق جلو مستقل مک فرسون
سیستم تعلیق عقب مالتی لینک مستقل
نوع فرمان برقی
طول 4490 میلیمتر
عرض 1830 میلیمتر
ارتفاع 1730 میلیمتر
فاصله محوری 2619 میلیمتر
وزن 1545 کیلوگرم
حجم صندوق 400 ليتر
رینگ و لاستیک جلو 235/65R17
رینگ و لاستیک عقب 235/65R17
مصرف سوخت ترکیبی 8.34 لیتر در صد کیلومتر
حجم باک 61 لیتر
استاندارد آلایندگی يورو 5
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک قابلیت تنظیم
سیستم صوتی ، تصویری و مالتی مدیا نمایشگرلمسی 8 اینچی با GPS و پورت USB/AUX/SD
غربیلک فرمان چرمي
سیستم صندلی های جلو صندلی راننده 8 حرکته برقی گرمکن دار و صندلی شاگرد 4 حرکته دستی، دارای روکش چرم و پارچه با دوخت قرمز
سیستم صندلی های عقب دارای استراحتگاه دست، قابلیت تا شوندگی 60/40 و اضافه کردن فضای صندوق-ايزوفيكس
سیستم روشنایی جلو چراغ های جلو هالوژن، چراغ مه شکن جلو، چراغ روز-تنظيم ارتفاع
سیستم روشنایی عقب مه شكن
سنسورهای پیش فعال TPMS (سامانه کنترل باد لاستیک)-سنسور نور و باران
سیستمهای کمکی راننده کروز کنترل
سیستم آینه ها آینه وسط ضد نور با قابلیت نمایش فاصله عقب تا مانع - آیینه های جانبی برقی تاشونده راهنمادارگرمکن دار
سیستم شیشه ها شیشه بالابر برقی جلو وعقب
سیستهای سقف سانروف برقی
سایر موارد چراغ داشبورد-فندك مخصوص سرنشنان عقب-كنسول مياني جلو و عقب-كامپيوتر سفري
کیسه های هوا راننده، سرنشین جلو و جانبی (مجموعاً 4 عدد)
سیستم های امنیتی و حفاظتی سنسور دنده عقب،دوربین دیده عقب ، قفل خودکار حساس به سرعت، قفل کودک درب های عقب، بازشدن خودکار درب ها در هنگام تصادف، ایموبلایزر، سامانه کنترل بادلاستیک ، چراغ ترمز سوم بالا / سیستم ضد سرقت (ایموبلایزر)، سیستم استاپ / استارت موتور
ترمزهای جلو: دیسکی خنک شونده
ترمزهای عقب دیسکی
سیستم فرمان و هدایت پذیری برقی با امکان تنظیم ستون فرمان در 2 جهت
سیستم های ترمز و پایداری سیستم ترمز ضدقفل ABS، سیستم توزیع متعادل نیروی ترمزEBD، سیستم کنترل پایداری الکتریکی ESP، سیستم کمکی حرکت در سربالایی HSA و سیستم کنترل کشش TCS

تازه ترين اخبار

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه ها برای "هایما S7 توربو پلاس"

avatar
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
haima savar
مهمان

واقعا میشه گفت بهترین ماشین حال حاضر ایران خودرو همین ماشینه

محسن دوست محمدی
مهمان

همه این خودروها را اینترنتی
نقدی چگونه خرید کنین